X

הגיל שאפשר להתחיל: מה צריך לדעת על טעימות לתינוקות?

התינוק/ת שלכם הגיעו לגיל חצי שנה וזה הזמן להתחיל עם טעימות והזנה משלימה? התזונאית חן וינר עושה לנו סדר ומסבירה איך עושים את זה נכון

משרד הבריאות מנחה את ההורים להתחיל הזנה משלימה לתינוקות בני חצי שנה, כשבגיל זה חלב האם או התמ״ל כבר אינו מספיק לצרכיו של התינוק.

אז אנחנו פותחים בפני התינוקות שלנו עולם שלם של טעמים, ריחות, צבעים ומרקמים. זו הרפתקה לא קטנה גם גם לנו, ההורים, שצריכים לדעת איך לעשות זאת בדרך הנכונה. אז יצאנו לברר איזה שאלות הכי מעניינות אמהות צעירות בנושא הזנה משלימה, ושאלנו את חן וינר, תזונאית קלינית בכללית, שעשתה לנו סדר.חן ספרי לנו על עצמך ועל הקשר שלך לתזונת תינוקות.


״נעים מאוד אני חן וינר, נשואה ואמא לתאומות בנות 3. אני תזונאית ילדים קלינית בשירותי בריאות כללית, בעלת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc) ותואר שני בתזונה, בריאות והתנהגות (MAN). במהלך התואר השני חיברתי עבודה מחקרית בנושא השפעת הדרכה מקצועית לאימהות על הרגלי האכילה והאכלה של תינוקות בני שנה. בנוסף, מרצה לתזונה ותזונת ילדים בבית הספר לאחיות בבני ציון בחיפה״.

חן וינר, תזונאית קלינית בכללית. צילום: אלבום פרטי

 

מתי נתחיל לשלב מאכלים משלימים?

״החל מגיל 6 חודשים הצרכים התזונתיים של התינוק מוגברים. צרכי האנרגיה וגם הדרישה לרכיבי תזונה כמו ברזל ואבץ, עולים. בגיל 6 חודשים חלב האם לבדו או תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל) לא יכול יותר לספק את צרכיו התזונתיים של התינוק. ולכן, בגיל זה יש להוסיף לתפריט היומי של התינוק מזונות משלימים״.

 איך יודעים מתי להתחיל מעבר מחלב אם/תמ"ל למזונות משלימים (אוכל)?

״ההמלצה להתחיל בגיל חצי שנה, בנוסף להנקה או תמ"ל וכאשר מתקיימים סימני מוכנות מצד התינוק: העלמות רפלקס הוצאת לשון, יכול לשבת עם תמיכה, יציבות של הראש, הפגנת סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפיו של התינוק, יכולת להעביר מזון מצד לצד, קירוב ידיים וחפצים שונים לפה״.

כדאי להתחיל עם מאכלים טריים ועשירים בברזל. אילוסטרציה: pexels

 

לאילו מאכלים יש לעשות טעימות?

״מומלץ בימים הראשונים להגיש כל סוג מזון בנפרד, על מנת להתרגל לטעמים השונים ולדרך אכילה בוגרת. אני ממליצה לערוך רשימה של מאכלים (ירקות, פירות, קטניות, עוף וכו) שאנחנו רוצים שהתינוק יטעם וללכת לפיה. חשוב ביותר לבצע טעימות לשלילת אלרגיה למאכלים האלרגניים הנפוצים״.

טעימות חשוב לעשות בכמות קטנה מאוד (גודל של גרגר אפונה) פעם ביום, במשך 3 ימים, באור יום וזאת כדי לעקוב אחרי תסמיני אלרגיה, אם יופיעו. בכל מקרה של הסתמנות אלרגיה (פריחה, הקאה, קוצר נשימה, שלשולים והקאות), גם אם יש ספק, יש להתייעץ מיידית עם רופא הילדים. המאכלים האלרגניים הם – בוטנים, ביצים, דגים, מוצרי חלב, אגוזים ומוצריהם, סויה, אבוקדו, קישואים, מנגו, קיווי וכוסמת. יש לציין שכל מזון עשוי לעורר תגובה אלרגית. למשפחות אלרגיות להיוועץ עם דיאטנית״.

מה הכמות שנחשבת לארוחה?
בהתחלה הכמויות יהיו קטנות וזה בסדר. זכרו שהתינוק לומד לאכול וגם מערכת העיכול שלו מסתגלת אט אט לאוכל חדש ומרקם חדש. בהתחלה זה מאוד נורמלי ותקין שהכמות בארוחה תהיה מאוד מועטה (כן גם כפית אחת זה בסדר). חשוב להיות קשובים לתינוק, רק הוא יקבע את הכמות.

לאחר טעימות, מה ההרכב המומלץ לארוחה?
מומלץ לשלב פחמימה עם חלבון ו/או שומן בריא. למשל מרק (תפו"א, בטטה, גזר, קישואים) עם שמן זית או פרי טחון עם 1 כפית ממרח טחינה (לאחר טעימות כמובן לאלרגנים).

מה המרקם שמומלץ להתחיל איתו?

״בימים הראשונים מומלץ לתת מזונות במרקם מחיתי, כלומר לטחון בבלנדר, ובהדרגה להתקדם למרקם גס יותר, בהתאם ליכולת האישית של התינוק. קיימת גם גישת BaBy-Led Weaning שלפיה התינוק יכול לדלג על השלב של האוכל הטחון ולאכול ישר ממאכלי המשפחה המותאמים לו מבחינת חיתוך ומרקם״.

״יתרונה הגדול של גישה זו היא עידוד העצמאות של התינוק באכילה. חסרונה היא שכדי לאכול טוב ומספיק על התינוק להיות מיומן באכילה. לדעתי המקצועית, אפשר לשלב בין השיטות – להגיש מאכל טחון לצד מאכל רך. וכך מאפשרים לתינוק לאכול באופן עצמאי אבל גם לשבוע ולאכול ביעילות את המאכל הטחון״.

בימים הראשונים מומלץ לתת מזונות במרקם מחיתי ובהדרגה להתקדם למרקם גס יותר. אילוסטרציה: pexels

 

 מה המאכלים שכדאי להתחיל איתם?

״אני ממליצה להתחיל עם מאכלים טריים ועשירים בברזל – עוף, הודו, בשר, דגים, קטניות, ירקות, פירות, דגנים ושומנים. הברזל חשוב להתפתחות התינוק״.

מה לגבי תבלינים?

״ניתן לתת לתינוק מאכלים מתובלים המקובלים בבית המשפחה. מומלץ להשתמש בתבלינים טהורים כמו פפריקה, קינמון, כורכום, אגוז מוסקט ועוד, וגם להשתמש גם בעשבי תיבול שונים כמו פטרוזיליה, שמיר, כוסברה, שום ובצל. מומלץ לא להוסיף מלח״.

היעד שלנו הוא שהילד יאכל עצמאית אוכל מוצק. אילוסטרציה: pexels

 

מתי ניתן מים?

״עד התחלת מעבר למזונות משלימים, התינוק מקבל נוזלים מחלב האם והתמ"ל ואין צורך בהוספת מים כלל. עם המעבר למזונות משלימים נתחיל לשלב מעט מים לתינוק. עד גיל חצי שנה יש להרתיח את כל סוגי המים, כולל מים מינרליים, מים במיכלים ומי ברז (אין להשתמש במי הברז החמים). החל מגיל חצי שנה יש להרתיח רק את המים המיועדים להכנת תמ"ל עד גיל שנה. מים המיועדים לשתיית התינוק אין צורך להרתיח מגיל חצי שנה״.

״בנוסף, אני רוצה להדגיש כי מומלץ להימנע כמובן מהגשת משקאות מתוקים וזאת על מנת להימנע מעששת השיניים וכדי לא להרגיל את התינוק לטעם מתוק בשתייה. כמו כן, יש להימנע מהגשת חליטות צמחים / תה מאחר ואנחנו לא יודעים את פעילות הרכיבים הפרמקולוגיים במשקאות אלו והשפעתם על מוח התינוק״.

מה אסור לתת לתינוקות לאכול?

דבש מחשש לבוטוליזם (הרעלה). אסור לשלב את זה גם במאכלים המוגשים לתינוק, גם אם עוברים בישול בטמפרטורה גבוהה״.

״כמו כן, לא ניתן לתינוק לשתות חלב ניגר בגלל חשש להתפתחות אנמיה. כן ניתן לשלב את החלב הניגר במאכלים השונים המוגשים לתינוק (דייסה / מאפים וכן הלאה)״.

תני לנו דגשים חשובים לסביבת האכילה של התינוק.

״סביבת האכילה המומלצת כבר מהשלב ההתחלתי היא המטבח, בכיסא אוכל (עם התמיכה הנדרשת ומומלץ גם שיהיה בו מנח לרגליים), ליד שולחן, עם כלי אכילה המותאמים לתינוק – פלסטיק / סיליקון וזאת על מנת שהתינוק יוכל להשתתף באופן עצמאי באכילה. מומלץ להגיש את האוכל בסביבה נקייה מהסחות דעת כמו משחקים או מסכים על מנת שהתינוק יתרכז בפיתוח המיומנות החשובה מאוד – אכילה ויהיה קשוב לתחושות הרעב והשובע שלו״.

התאפקו והשאירו את הניקיון לסוף. אילוסטרציה: pexels

 

״ארוחה טובה מתרחשת כאשר ההורה סומכ/ת על התינוק שהוא יודע מה וכמה לאכול ממה שהוגש לו. תפקיד ההורים להחליט מה קונים הביתה, מתי אוכלים ומה מוגש לשולחן. דגש חשוב מאוד הוא "אוכל הוא כן משחק", מומלץ לאפשר את החקירה בשלב הראשון הכוללת מגע עם האוכל וכן להתלכלך, גם אם התינוק אוכל פחות בגלל זה״.

״התאפקו והשאירו את הניקיון לסוף, גם אתם לא הייתם רוצים לאכול עם טעם של מגבונים בפה. חשוב שתהיה סביב האוכל אווירה חיובית, נעימה ומשפחתית. תינוקות נוטים לחקות את מי שמולם ובמיוחד אם מדובר בדמות אהובה (הורה/סבתא/אח) ולכן מאוד מומלץ שתינוקות יאכלו יחד עם בני המשפחה, כך ילמדו כיצד ללעוס, להשתמש בכלי אוכל וירחיבו את מגוון האכילה שלהם״.

איך יודעים שתינוק רוצה לסיים את הארוחה?

״כשתינוק מראה פחות עניין באוכל, מסובב ראש, סוגר פה, חוסם את פיו עם ידיו, או לא פותח את פיו לכפית עלינו להבין שהארוחה צריכה להסתיים. אם התינוק בוכה, סימן שפספסנו את הסימנים המקדימים לכך והוא מתוסכל. אני מאוד ממליצה לא להפעיל לחץ על התינוק לאכול, לא לשכנע ובטח שלא להאכיל בכוח״.

לא להאכיל את התינוק בכוח. אילוסטרציה: pexels

 

כשתינוק מסרב לאכול, מה עלינו ההורים לעשות?

״לכבד אותו, לסמוך עליו שהוא יודע מה נכון בשבילו. תינוקות בריאים נולדים עם מנגנון רעב ושובע תקין, אם בכל זאת נפעיל על התינוק לחץ לאכול נתרום לשיבוש רעב ושובע שלו״.

״לעתים תינוקות לא יהיו רעבים בגלל שאין סדר ברור של ארוחות ואין מרווחים מספיקים בין הארוחות על מנת ליצור רעב אצל התינוק. בנוסף, תינוק עייף או רעב מדי לרוב לא ירצה לאכול מזונות משלימים אבל כן יסכים לבקבוק״.

על מה חשוב להסתכל כשקונים אוכל לתינוקות?

״ארגוני הלב האמריקאי ממליץ להימנע מהוספת סוכר לתינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים. הטעמים שאנו מכירים בראשית חיינו מלווים אותנו לכל החיים, תינוקות שמקבלים מאכלים מתוקים בשנתיים הראשונות לחיים יעדיפו לאחר מכן טעמים מתוקים יותר. לכן, אני ממליצה לקרוא את תוויות המזון, לבדוק שאין סוכר מוסף ברשימת הרכיבים של המוצר אותו אנחנו קונים לתינוקות״.

״כשמדברים על סוכר מוסף מתכוונים לכל סוגי הסוכר ולא רק הסוכר הלבן, למשל סילאן ומייפל הנתפסים כבריאים יותר גם הם נחשבים לסוכר מוסף. אני ממליצה לצמצם ממתקים, חטיפים ומוצרים מעובדים לתינוקות – מיותרים ולרוב פוגעים בתאבון בארוחה שאחריהן״.

מה דעתך על מוצרים לתינוקות כמו סקוויזים או חטיפים לתינוקות?

״לדעתי המקצועית, עדיף להגיש לתינוק חטיף או מעדן שהוכנו על ידינו בבית טריים וטבעיים. תינוקות לא מכירים את מגוון המעדנים המתוקים בסופר עד שאנחנו בוחרים להכין להם. אני ממליצה לדחות את ההיכרות הזו לגיל שנתיים. אפשר לפנק אותם ביוגורט טבעי עם תוספת פרי או חמאת בוטנים טבעית (רק אחרי טעימות!)״.

״בעיניי, חסרון נוסף למוצרים המעובדים לתינוקות הוא שהם תמיד יוצאים מהמפעל באותו מרקם, טעם, צבע ואז אנחנו מרגילים את התינוק שלנו שככה זה אוכל, תמיד אותו דבר. באופן זה אנחנו שותלים אצל התינוק "זרעים של בררנות". חשוב שתינוקות ילמדו שלאוכל פעם יש טעם וצבע כזה ופעם טעם וצבע אחר. למשל לא כל הבננות שנאכל יהיו בטעם, מרקם, ריח וצבע זהים וזה שיעור חשוב לחיים עבור התינוק״.

 

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות