X

דוקורסקי: "לא הייתי זקוק ליותר מכמה שניות בכדי לסרב לחיפה"

ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי, סוגר 14 שנים בתפקיד ויש לו עוד תוכניות לעתיד העיר כמו התחדשות עירונית להקמת מלון חדש בשטח "לב העיר". הוא עדיין יושב בבניין העירייה הצנוע ויש דבר אחד שהוא מרגיש שפספס

מאת: דורון גולן, אבי שמול

מאז ומתמיד חלם אלי דוקורסקי על תפקיד ראש העירייה. בשנת 2003 התמודד לראשונה על התפקיד ולא נבחר. "אבל הגעתי בזמן לתפקיד הנוכחי", הוא אומר בווידוי שקשה למצוא אצל ראשי עירייה, "לו הייתי מגיע חמש שנים קודם, לא הייתי בשל", הוא מוסיף. בנובמבר 2008 נבחר לתפקיד ראש העיר לאחר ששימש חבר מועצה מאז שנת 1989, בה נבחר בגיל 24 לתפקיד. בבחירות אלה זכה ב-43 אחוזים מהקולות וגבר על שישה מועמדים, כולל ראש העירייה, ד"ר רפי ורטהיים. בקדנציה האחרונה כבר זכה ב-95 אחוז מהקולות כשהוא מתמודד יחיד. הוא פועל בלשכה שהוקמה בשנות ה-40 של המאה הקודמת ופרטי הריהוט בה נראים כזקוקים לרענון.


מתמודד לקדנציה רביעית. ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי. צילום: דורון גולן


"אני מניח שגם זה יקרה", הוא אומר, "הריהוט אצלי בחדר, הוא מימי קרלינר. יש כאן פרוטוקולים של המועצה בשפה הגרמנית. את השולחן הביא ביבוא אישי מסין דני ז"ק. הדבר היחיד שאני החלפתי זה את הכיסא ואת השולחן. וגם את הרצפה שהיתה כבר מאוד ישנה. טוב לי ככה. זה מתאים לאופי ולתפיסה שלי. העירייה הזו מנוהלת בצניעות. אין לי נהג או עוזר אישי. אנחנו גם עיר שמתנהלת 14 שנים ללא רב עיר והיא מתנהלת מצוין. מחצית מחברי המועצה הם נשים. אנחנו נותנם שירותים לכולם.  יש כאן אצלי בחדר את הדגלון של קהילת הלה"טבים. יש בזה אמירה שלי כלפי התושבים".

הבניין הוקם בשנות ה-40 של המאה הקודמת. עיריית קריית ביאליק. צילום: דורון גולן

"אני מתמודד בפעם הרביעית לתפקיד ויש לי יכולת לתת עוד הרבה לקריית ביאליק. רק השבוע היה כאן שר תרבות והספורט וסיכמנו על כמה פרויקטים מאוד משמעותיים שיקומו בעיר, כולל אצטדיון הכדורגל שיוקם בשכונת נאות אפק".

"אנחנו עובדים על השתלבות של קריית ביאליק בפיילוט בעל חשיבות ברמה הלאומית. לא יכול עדיין לפרט. הולכים עליו ביחד עם המשרד ויכול להיות שתהיה לו משמעות בישיבת ממשלה, בהצעת מחליטים בישיבת ממשלה. עוד מוקדם לגלות. יש בפני הרבה מאוד אתגרים. אני 14 שנים בתפקיד ומרגיש אנרגיה כמו כיום הראשון. קם כל בוקר מחדש עם תחושת סיפוק של עשייה. השנים לא שינו אצלי דבר. מבחינת הנגישות של התושבים אלי. הקשר היום יומי שלי איתם. כל כולי רתום למען העיר ומי שמסתןבב בעיר, הדברים מדברים בעד עצמם. עיר שנמצאת בתנופת עשייה ופיתוח. עיר שהרבה מאוד אוכלוסיות מגיעות אליה. אנו נושקים ל-50 אלף תושבים".

"כשהגעתי לתפקידי, היו פה 46 אלף תושבים. הצלחנו לשנות את המשוואה להגירה חיובית. אוכלוסיות צעירות מגיעות לכאן., הרבה בזכות מערכת החינוך שלנו על פי הלמ"ס במקום הראשון בארץ. לפי דן אנד ברדסטריט אנחנו במקום 9 בארץ בהשקעה פר תושב. טוב לחיות בקרית ביאליק".

שכונת נאות אפק. מוקד משיכה לזוגות צעירים ומשפרי דיור. צילום: דוברות עיריית קרית ביאליק

אתה יליד העיר. עד כמה ההיכרות שלך עם התושבים השתנתה ב-15 השנים האחרונות?

דוקורסקי: "העיר אמנם גדלה, אבל ההיכרות עם התושבים התרחבה. זו השנה ה-14, שאני מקיים שעת סיפור עם כיתה א'. מלווה את הילדים האלה מיום כניסתם למערכת ומלווה אותם לאורך השנים, במעבר לתיכון, בכניסה לשירות בצה"ל. מכיר את חלקם הגדול ברמה הפרטנית. הקשר הוא מאוד אישי. איתם ועם ההורים שלהם. אני מקבל לא מעט רעיונות מהילדים עצמם. כשאני מגיע לבתי הספר. פוגש אותם בשיעור או בהפסקה. בסגירת מעגל בימי ההולדת של האזרחים הוותיקים. אני משתתף בכל המסיבות והאירועים. מבקר בגנים, רואה אותם, פוגש את ההורים שלהם. במתן פתרונות מותאמות לכל תלמיד. אני זמין לתושבים. המשוב החוזר נותן לי כוח להמשיך ולהצעיד את העיר קדימה".

כמה זמן לקח לך לסרב להצעה מחיפה?

דוקורסקי: "לא הייתי זקוק ליותר מכמה שניות בכדי לסרב לחיפה. זו עיר חשובה, אבל קריית ביאליק חשובה עבורי יותר ואני נשאר כאן. כל המחשבה שאני יכול לנטוש עיר, היא מחשבה מנותקת. עוד מהיותי נער, היה ברור לי שאהיה ראש עיריית קריית ביאליק. זה היה יעד. קריית ביאליק היא מפעל חיי. כשנכנסתי למועצת העיר בגיל 24 היה ברור לי שאהיה ראש העיר. מבחינת החיים הציבוריים, זה התפקיד המשמעותי ביותר. התפקיד האחרון שאמלא בחיים הציבוריים. שום תפקיד לא מעניין אותי. לא שר או תפקיד ציבורי אחר".

בניין עיריית חיפה. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

דוקורסקי: "לא הייתי זקוק ליותר מכמה שניות בכדי לסרב לחיפה. זו עיר חשובה, אבל קריית ביאליק חשובה עבורי יותר ואני נשאר כאן. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

"העשייה האמיתית היא בשלטון המקומי. אתה נוגע באנשים. ומשפיע על הגורלות שלהם, הרבה פעמים יותר מאשר משפיע חבר כנסת או שר. כראש עיר אתה שר החינוך ושר הרווחה. שר התחבורה, שר השיכון. אנשים באים אליך עם בעיות של דיור ואני משפיע ויכול לסייע להם מול משרד השיכון או כל משרד אחר. התחושה היא תחושה נפלאה. מבחינת היכולת לעשות ברמת הכלל ומבינת היכולת שלך לסייע ברמת הפרט".

אין לך שום כוונה להתמודד בפוליטיקה הארצית?

"מבחינת יכולת ההשפעה, יכולת העשייה שלי, עולה באופן משמעותי ממה שעושים שרי הממשלה. יכולת העשייה שלי היא יותר משמעותית. בטח מיכולת העשייה של חבר כנסת. המילה פרלמנט באה מהיכולת לדבר – פרלה. לדבר. שם מדברים, פה עושים. כאן יש לך יכולת לראות מהר יותר את התוצאות. החישוקים שיש עלייך הם פחותים מאשר אלה שיש לשר, שצריך את אישור החשב בכדי לקבל החלטה. כאן אם אני מאשר תקציב ומצליח לגייס משאבים, אני יכול מחר בבוקר לבצע את הדברים".

"אפשר לראות שלקחתי את העיר למקום הרבה יותר טוב. לא משנה איזה ממשלה היתה בשלטון. עבדתי מצוין עם ממשלות הליכוד. וגם עם ממשלות בנט ולפיד. הסתדרתי עם כולם. הרצוג, או לפיד. קיבלתי אותם בדיוק כפי שקיבלתי שרים מהליכוד או ממפלגות אחרות. השקעות הממשלה בתקופתי עולות עשרות מונים מאשר בתקופה שקדמה. אני מרגיש את חדוות היצירה במלואה".

"סבלנות וסובלנות הם חלק בלתי נפרד מהתרבות פה. לא שמעת אף פעם תלונה של הציבור הדתי או נציגיו. או תלונה שאומרת מה פתאום העירייה מתקצבת אירועים של קהילת הלהט"ב. או טענה שיש כאן בית כנסת לקהילה הקונסרווטיבית.ואריאנה היא   גזברית המועצה הדתית בקריית ביאליק. והמועצה הדתית מסייעת לכל בתי הכנסת בעיר. אולי זה גם אחת הסיבות שהפוליטיקה כאן היא שקטה ומכבדת".

מועצת עיר קריית ביאליק. צילום: דוברות העירייה

יש הבדל בין ניהול עיר לענייני מדינה. מועצת עיר קריית ביאליק. צילום: דוברות העירייה

חוץ מחבר המועצה יוסי ברבי, יש לך מישהו מוצהר שהוא אופוזיציה?

דוקורסקי: "בניהול עיר יש הבדל מענייני המדינה. אין כאן סוגיות אידיאולוגיות. לא תמצא כאן וויכוח על כך שקו הביוב יעבור בצד המערבי של העיר, או וויכוח על צבע התאורה. לא עשינו פה הצגה של אופוזיציה שכאילו מתנגדת. כשיש אירוע שקשור למלגות, יושבת ראש וועדת המלגות מוזמנת לברך. כנ"ל באירוע רווחה או חינוך. צריך לכבד את חברי המועצה, כמו שמכבדים אותך".

"למרות שיש לי קואליציה כל כך רחבה, השבוע הוכרזנו במקום הראשון בארץ במדד שקיפות הרשויות המקומיות בארץ. מה יש לנו להסתיר? הכל פרוס ומופיע באתר האינטרנט של העירייה. ישיבות מועצת העיר היו מהראשונות ששודרו".

"לוח הפגישות שלי מופיע מדי חודש באתר העירייה. כל תושב יכול לראות מתי ועם מי נפגשתי. אני חושב שזו הדרך הנכונה להתנהל".

ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי עם הספר הנבחר

מבחינה כלכלית, אתה למעשה העיר הכי עשירה באיזור. יש לך איזור תעשייה ענק. הקריון משלם ארנונה מטורפת. כשאתה מסתכל על ערים אחרות, אתה לא מתפלא איך הם שורדים?

דוקורסקי: "אני לא מתלונן. כל הערים סביב מתנהלות כלכלית היטב. יש להן פיצוי אחר. אני מקבל מענק איזון של 2 מיליון שקל, קריית ים מקבלת 35 מיליון שקל. מוצקים מקבלת 14 או 15 מיליון שקל. זאת אומרת, המדינה יודעת לפצות אותם על הדברים שחסרים. קודמיי בתבונתם ידעו לפתח איזורי תעסוקה. דני ז"ק המנוח ידע להביא לכאן את הקריון. החלוקה ההיסטורית היתה כזו שקריית ים קיבלה את התיירות כי יש לה ים, מוצקין קיבלה את המסחר וביאליק קיבלה את התעשייה".

הקריון משלם ארנונה מטורפת. קניון עופר הקריון. צילום: יח"צ

"לאורך השנים ידענו לקדם תעשייה ומסחר. עכשיו ישווק גם מתחם לב העיר שזכתה בו שותפות של חברת סלע, בראל ושובל. תהיה שם גם מלונאות. יהיה גם בית מלון בשטח של כ-100 אלף מ"ר לתעסוקה ומלונאות. יהיה גם סניף של זאפה. יהיה כאן מתחם יפה. שכונת הווילות של הקריות זה כפר ביאליק. יש לנו אתם יחסים מאוד טובים. גם עם המועצה האיזורית וגם עם ועד הכפר".

איך אתה מסתדר עם הקמת תשתיות עבור שכונה חדשה? רחוב התל למשל?

"עכשיו השלמנו את רחוב התל. נאות אפק היא חלק מהסכם הגג שנחתם עם ממשלת ישראל. בשכונה עצמה יש 4573 יחידות דיור. בהסכם הגג דרשנו שביום שמגיע לכאן התושב הראשון, אז יחכו לו בית ספר, גני ילדים, מעון יום, בית כנסת וכל מה שצריך. ובאמת זה מה שהיה. דרשנו שיקום מחלף חדש לשכונה החדשה".

"דרשנו ובוצע מחלף חדש על כביש 22. דרשנו והתשתיות הוטמנו בעלות של כ-150 מיליון שקל. העברנו קו ניקוז של המובל לים. מביאליק, דרך מוצקין לקרית ים. זה היה תנאי של התב"ע. העבודות נמסרו לתאגיד פלגי מוצקין שהיה הכי זמין".

גשר ביאליק צפון. צילום: יניב אזולאי

"אנחנו נבחר עכשיו קבלן זוכה לבצע של עוד שלושה גשרים. גשר התל יורחב ויהיה דו מסלולי ודו נתיבי, נבנה גשר מעל עוקף קריות לכיון רחוב זבוטינסקי, צור שלום וכביש 10 שיחבר את רחוב אצ"ל לאיזור התעשייה של קריית ביאליק ויהיה גשר להולכי רגל מכיוון צור שלום לכיוון השכונה. המרכז  המסחרי בשכונה יושלם עד 2024. אנחנו מבצעים מכרז לתשתיות נוספות לשכונה ומכרז לבית ספר שני בנאות אפק. 13 גני ילדים מאויישים, 6 נוספים בבנייה, 2 מעונות יום יסתיימו בית הספר התיכון וחטיבת הביניים ייפתחו ב-2024. אנשים מאמינים בשכונה הזו. היא יושבת על שמורת טבע. יש לה נגישות תחבורתית מעולה. היא נמצאת במרחק חמש דקות מהקריון. יהיה פה מחלף שיחבר את השכונה לכביש 6".

איך ההתחדשות העירונית משתלבת בקיים?

"לחצי מהדירות בביאליק דרום אין מיקלוט. אנו מכינים עכשיו תכנית התחדשות עירונית לשכונת צור שלום שזה המפתח לבנייה חדשה. עשינו תכנית עם רמ"י לביאליק דרום. ביחד עם משרד מילוסלבסקי שאגנו שלא שלא יישאר מצב של ישן מול חדש. כי זו ההזדמנות. משרד השיכון אישר לנו צוות תכנון לאפקה הוותיקה. בסביבות מאי נביא לאישור תכנית התחדשות בניינית, שנים בלמתי את זה. ברור לי עם רעידת האדמה, האיתות האחרון שקיבלנו מתורכיה, שחייבים להתחיל לפעול. אנחנו רוצים למנוע מצב בו בתים הופכים לסלאמס. מצב בו אנשים דואגים לקבל שכר דירה, אבל לא דואגים לפיתוח השכונה".

בתמונה: ראש העיר אלי דוקורסקי מסייר במחלף לקראת פתיחתו. צילום: דוברות עיריית קריית ביאליק

"אושרו עוד 1000 יחידות דיור לגבעת הרקפות. נתיבי ישראל יבנו מפרידן שיאפשר גישה לשכונה. אישרו לנו את פרויקט קק"ל דרומי. זה שטח שחלקו שייך לחיפה וחלקו שייך לביאליק. קק"ל רוצים לעבור לצומת גולני. צריכים לשמר רצועת ירק. זה רצועת תכנון עתידית. יש את כל השטח מבחינת רצועות תכנון עתידיות. יש 5000 יח"ד שזה ביאליק על הפארק. כ-15 אלף יח"ד של בנייה חדשה. של עתודות בנייה ושל חשיבה על פעילות עסקית. שנוכל לתת שירותים עירוניים ברמה גבוהה, אותם נביא לאישור במועצת העיר. אני מעדיף הריסה ובנייה מחדש. זו הדרך היחידה. לכן אנחנו מקדמים תכניות לריאות ירוקות. עד מאי אנחנו מקווים לקבל אישור בוועדה המחוזית".

ויש גם דברים שהוא לא הצליח לקדם, כמו הטיפול באחד הנושאים שמטרידים את התושבים: "בהתמודדות עם צואת הכלבים אנחנו לצערי לא מצליחים לקדם חקיקה. אנחנו רוצים להכניס את הנושא של בדיקות די.אנ.איי. יש קושי משפטי לכן אנו מקדמים חקיקה עם כמה חברי כנסת. שיהיה מאגר מידע לכלבים. פגשתי בעניין הזה את ראש מועצת קצרין. הם קובעים עובדה. אנחנו לא נרצה לעשות זאת כגנבים בלילה. מספר הכלבים פה הוא מהגבוהים באיזור".

מה הפספוס שלך?

דוקורסקי: "שלא התחתנתי צעיר יותר. התחתנתי רק בגיל 30. יכולתי כבר להיות סבא".

 

 

 

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בקרית ביאליק

<


<

<