X

עובדתית: שופינג טוב לבריאות הנפש

מעכשיו אין צורך יותר למצוא תירוצים לערימות השופינג. זה מרפא את הנפש וזה מוכח. הכתבה שכל אישה חייבת לקרוא

כן, לרפא את הנפש דרך סטיילינג יש כזה דבר. הטיפול שיכול לעבוד (כמעט) על כל אחת. אם את קוראת ומנסה להבין מה הקשר, הכתבה הזו היא בשבילך.

סטיילינג יכול להיות כלי רב עוצמה לביטוי עצמי ויכול לתרום לתחושת רווחה וביטחון עצמי. הוא יכול לרפא את נשמתך בדרכים שונות:


  • סטיילינג מביא אותך כמו שאת, אותנטית: אחת הדרכים שבהן סטיילינג יכול לתרום לריפוי היא בכך שהוא מאפשר לך לבטא את עצמך בצורה אותנטית. על ידי בחירת בגדים, אביזרים ואיפור המשקפים את הסגנון והערכים האישיים שלך, את יכולה להרגיש מחוברת יותר לעצמי האמיתי שלך ובטוחה יותר בזהות שלך.
  • סטיילינג גורם לך לאמץ את הגוף שלך: הוא יכול לעזור לך להעריך את היופי הייחודי של הגוף שלך. על ידי בחירת לבוש המחמיא למבנה הגוף שלך ומשפר את התכונות הטבעיות שלך, את יכולה להרגיש בטוחה יותר וחיובית יותר לגבי המראה שלך.
  • סטיילינג עוזר לך בטיפוח העצמי: סטיילינג יכול להיות סוג של טיפול עצמי שעוזר לך להרגיש בטוחה יותר וחיובית יותר לגבי עצמך. לקחת לעצמך את הזמן לבחור בגדים ואביזרים שגורמים לך להרגיש טוב יכול להיות דרך לתעדף את הצרכים שלך ולטפח תחושה של אהבה וקבלה עצמית.
  • סטיילינג חוקר את היצירתיות שלך: סטיילינג יכול להיות מוצא יצירתי המאפשר לך לחקור מראות שונים ולהתנסות בסגנונות שונים. זו יכולה להיות דרך לנצל את היצירתיות שלך ולהביע את עצמך בדרכים חדשות ומרגשות.
  • סטיילינג עוזר לך לקבוע כוונות: להסטיילינג גורם לך להתמקד במה שאת רוצה לבוא לידי ביטוי בחייך. על ידי בחירת בגדים ואביזרים המתאימים למטרות ולערכים שלך, את יכולה ליצור תזכורת ויזואלית לקראת מה את פועלת ולהישאר עם מוטיבציה בדרכך לריפוי וצמיחה.

מה הסטייל שלך? חלון ראווה. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי


ועכשיו, אחרי שנתנו לך את ההסבר המלא מה להגיד על שקיות השופינג המרובות, בואי נדבר על מחקרים. בעבר נערכו שני מחקרים דומים בטווח של מספר שנים ביניהם שמצאו כי משתתפי המחקר שהתלבשו בבגדים רשמיים יותר דיווחו על תחושת עוצמה ושליטה רבה יותר מאלה שהתלבשו בלבוש רגיל. למרות שמחקרים שנעשו אינם בוחנים באופן ספציפי טיפול סטיילינג, הם מצביעים על כך שללבוש וסגנון אישי יכולים להיות השפעה על התפיסה וההתנהגות העצמית שלנו. הבגדים שאנו לובשות יכולים לספק תובנה לגבי האישיות, הערכים ואורח החיים שלנו. כמו למשל סגנון אישי: הבגדים שאישה לובשת יכולים לספק מידע על העדפות הסגנון האישי שלה. לדוגמה, אם היא מרבה ללבוש בגדי וינטג' או בוהמיינים, ייתכן שיש לה סגנון אקלקטי יותר. אם היא לובשת לעתים קרובות חליפות מחויטות או פריטים קלאסיים, ייתכן שיש לה סגנון מסורתי או מקצועי יותר. זה יכול ללמד אותנו על רמת הביטחון העצמי של אותה אישה: מישהי שנוח לה בעור שלה עשויה ללבוש תלבושות נועזות יותר או מושכות תשומת לב, בעוד שמישהי יותר מסויגת או מודעת לעצמה עשויה לבחור בלבוש שמרני יותר. גם על אורח חיים ופעילויות ניתן ללמוד דרך הבגדים שאישה לובשת. לדוגמה, מי שלובשת לעתים קרובות בגדי אימון או ציוד אתלטי עשויה להיות אישה פעילה שנהנית מפעילות גופנית. מי שלובשת לעתים קרובות לבוש עסקי עשויה להיות בעלת עבודה הדורשת לבוש מקצועי. כמובן שניתן גם לקבל תובנה לגבי זהותה התרבותית של האישה ואולי אחד הדברים החשובים יותר הוא הבנת מצבה הכלכלי של אותה אישה או הבנה לגבי  מצב הרוח והרגשות שלה. צבעים בהירים ונועזים עשויים לרמז על מצב רוח עליז או אופטימי יותר, בעוד שצבעים כהים ומאופקים יותר עשויים לרמז על מצב רוח קודר יותר. בסופו של דבר חשוב לזכור כי הסגנון האישי ובחירות הלבוש של כל אחד הן ייחודיות ורב-גוניות.

טיפול באמצעות סטיילינג. לא מתאים לכל אחת? צילום: פריפיק.קום

"אני לא אשכח את הרגע הזה. אני שוכבת במיטה עם עיניים נפוחות מדמעות, ריק גדול בלב, עטופה בסמיכת הפוך שלי ועיני נעוצות בבעתה בשעון המתקתק." מספרת הילה ענבל, אשר החליטה להגשים את חלומה ולעסוק בסטיילינג "נותרו לי שתי דקות על פי החלטתי לשים סוף למצב האומלל והנוראי שהייתי מצויה בו. שתי דקות בלבד להחליט בהן שתי החלטות חשובות. החלטה ראשונה: מה יוציא אותי מהמיטה? החלטה שניה: מה יגרום לי לחייך?
יותר מדי זמן שלא חייכתי, יותר מדי זמן שהגעתי מדוכאת לעבודה לימים ארוכים ומלאי הקטנה והתעמרות. רציתי שינוי ופחדתי משינוי בה בעת אבל עכשיו אין לי ברירה אלא להחליט" ממשיכה ענבל לשתף "אז נשמתי עמוק והקשבתי לעצמי , לקול הפנימי שלי שהיה מושתק והתעלמתי ממנו רוב חיי.
ומתוך השקט וההקשבה הפנימית תוכי זעק לי את התשובה: "סטיילינג". זה קרה לפני ארבע שנים. מאז התמקצעתי בתחום , הקמתי את העסק שלי : "הילה מורה בסטייל" והיום אני סטייליסטית מקצועית בגישה טיפולית וחלוצת התחום במסלול ללימודי תעודה" מסכמת בחיוך שובבי.

טוב לנפש. שופינג. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

סטיילינג טיפולי הוא Self care. דרך להפוך אקט טריוויאלי של התלבשות לחוויה מיטיבה, מעצימה ומשמחת. הנחת המוצא בתחום היא שאין מקריות ואנחנו לא מתלבשות סתם. בכוונה נקטתי לשון נקבה שכן מחקרים מצאו הבדלים בין חוויית ההתלבשות בין גברים ונשים. חוקרת התרבות והאינטלקטואלית סוזאן סונטאג קראה לזה : "חיבור רגשי לבגד", ומצאה כי נשים משתמשות בלבושן כאמצעי לוויסות רגשי .
"להשקפתי נשים הן יצורות מורכבות שחושבות ומתבוננות על העולם אחרת ב"עיניים נשיות". כנשים אנחנו מתקשרות בניואנסים ולבוש עבורנו הוא שפה הוא דרך תקשורת" אומרת ענבל "נוסף על כך כל נושא הלבוש שלנו מעצם היותו אינטימי מתקשר מיניות ונוגע תרתי משמע בנושא סבוך של דימוי הגוף ואפילו קשרי אם ובת. לכן בהרגשה ובחזון שלי ראיתי "שבט נשי" שמתכנס במרחב אינטימי תומך ומכיל ומדבר רגשות באמצעות לבוש" ממשיכה ומוודאת שהתלתלים במקומם. "אנחנו לא מתלבשות סתם. בסטיילינג הטיפולי אנחנו מבררות מהו הרגש העומד מאחורי חוויית ההתלבשות ושואלות למשל: למה אני מתלבשת? למי אני מתלבשת? כמה מקום אני נותנת למה אחרים חושבים על איך שאני מתלבשת? השאלות האלו ואחרות נועדו לייצר מודעות לבחירה שלנו והקשבה פנימית כי "בגד, גוף , נפש סטיילינג טיפולי" זה מיינדפולנס באמצעות לבש. הבגד, הכסות שלי הדבר האינטימי שפוגש אותי במגע, בריח, בתחושה שעוטף או חונק אותי, שמבטא או מגביל אותי הוא הבגד שלי. ואנחנו יוצאות למסע של התבוננות עצמית, גילוי, חקירה והעצמה אישית באמצעות בגדים.

הילה ענבל, מורה בסטייל. צילום: מהאלבום המשפחתי

בחג הפסח המתקרב אני מזמינה אותך להקשבה פנימית, דיוק אישי לאני הפנימית שלך באמצעות בגדים בעזרת כמה צעדים פשוטים:
1. כתבי לעצמך לאן את מתלבשת?
2. מה חשוב לך בלבוש? מגבלות צניעות, מגע, צמוד או רפוי , בולטות וביטוי עצמי? נינוחות?
3. עכשיו פתחי את הארון . הארון הזה הוא את הנוכחית. עמוס ומבולגן, מסודר ומדוייק? צבעוני ורועש, או בסיסי? האם מידות הבגדים מדוייקות לאני הנוכחית שלך?
ארון שבו הבגדים לא מתאימים לך הוא ארון עמוס שאין לך מה ללבוש בו.
מצרפת לך כללים בסיסיים לסידור הארון והלב . ארון שמותאם לך הוא ארון מחבק ומשמח. מוסיפה שסידור ארון יעיל מניב מלתחה מתוקתקת באמצעותה יהיה לכך קל להתלבש ואקט ההתלבשות יהיה מהיר ומהנה אז מכל הבחינות שווה ממש!

הילה והסטודנטיות בסטיילינג משובח. צילום: הילה ענבל

טיפים לסידור ארון:
הדרכה לסידור ארון, הכי "לגזור ולשמור"
סידור ארון – איך מבצעות?
1. מפנות זמן, בשקט,לבד ללא הפרעות.
2. נושמות עמוק.
3. מכינות שלוש שקיות גדולות:
שקית 1 : בגדים שצריכים תיקון וילכו לתופרת.
שקית 2: בגדים שכבר לא בא לי עליהם. שלא לבשתי מעל שנה. שלא משמחים אותי. השקית הזו למסירה.
שקית 3: בלויי סחבות. בגדים גמורים, פרומים, מוכתמים. יאללה ביי.
4. מתמקדות בעונה הקרה. ממליצה לא להתנפל בבת אחת על כל המלתחה.
5. מסדרות על המיטה ערימות בגדים מאותה קטגוריה:
חלקים תחתונים:
מכנסי ג'ינס
מכנסיים מחוייטים
חצאיות
שמלות ואוברולים
חלקים עליונים:
חולצות
חולצות מכופתרות
סריגים
קרדיגנים
ז'קטים.
6. לא נבהלות. נושמות עמוק ומודדות. מה שגדול ממש או קטן חונק להעיף לשקית המסירה או לשקול תיקון אצל התופרת. המלתחה שלי מדוייקת למידתי הנוכחית!
7. אחרי שניפיתי כל קטגוריה בנפרד מסדרת על פי קטגוריות . למתקדמות אפשר גם לפי צבעים.
אפשרות למתקדמות: אם נותר לי זמן וחשק לנסות לשלב. מנסה להתאים חלק עליון עם חלק תחתון ומצלמת לעצמי בטלפון. התמונות האלו יהיו רעיון ללוקים שאלבש.
נעליים: עם קטגוריית ההנעלה אני עושה אותו הדבר וממיינת. מנסה לשלב עם הלוקים שיצרתי. ובסוף סופר מתקדמות ינסו גם להוסיף אקססוריז כמו צעיפים, חגורות, שרשראות וכדומה.
ממליצה: להתחיל עם שלבים 1-4 ולהתקדם לאט ובהדרגה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<<