X

עשרות אלפים בחיפה ובקריות נגד החקיקה המשפטית

זה כבר השבוע ה-12 שעשרות אלפים יוצאים להפגין בחיפה ובקריות נגד החקיקה המשפטית. שר הביטחון, יואב גלנט, קורא לעצירת החקיקה וישיבה להידברות

במרכז חורב בחיפה התאספו, לדברי המארגנים 'מחאת העם חיפה', כ-65 אלף מפגינים שהם נושאים דגלים ושלטים נגד החקיקה המשפטית המתוכננת על ידי הממשלה לשינויים במערכת המשפט. ההפגנה החלה בצעדת ענק מאודיטוריום חיפה ועד למרכז חורב.

בין הנואמים היה אהרן צ'חנובר שזכה בפרס נובל לכימיה לשנת 2004: "תחת הרפורמה תיפגע מערכת הבריאות, ומערכת החינוך שתיטול את המחשבה מבני הנוער בתקופה בה הם מגבשים אותה. תיעלם הספרות, ההיסטוריה תשפוט אתכם המפגינים כאור היחיד בימים חשוכים אלו.אם חפצי חיים אנו, אם רצוננו לחיות במדינה חופשית, נמשיך להתנגד, נמשיך למרוד, נמשיך להביע את רצוננו". עוד אמר צ'חנובר: "גם השנה נחגוג כמו שחגו יהודים בכל העיתות רעות כטובות, בחירות. שלום לאחיי האנרכיסטים, הטרוריסטים, השמאלנים, הבוגדים, הפריווילגים והסרטנים. דרי העזאזל. ומי אתם באמת? מובחרי חיל האויר ומשרתי היחידות במילואים המגנים עלינו.
המהנדסים, המורים, ההייטקיסטים, מכובדיי כולם. אם תעבור החקיקה, נישאר כולם חסרי הגנה כנגד כוחות השלטון הרוצה להדק את חגורתו עלינו".


אהרון צ'חנובר. צילום: מחאת העם חיפה

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר לקהל הגדול: "אין לנו תקציב מדינה, התחזיות הכלכליות קודרות, ואיפה בילה השבוע שר האוצר? ואיפה מבלה ראש הממשלה בסופ״ש הזה…ואחרי כל זה, הם מאשימים את אנשי המילואים שלנו, טובי בנינו ובנותינו שהם אנרכיסטים. והתגובה של ממשלת ישראל לאנשי המילואים, זה יישום החזון של ח״כ גפני – לחלק את העם לשניים, לאלו שילכו לישיבות ולאלו שילכו לצבא. האם אנחנו מסכימים לזה? בשום פנים ואופן לא! ולמה אני מתכוון כשאני אומר שהם מיישמים את החזון של גפני? גפני הציב לנתניהו תנאי, העברת שני חוקים – פסקת ההתגברות וחוק ההשתמטות, או כפי שהם מכנים אותו, חוק יסוד לימוד תורה- לפני אישור התקציב. וכמובן שגם לזה בנימין נתניהו נכנע. לכן, המסקנה שלי היא ברורה. חייבים להפריד בין דת ומדינה- אחרת לא תהיה לנו מדינה. חייבים לקבע את העיקרון של השוויון בנטל, כולם מחויבים לשירות צבאי או שירות אזרחי. יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, צ'רקסים. כולם חייבים ללמוד לימודי ליבה. ובדיוק כמו שבחיפה אתם נהנים מתחבורה ציבורית בשבת, כך חייב להיות בכל מקום בארץ. אבל מעז יוצא מתוק, ואני בטוח שהמשבר הזה חייב להסתיים בהפרדה בין דת ומדינה, בכינון חוקה והקמת בית משפט לחוקה. לא ניתן להפוך את מדינת ישראל למונרכיה, נמשיך לשמור על הדמוקרטיה הישראלית, נמשיך לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית וליברלית".

אביגדור ליברמן. צילום: מחאת העם חיפה

גם בקריות צוברת המחאה תאוצה ומספר המפגינים גדל והולך.  להפגנה התייצבו שמונת אלפים קרייתים, לדברי המארגנים,  שהתקבצו בצומת בית המשפט בקריון. בהפגנה השבוע הוצג לראשונה בקריות, המייצג “סיפורה של שפחה”, שמטרתו למחות על יחס הממשלה לנשים ולאיום כלפיהן.

הפגנת מחאה בקריות. צילום: שלמה אברמוביץ'

בין הדוברים השבוע בהפגנה בקריות היו: ח"כ רם בן ברק (יש עתיד), לשעבר המשנה לראש המוסד, יו"ר לשעבר של וועדת החוץ והביטחון ומנכ"ל משרדי המודיעין ולעניינים אסטרטגיים; ח"כ נעמה לזימי (העבודה), ח”כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) שהגיע עם מאות בני העדה הדרוזית מכל רחבי הגליל; פרופ’ ליאור זמר יליד קריית ביאליק, שמכהן כיום כדיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת רייכמן, ד”ר סבסטיאן קלור, היסטוריון מאוניברסיטת חיפה שגדל תחת שלטון החונטות הדיקטטוריות בארגנטינה; ד”ר מאיה פלג רז, עורכת דין וראש תוכנית אתיקה באוניברסיטת חיפה. הנחו את האירוע עו"ד מימון פאר ושלמה אברמוביץ.

סיפורה של שפחה, בהפגנה בקריות. צילום: יובל סטרוסה

אחד ממארגני ההפגנה, העיתונאי והסופר שלמה אברמוביץ’ אומר: “זו הצדעת כבוד והערכה לקרייתים. המחאה באזור החלה רק לפני שלושה שבועות והופכת לנגד עינינו לגל ענק ומרשים של אלפים רבים. גלים גלים של אכפתיות, דאגה ואהבת חינם. השמועה עוברת מפה לאוזן. קבוצה קטנה של מתנדבים וסביבם מעגל של עוד כמה עשרות מתנדבים, שנותנים את הנשמה וסביבם עוד ועוד קרייתים שמצביעים ברגליים, ועושים דרכם אל צומת בית המשפט בקריון".

עו"ד מימון פאר אומר: "הדברים שנאמרו הערב היו נוקבים ומצמררים, אך בלטו במיוחד דבריו של ד"ר סבסטיאן קלור שאמר: "המטרה של הפיכה השלטונית היתה לבנות בארגנטינה מדינה ללא שביתות, ללא הפגנות, ללא חילוקי דעות ועם אזרחים ממושמעים וצייתנים יותר. לכן הממשלה החדשה התחילה "להדוף עם אגרוף" כל פעילות פוליטית, חברתית או תרבותית שהממשלה ראתה כ"חשודה", או כ"חתרנית". זה מתחיל בבית המשפט ומהר מאוד, בקלות בלתי נסבלת, אנשים טובים הופכים לאויבי העם, לחשודים ולחתרנים. בארגנטינה הפכו לאויבי המדינה פעילי שמאל, פועלים, אנשי תרבות, סטודנטים ואפילו תלמידי תיכון. הדיכוי היה אלים, מאורגן ובלתי חוקי וכלל את הקמתם של מחנות מאסר, חטיפות ועינויים. השיטה הרווחת ביותר הייתה "להעלים" אנשים בכוח מבתיהם, מקומות-עבודתם או מהרחוב".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות