מתיכוניסטים למדעני העתיד

כנס המדע לדור הבא של מדענים ואנשי טכנולוגיה בישראל: התיכוניסטים בחיפה ישתתפו בשבוע הבא במרתון מדע ייחודי בטכניון בסימן "הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו"
 

מדוע חשוב שהתלמידים יבחרו דווקא באופק מדעי וטכנולוגי? כיצד ביכולתם להשפיע על עתיד המדינה? הכלים שיסייעו להם להתמודד עם בעיות עולמיות המעסיקות את האנושות כולה? מדוע מגזרים שונים חוברים יחד למטרה זו? על שאלות אלו ואחרות ידונו בכנס המדע הגדול בישראל לבני נוער. הכנס שיתקיים בתאריכים 22-24 בפברואר בשיתוף עם הטכניון, נועד להעמיק את שיתוף הפעולה בין אנשי האקדמיה בטכניון למערכת החינוך העירונית הרואה בקידום המצוינות במדעים חשיבות עליונה.

 

מדובר ב-3 ימים של מרתון מדע בטכניון, שיכללו הרצאות, הדמות, סדנאות והצצה למחקרים מובילים. צילום: אילוסטרציה

מדובר ב-3 ימים של מרתון מדע בטכניון, שיכללו הרצאות, הדמות, סדנאות והצצה למחקרים מובילים. צילום: אילוסטרציה

מדובר ב-3 ימים של מרתון מדע בטכניון, שיכללו הרצאות, הדמות, סדנאות והצצה למחקרים מובילים בפקולטות הטכניון עם בכירים וחוקרים מובילים בתעשיית המדע, ההיי – טק והביוטכנולוגיה. במקביל, ייפגשו התלמידים במהלך ימי הכנס עם עשרות חוקרים מובילים מהטכניון בהם פרופסורים ודיקני הפקולטות למתמטיקה, הנדסה כימית, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסה ביו-רפואית, הנדסה אזרחית, הנדסת אווירונאוטיקה, רפואה ופיסיקה. התלמידים ישתתפו בסימולציות, ילמדו על מיכשור מתקדם בתחומי הרפואה הרובוטיקה וההנדסה הביו-רפואית מלווה בהדגמות וישמעו הרצאות בתחומי מחקר שונים, כגון סימולציה אנדוסקופית רב תחומית ברפואה, G.P.S במוח האנושי, משחקים קומבינטורים, ריאקטורים חושיים ועוד.
בפתיחת הכנס יציגו תלמידי כיתות י"ב פרויקטים בפיזיקה לבגרות, שפיתחו בשאלת חקר שבחרו. בין הפרוייקטים שיוצגו, מחקר של שני תלמידים שביקש לחקור מערכת לשיגור טילים, ולבחון את אופי התנועה של הטיל בזמן שיגורו. התלמידים בנו מערכת הכוללת משגר וטילים הבנויים מבקבוקי פלסטיק. כדלק מניע בחרו להשתמש בלחץ אוויר גבוה ומים. הפרוייקט נועד להעניק לתלמידים את הכלים והמיומנות לקראת לימודיהם האקדמיים בתחום ולהשתלב בעתיד בתעשיית ההיי טק. במקביל, התלמידים ייפגשו עם חוקרים מובילים מהטכניון ובהם פרופ' משנה מורן ברקוביץ, ראש המעבדה לטכנולוגיות מיקרוזרימה בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון. המעבדה של פרופ' ברקוביץ' מפתחת טכנולוגיות מעבדה-על-שבב חדשות למגוון שימושים, החל מבדיקות רפואיות ועד הגנה מפני טרור ביולוגי. בין משתתפי הכנס, ראש העיר יונה יהב, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא, מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך רחל מתוקי, העיתונאית דנה וייס, בכירים מתעשיית ההיי-טק והמדע, חוקרים מובילים ועוד.
נתוני משרד החינוך מצביעים על כך כי מאז הושקה תכנית המצויינות של עיריית חיפה בשנת 2006 שיעור הלומדים והניגשים לבחינות בגרות מתוגברות במקצועות המדעים והמתמטיקה בחיפה הוא מהגבוהים בארץ. בתוך כך, בשנת תשע"ג ניגשו בחיפה לבחינת הבגרות במתמטיקה ברמה של 5 יחידות לימוד 15.8 אחוז מהתלמידים לעומת 9.1 אחוזים ברמה הארצית. בפיזיקה ניגשו לבחינות בגרות ברמה של 5 יחידות 13 אחוז מהתלמידים לעומת 8 אחוזים ברמה הארצית. בביולוגיה נגשו בחיפה 16.4 אחוז לעומת 13 אחוז ברמה הארצית ובכימיה 10.7 אחוזים בחיפה ביחס ל-7.9 אחוזים בשיעור הארצי. שיעור הנבחנים בקרב תלמידי חיפה במתמטיקה ומדעים מרשים במיוחד בהתייחס לביקוש הנמוך ללימודי המקצועות הריאליים בשנים האחרונות ובא לידי ביטוי בירידה משמעותית בשיעור התלמידים הארצי הניגשים לבחינות בגרות במדעים ומתמטיקה ברמה מוגברת.
ראש העירייה יונה יהב: "ישראל נכנסת לעידן בו צפוי מחסור משמעותי במורים למדעים, אשר יבוא לידי ביטוי גם במחסור במהנדסים בתעשייה. כיום מצביעים בצה"ל על מחסור בכוח-אדם טכנולוגי. בכל ילד טמון המדען והנובליסט הבא, תפקידנו לזהות את הפוטנציאל ולהצמיח את התלמידים בכוחות משותפים וזאת על מנת לשמור על היתרון היחסי שלנו בעולם בטכנולוגיה, בהייטק וברפואה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך