X

שינוי תודעה מתחיל בשינוי מילה

אין מזכירות במרכז הרפואי לגליל. והכל בזכות "מזכירת מכון הלב" שלא אהבה את התואר 'שהקטין' אותה לדבריה. סיפור על עובדת אחת שהצליחה להביא לשינוי הגדרת התפקיד וגרמה לשינוי התודעה והיחס כלפי נשים במקום העבודה
מירב זגה, (45), שעובדת במרכז הרפואי לגליל, לא אהבה את התיאור תפקיד שקיבלה כ"מזכירת מכון הלב", ש"הקטין" אותה לטענתה. מצוידת בהמון אנרגיה, מוטיבציה, רצון טוב ותמיכת ההנהלה, הצליחה לעשות שינוי תודעתי ולהפוך מ"מזכירה" ל"רכזת נושא", מה שמאפשר לה לעשות דברים רבים נוספים. לאחר תום לימודי התואר השני, היא כבר מוגדרת כ"מינהלנית" מכון הלב. בזכות השינוי, עובדות נוספות במרכז הרפואי לגליל בנהריה, זכו להכרה כ"רכזות נושא", דבר המתבטא גם בדרגת שכר גבוהה יותר. ואם זה לא מספיק, בגיל 42 הפכה מירב לאם בפעם הרביעית. זגה: "אישה צריכה לפרוץ כל הזמן את תקרת הזכוכית ולא לוותר. אני גאה בהישגים שלי ומודה להנהלה ולעובדים שתמכו בי כדי לעשות את הצעד הזה".

גרמה לשינוי בתודעה. מירב זגה. צילום: המרכז הרפואי לגליל בנהריה

"כשהתחלתי לעבוד כמזכירת מכון הלב במרכז הרפואי לגליל, ניסיתי לעשות דברים מעבר לתפקיד ולהיות 'ראש גדול'. ואז תמיד אמרו לי: 'את רק מזכירה, למה לך לעבוד כל כך קשה?'. המילה הזו, 'מזכירה', כל הזמן הידהדה בראשי. תמיד ראיתי עצמי כאדם שאוהב לתת מעצמו, ללמוד ולהתפתח, ופתאום הרגשתי שכל הזמן מנסים להקטין אותי", מספרת זגה, נשואה ואימא לארבעה ילדים המתגוררת במושב חוסן שבגליל המערבי. "יום אחד החלטתי שאני פועלת כדי לשנות את ההגדרה המקצועית, מה שייתן לי את החופש לעשות המון דברים נוספים במסגרת העבודה. בדיעבד, התברר שזה עזר גם לעובדות נוספות אצלנו לקבל הכרה".מירב פנתה למנהלת האדמיניסטרטיבית דאז של בית החולים, רותי יפרח, שפנתה בבקשה מסודרת למשרד הבריאות. בסופו של דבר השיגה מירב, בסיוע ההנהלה ומנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום, שתמכו בה מאוד, את השינוי המיוחל, והטייטל "מזכירה" הפך ל"רכזת נושא", מה שטמן בחובו גם דרגת שכר גבוהה יותר.

אין יותר מזכירות. המרכז הרפואי לגליל בנהריה צילום: רוני אלברט

מאבק זה פתח את הדלת בפני עובדות נוספות שהטייטל שלהן היה "מזכירות" והפכו אף הן ל"רכזות נושא" במרכז הרפואי בנהריה. באותה תקופה נעשה על מירב סרט דוקומנטרי בשם "תביאו לי את המזכירה", שהוקרן בהצלחה בפסטיבל דוקאביב בעיר מעלות-תרשיחא, ואשר ליווה את מאבקה המתוקשר.

לפני כשנתיים השלימה תואר שני במינהל מערכות בריאות, ובעקבות זאת שונה שוב הטייטל שלה מ"רכזת נושא" ל"מינהלנית" מכון הלב. מירב פועלת רבות למען העובדים, המטופלים והקהילה, ובין תפקידיה ההתנדבותיים היא משמשת מנחת סטאז'ריות רפואיות ומעניקה הרצאות על העצמה נשית; עורכת סיורים והדרכות לבני נוער במכון הלב; משמשת יו"ר הוועדה להנגשה תרבותית במרכז הרפואי ומנחה סדנאות לעובדים בנושא זה.

בעבר יזמה ואירגנה ערבים מיוחדים עבור עובדות המרכז הרפואי, בשיתוף נעמת במרחב גליל מערבי והעומדת בראשה, עופרה כהן-אלקיים, שכללו מופעים ודוכנים מיוחדים, והיא גם ממארגני "יריד נתינה", שיתקיים בקרוב במרכז הרפואי לגליל, ואשר במסגרתו יוקמו דוכנים למכירת עבודות של יוצרים עם צרכים מיוחדים.

ואם אין זה מספיק, לפני שנה וחצי עברה מירב שינוי נוסף, כאשר בגיל 42 הפכה לאם בפעם הרביעית. "יש לי ילדים בני 18, 17, 12 ותינוק בן שנה וחצי", היא צוחקת. "אם בעבר הייתי רגילה להיות אמא למתבגרים והרגשתי כמו מפקדת שמנחיתה הוראות, התינוק החזיר אותי לעמדת האימא ה'צעירה', המגוננת והרכה". לגבי יום האישה הבינלאומי, אומרת מירב: "אישה צריכה לפרוץ כל הזמן את תקרת הזכוכית. יש המון תכונות נשיות חשובות, כמו רוך וחום, הקשבה וראייה מרחבית, רצון לשיתוף פעולה וקירוב לבבות. לאישה אין את האגו הגברי, ולעומת הגבר, היא יותר מכילה, משתפת ומפרגנת. את כל אלו נשים מביאות לתפקידים בכירים, והלוואי שיהיו יותר כאלה במגזר הציבורי והפרטי".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

מה עוזר לך להרגיש טוב עם עצמך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות


<


<