X

חשש: תושבים נחשפים לריסוס כימי ללא התראה

‎בעקבות פניות של מספר תושבים מודאגים הגיש אביהו האן (הירוקים של חיפה) שאילתה בנושא הריסוס בעיר והביע דאגה לשלום הציבור

בשאילתה שהוגשה למועצת העיר הביע חבר המועצה ויו"ר סיעת הירוקים אביהו האן חשש משימוש בריסוס כימי בעיר וזאת לאחר שקיבל מספר פניות מתושבים מודאגים שנחשפו לריסוס ולריח. "לאחרונה אני מקבל  פניות  ותלונות מתושבים רבים  בנושא הריסוס הכימי המתבצע ברחבי העיר, הן במדרכות, כבישים בתוך השכונות ובקירבת בתי התושבים", כתב האן, "מה שעלול לסכן את תושבי העיר ואת הסביבה האקולוגית בחיפה. בריאותם של התושבים חשובה מעל הכל ולכן אני תוהה האם אין אמצעים נכונים יותר אקולוגיים טבעיים, שאינם מסכנים את התושבים לרבות בעלי החיים והסביבה״ כתב האן בשאילתה.

תושבת רמת אלון פנתה בשבוע שעבר להאן וספרה כי בשבוע שעבר בעת שהוציאה את ביתה מבית הספר בצהרי היום, הן נחשפו לחומרים הרעילים. ״הלכו מולנו ברחוב אזולאי פינת יגאל אלון, שני עובדי קבלן של עיריית חיפה, משני צידי המדרכה, שניהם עם מרססי גב ידניים, תוך שהם מפזרים נוזל ריסוס כלשהו על המדרכה שכולנו צועדים עליה. באוויר היה ריח חריף מאד של חומר הדברה חזק. שאלתי את אחד העובדים מה בדיוק הם עושים, והוא הסביר לי שהם מפזרים חומר כימי שקוטל את העשבים הקטנים שיוצאים במרווחים בין האבנים המשתלבות של המדרכה. מדוע הבת שלי ואני, כאשר אנחנו הולכים במרחב הציבורי של עיריית חיפה, בצהרי היום, ליד בית ספר יסודי, חייבות להריח ולנשום לתוך הריאות שלנו חומרי הדברה כימיים שאינני יודעת את טיבם ואת סוג הרישוי שלהם"? תהתה האם.


האן: "מדוע בוחרת עיריית חיפה להשתמש 'בניקוי' המדרכות באמצעות ריסוס חומרי הדברה כימיים, שנישאים באוויר כתרסיס, חודרים לדרכי הנשימה של התושבים ושל עוברי הדרך"? לטענתה, חומרי הדברה כאלו, כאשר הם מפוזרים בנדיבות על המדרכה (כפי שראיתי במו עיניי), נספגים בסוליות הנעליים, וחודרים לרכבים ולבתים של כולנו. "הדבר מהווה סכנה ברורה מיידית ומהותית לתינוקות, ילדים ובעלי חיים בייתיים (חתולים, כלבים) אשר זוחלים בבית על אותה הרצפה עליה אנחנו דורכים. האם העלתה אף את העניין האקולוגי וציינה כי בזמן ירידת גשם, חומרי הדברה אלו נסחפים אל הים ולא פחות חמור מכך, אותם חומרים כימיים מחלחלים למי התהום, ומגיעים למי השתייה של כולנו, צעירים ומבוגרים כאחד.

תושבת ורדיה כתבה אף היא פניה להאן וציינה כי, "בשבוע האחרון יש ריסוס והדברה של רחובות שלמים בורדיה ורוממה הישנה. בגני משחקים וגם על המדרכות. ממש לאחרונה ריססו מדרכה ברחוב מבצע יהונתן". לטענתה הובא לידיעתה כי היו אף בעלי חיים שנפגעו בשבוע האחרון כולל כלב שלדברי הוטרינר הורעל מריסוס כזה.

בשאילתה זו מבקש האן לקבל תשובות מדוע העירייה לפני תהליך ריסוס באיזור אינה מפרסמת לתושבי השכונה והאיזור את שעות פעילות הריסוס והנחיות זהירות נדרשות, מדוע לאחר הריסוס לא מפרסמים הנחיות זהירות לתושבים והאם נבחנו אמצעים אחרים שאינם כימיים רעילים לבעלי חיים ובני אדם כחלופה נכונה יותר לצורך הריסוס. עוד הוא מציין כי רק לאחרונה נחשפנו למקרה מדאיג מאוד בו מורים ותלמיד מבית הספר הריאלי נפגעו מהרעלת הריסוס ופונו לטיפול בבתי החולים.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<<<

<
<