X

עונש קל: נהגת שהרגה אדם נידונה לעבודות שירות

מורה לשל"ח שסטתה מנתיב הנסיעה ומחצה למוות נהג אחר, נידונה לעבודות שירות לאחר שבית המשפט התחשב בנזק הנפשי שנגרם לה

בית משפט השלום בחיפה גזר עונש קל של עבודות שירות, פסילת רישיון נהיגה ופיצוי כספי, על נהגת (35) שסטתה מנתיב נסיעתה ללא סיבה ומחצה למוות נהג, יוסף ארמלי ז"ל (69) שעמד באותה העת ליד מכוניתו.

על פי עובדות כתב האישום המתוקן נהגה הנאשמת, מורה לשל"ח, לפני כשלוש שנים בכביש 79. באותה עת עמד ארמלי לפני רכבו בשול הימני בכיוון נסיעת הנאשמת. הנהגת סטתה עם רכבה ללא סיבה מוצדקת שמאלה ולאחר מכן סטתה בצורה חדה ימינה לעבר השול הימני ופגעה עם חזית רכבה בארמלי אשר נמחץ בין שני הרכבים. כתוצאה מהתאונה נגרמו לו חבלות קשות ומותו נקבע במקום התאונה.


"התאונה, מותו של המנוח ונזקי הרכוש נגרמו בשל נהיגתה הרשלנית של הנאשמת אשר לא הייתה ערה לדרך בכיוון נסיעתה ונהגה ברשלנות ולא כפי שנהג מן היישוב היה נוהג בנסיבות העניין" כתב השופט גיל קרזבום בפתח גזר הדין.


תאונת דרכים בכביש 79. צילום: דוברות כיבוי והצלה

תאונת דרכים בכביש 79. צילום אילוסטרציה: דוברות כיבוי והצלה

בטיעוניה לעונש ציינה התביעה כי התאונה אירעה באור יום בכביש תקין ורחב עם שדה ראייה פתוח ולא הייתה בעייה להבחין ברכב של ארמלי שעמד בשול הדרך. התביעה ציינה את הפגיעה הקשה והחמורה בערך החברתי המוגן, שהינו קדושת החיים ושלמות הגוף ודרשה להטיל על ההגת בין 12 ל-24 חודשי מאסר בפועל.

עורכת דינה של הנהגת, ציינה מנגד את הודאתה המידית ולקיחת האחריות. היא ציינה שהנהגת מנהלת אורח חיים נורמטיבי, עובדת לפרנסתה כמורה, נשואה ואם לתינוקת.  בכל הקשור לנסיבות ביצוע העבירות, טענה עורכת דינה כי מדובר ברשלנות רגעית המצויה ברף החומרה הנמוך. הנהגת ביקשה להקל עמה ולהתחשב בהיותה אם לתינוקת.

לבית המשפט הוגשה מחוות דעת פסיכיאטרית שממנה עלה כי הנהגת סובלת מהפרעת דחק פוסט טראומטית בעקבות מעורבותה בתאונת הדרכים והומלץ על טיפול ומעקב פסיכיאטרי לעיבוד הטראומה. שרות המבחן העריך כי ענישה בין כותלי הכלא עלולה לחבל ביכולותיה התפקודיות של הנאשמת. בנוסף, שירות המבחן העריך כי ללא טיפול רגשי מעמיק בפוסט-טראומה ממנה הנאשמת סובלת, קיים סיכון להתדרדרות במצבה.

״התאונה, ומותו של המנוח, נגרמו באשמתה של הנאשמת, וכתוצאה מנהיגתה הרשלנית, שהתבטאה בכך, שלא הייתה ערה לדרך בכיוון נסיעתה ונהגה ברשלנות ולא כפי שנהג מן היישוב נוהג בנסיבות העניין" כתב השופט בגזר הדין.  תוצאות התאונה קשות ביותר. אדם איבד את חייו. אין לתאר את התהום שנפערה בחיי משפחת המנוח כתוצאה מהאבדן הכבד והשלכותיו הרות הגורל. מעגלי האבל רבים, החל מבני משפחה מקרבה ראשונה, כלה בבני משפחה נוספים וחברים, ואין מזור. כפי שעולה מדברי בתו של המנוח, חייהם השתנו ללא היכר, המשפחה אבלה על מותו של המנוח והעצב הרב מלווה אותם בכל עת".

"נוכח הנסיבות לקולה, ובפרט מצבה הנפשי המורכב  וסיכוי השיקום, אני סבור, שלמרות מהות העבירה, מדובר באחד מאותם מקרים המצדיקים הימנעות מהטלת מאסר מאחורי סורג ובריח  נוכח נסיבות אישיות חריגות" כתב השופט בגזר הדין והוסיף: "בנוסף יש לתת משקל  לכך ששליחת הנאשמת למאסר מאחורי סורג ובריח, ולו לתקופה קצרה, תביא לפגיעה קשה ובלתי מידתית בנאשמת ועלולה בסבירות גבוהה לדרדר את מצבה הנפשי עוד יותר".

בית המשפט גזר על הנהגת עונש ל תשעה חודשי עבודות שירות, פסילת רישיון נהיגה לשבע שנים, מאסר על תניא ופיצוי כספי למשפחת המנוח של 30 אלף שקלים.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות