X

העיר השלישית בגודלה בישראל, פועלת ללא תקציב שנתי מאושר

חברי מועצת העיר נאלצים לאשר תקציב מדי חודש בחודשו, כשהסכום המאושר לכל היותר, הוא אחד חלקי 12 מתקציב השנה שעברה

"לא רק  שהתקציב לא מאושר, ראש העירייה מסרבת להביא פרוטקולים של ועדת כספים לאישור המועצה", מספרת יו"ר וועדת הכספים חברת המועצה סופי נקש, "יתרה מכך, אפילו היועצת המשפטית של העירייה נתנה לה הוראה ישירה לאשר את הפרוטוקולים של ועדת כספים וזה לא עזר. ההוראה ניתנה מספר פעמים והיא לא עשתה זאת".

"היא מנסה להביא לאישור סעיפים בודדים, בכדי לקדם את מה שנראה לה חשוב. אבל יש לנו רק אישור לתקציב שהוא 1 חלקי 12 מתוך התקציב. אלא שבהרבה נושאים ההוצאות גדלות משנה לשנה". כפי שפורסם, תקציב העירייה מתעכב במשך חודשים ארוכים, שבמהלכם מתקשה ראש העירייה, עינת קליש רותם, להעביר את טיוטת התקציב הרגיל מול התנגדות "מועצת השינוי".


ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

"לפני כחודש המועצה אישרה תקציב מיוחד וחריג כתקציב מילואים למימון אירועי שבוע הלאום. זהו תקציב פר פרויקט. הרבה דברים מסביב נפגעים ולא מבוצעים. אנחנו למעשה מתבססים על התקציב שאושר בשנה שעברה. במצב עניינים שכזה, הרבה נושאים נפגעים בהתנהלות העירייה, כמו תקציבי רווחה וחינוך. דוגמא אחת היא השירותים לקשישים עריריים. הרי מספרם עולה בכל שנה ואנחנו נצמדים למספר שאושר בשנה שעברה, לא יכולים לקבל נזקקים נוספים".

"בכל הרשויות המקומיות האחרות דאגו לאשר את התקציב, גם אם אין תקציב מדינה מאושר. קליש 'נהנית' מכך שתקציב המדינה עדיין לא אושר. הדבר היחיד שמעניין אותה, זה ההסכם עם רשות הטבע והגנים בכדי שתוכל לקבל את חלקם בפעילות. זה הרבה יותר חשוב מאשר נושא כמו מינוי מדריכים למרכזי הנוער הקיימים בכל העיר. היא מקשיבה למי שצועק. בכדי שתוכל לקבל את הכספים של רט"ג, היא דואגת להפעיל את מערך התברואה העירוני. התקציב יאפשר בין היתר הוספת משמרות איסוף אשפה, הוספת צוותי ניקיון בגנים ובפארקים בשעות הערב ובסופי השבוע, החלפת פחי אשפה לפחים שאינם נגישים לחזירי הבר וקיבוע כל פחי האשפה".

במכתב שכתבה אל ראש העירייה, ציינה נקש: "תמוה הדבר כי הינך פועלת כנגד האינטרס של הארגון בראשו את עומדת, קרי, לאשר תקציב שיהווה בסיס לקידום תוכניות העבודה המנחות אותו ומבלי שיהיה מוגבל בתקציב חודשי של 12/1, דבר המונע ממחלקות העיריה השונות לקדם פעילויות שוטפות חשובות כאשר גדלה הפעילות לעומת שנת 2022. לדוגמה, במידה שמינהל הרווחה או החינוך נדרשים לטפל ביותר תושבים לעומת שנת 2022, הרי שהם לא יכולים לתת השירות לכלל הפונים והם מוגבלים תחת התקציב שאושר שנה קודם לכן למספר תושבים נמוך יותר".

צביקה ברבי. צילום מאיה שפירר

חבר המועצה צביקה ברבי: "ראש העיר דורכת ברגל גסה על חברי מועצת העיר. הם לא נספרים. לא מעניין אותה כלל. בעיני זה חוסר מנהיגות. רואים את ההתנהגות שלה ואת ההתעלמות מנושאים קריטיים. זה חוסר מנהיגות".

חברת המועצה, שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן

חברת המועצה שרית גולן-שטיינברג: ""ראש העירייה אפילו לא מביאה את התקציב לאישור. אנחנו קיימנו דיונים סביב סעיפים שונים בתקציב והצבענו בעד. אלא שמבחינת קליש היא לא רוצה שנאשר את התקציב, אז נוח לה שנבזבז זמן על שטויות".

תגובת העירייה תפורסם לכשתתקבל.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי