X

הצעתו של חבר המועצה ניר שובר, מובילה למשבר דיפלומטי עם טורקיה

שובר העלה את ההצעה להקים אנדרטה בחיפה לציון 'השואה הארמנית'. טורקיה מנסה למנוע את היוזמה

הצעתו של חבר מועצת העיר בחיפה, ניר שובר, להקים בחיפה אנדרטה לזכר הנספים של העם הארמני, גורמת לעימות פוליטי בין טורקיה וישראל לאחר שטורקיה פנתה לממשלה בבקשה למנוע את היוזמה להקמת האנדרטה. ביום שני הקרוב אמור להתקיים טכס חנוכת האנדרטה.

באפריל שנה שעברה פורסם ב"ניוז חיפה קריות" על כך ששובר הגיש הצעה לסדר היום של מועצת העיר להנצחת הטבח שנעשה בעם בארמני על ידי טורקיה. כבר אז צויין כי מדובר בנושא פוליטי רגיש ביחסי הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה.עימות פוליטי בין טוריקה וישראל. ניר שובר. צילום: דורון גולן


"מועצת העיר תכיר בשואה הארמנית וכאות מחווה תנציח אותם בדרך מכובדת, בכיכר ואנדרטה לזכר הנספים בשואה הארמנית. ההכרה תהיה סמלית ולא רשמית מכיוון שמדינת ישראל בשל שיקולי דיפלומטיה עדיין לא הכירה באסון העם הארמני", אמר שובר. "יש בידנו הזדמנות להסיר את החרפה ולהחדיר לתודעת הציבור החיפאי ומדינות העולם שאי אפשר להיכנע יותר להולכת השולל והצגת שואת הארמנים, כמין עימות לאומי טריוויאלי בין הטורקים לבין ארמנים. אנו יודעים אחרת. זה היה רצח עם שיטתי ומאורגן ואפילו בנוכחות קצינים גרמנים".

מכתב שגריר טורקיה שנשלח ללשכת ראש עיריית חיפה

שובר צירף להצעתו דברי רקע: "בשנת 1915, החל הצבא הטורקי תחת כמאל אטה טורק והתורכים בפעולות רצח והשמדה מכוונות ושיטתיות נגד העם הארמני. רצח העם הארמני התאפיין במעשי טבח המוניים, גירוש המוני וצעדות מוות, בתנאים שתוכננו להביא למותם של המגורשים. ההערכה הרווחת היא שכמחצית מהאוכלוסייה הארמנית בטורקיה,  מיליון וחצי ארמנים, נרצחו בדרך זו. לכן אין כמעט משפחה ארמנית שלא נפגעה. ייתכן שהעדר תגובה בינלאומית נחרצת לרצח העם הארמני הייתה משפיעה גם על שיקולי הנאצים בבואם להחליט על הפתרון הסופי. והדבר הזה צוין אפילו בנאום של היטלר".

הזמנה לחנוכת האנדרטה שמעוררת עימות דיפלומטי עם טורקיה

מועצת העיר אישרה את הצעתו של שובר: "מועצת העיר מבקשת מועדת השמות להנציח את קורבנות שואת העם הארמני בכיכר בשטח העיר, במקום מרכזי וראוי. שהכיכר תקרא "כיכר השואה הארמנית"/ כיכר קורבנות העם הארמני. כולי תקווה שכעם שחווה על בשרו את מאורעות השואה, נהווה דוגמה ונוביל ביוזמה זו מהלך שאחריו תלכנה גם ערים נוספות".

מתברר כי הצעה שמאשרים בחיפה, מעוררת גלים בטורקיה. למשרד החוץ הגיע מכתבו של שגריר טורקיה בישראל, שאקיר אוזקן טורונלר, המבקש סיוע במניעת היוזמה של שובר. בשלב זה הוחלט במשרד החוץ שלא להשיב לפניית טורקיה ובמידת הצורך, לציין כי אין למדינה אפשרות למנוע את ההחלטה של מועצת העיר.

ניר שובר: "על אף ולמרות הלחצים הרבים, בעוד כשבוע תחנך באירוע היסטורי בחיפה במושבה הגרמנית, רחבה לזכרם של מליון וחצי הארמנים שנרצחו ברצח עם, מזמין את הציבור לשדרות בן גוריון 26 (שימו בוויז ״רחבת רצח העם הארמני״). גאה בעיר שלנו שתמיד ידיעה לקבל ולהכיל את כל בני הקהילות הרבות והמיוחדות שחיות כאן. זה היופי של חיפה. העיר חיפה וחברי מועצת העיר החליטו פה אחד! אנחנו עומדים איתן לצד אחינו הארמנים. מקווה שעוד השנה גם מדינת ישראל תצטרף לארצות הברית ועוד מדינות אירופאיות שכבר הכירו ברצח העם הארמני".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי