X

לעיריית חיפה אין תקציב מאושר אך ראש העירייה אומרת: שיקמתי את המצב הכלכלי

ראש העירייה פירסמה פוסט בפייסבוק ובו התגאתה בהישגיה. חברי מועצת העיר, כמו סופי נקש, תוקפים בתגובה את קליש ומציינים כי ההישגים הם בזכות המאבק שלהם וכי רוב הכסף בקרנות הוא כסף "צבוע" המיועד לפרויקטים, כך שבפועל אין לעירייה כסף פנוי





ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, פרסמה היום (שלישי) בעמוד הפייסבוק שלה, דוחות כספיים של העירייה. ראש העירייה ציינה כי הנתונים מראים על הצלחה אולם מנגד חברי מועצת עיר דחו את דבריה.

על פי הנתונים שנמסרו עולה כי ישנו עודף בתקציב הרגיל, ירידה בגירעון הזמני בתקציב הפיתוח וגידול ביתרת המזומנים. כך עולה מנתוני הדוחות הכספיים (הלא מבוקרים) של עיריית חיפה שהועברו למשרד הפנים. עוד עולה מהנתונים כי העירייה סיימה את התקציב הרגיל לשנת 2022 בעודף תקציבי של 224 אלף שקלים. בתוך כך, ירד הגירעון הזמני נטו בתקציב הפיתוח של עיריית חיפה מ 205 מיליון שקלים ל 116 מיליון שקלים ובסך הכל פחת הגירעון הזמני ב 89 מיליון שקלים. יתרת המזומנים לרבות כספי השקעות בקרנות עלתה מ 809 מיליון שקלעים ל-999 מיליון שקלים ויתרת קרנות הפיתוח עלתה מ 458 מיליון שקלים ל-582 מיליון שקלים. אחוז הגבייה השוטפת בארנונה (למגורים ועסקים) עלה מ 87 אחוז בשנת 2021 ל 89 אחוז בשנת 2022.


ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם: "גאווה גדולה להוביל תהליך כה משמעותי לעיר, שאת אותותיו תרגיש העיר חיפה כבר בעתיד הקרוב. הדו"ח מצטרף לנתונים מרשימים המציגים שיפור הדרגתי בנתונים הכספיים של העירייה, אותם הובלתי משך חמש שנים, בניגוד לכל הסיכויים, בשנות קורונה ועם מלחמות פוליטיות עיקשות מצד גורמים פוליטיים מן העבר. למרות זאת, ההצלחה כתובה, שחור על גבי לבן, ואיתה כבר אי אפשר להתווכח".


מנכ"ל העירייה ניר מריאש, הודה לאנשי מנהל הכספים על עבודתם המסורה והמקצועית ואמר כי עיריית חיפה תמשיך להקפיד ולשמור על הקופה הציבורית ותוכר גם בעתיד על ידי משרד הפנים כ"רשות איתנה" הכרה המעידה על התנהלותה הכספית התקינה ומבטיחה את עצמאות פעילותה.

בעמוד הפייסבוק שלה כתבה ראש העירייה: איך הצלחתי ב- 5 שנים לשקם את מצבה הכלכלי של עיריית חיפה? זוכרים שכמה חברי מועצת העיר מהאופוזיציה (ואפילו הגזבר לשעבר) איימו לפני שנה בתקשורת שהעירייה עומדת לקרוס כלכלית? שלא יהיו יותר משכורות?". ראש העירייה מוסיפה נתונים כספיים של העירייה שלדבריה, "מעולם לא ראתה ימים טובים יותר בניהול הכספים שלה, תודות לאחריות הרבה שאני נושאת והחשיבות שאני מקדישה לנושא, יחד עם הצוות שמסייע לי".

יתרות העירייה בחמש השנים האחרונות מקור: עיריית חיפה

"לפני כשנה, התקשורת המקומית פירסמה ראיונות שחורים עלי ועל הדרך בה אני מובילה את העירייה מבחינה כספית ותקציבית" כתבה ראש העירייה. "מי שלא מכיר את העובדות, עוד היה עלול לחשוב שזה סוף העולם! בפועל, העירייה נמצאת בתהליך נ-ק-י-ו-ן. יש מי ששונאים נקיון, ולא רוצים שהחגיגה תיגמר. בשנה האחרונה ובמיוחד כעת, לקראת הבחירות ההולכות וקרבות, שונאי הנקיון למיניהם מתארגנים למלחמת עולם נגדי במטרה להשתלט חזרה על ניהול העיר ונכסיה. מבחינתם, אם אני נשארת עוד קדנציה, הם איבדו סופית את הגישה לקופת העיר. היום הם עוד מצליחים להשפיע עליה חלקית, באמצעות כמה חברי אופוזיציה שהפכו את המועצה ללעומתית, והם עובדים קשה לבלבל אתכם עם שקרים ופייק".

ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

ראש העירייה הוסיפה: "רגע לפני חג החירות, אני מציגה לכם את הנתונים בגאווה גדולה. סגרתי הרבה ברזים, סילקתי הרבה גורמים ממוקדי קבלת ההחלטות, עצרתי לרבים את היכולת לעזור למקורבים. עבדתי קשה, ואמשיך בלי להרפות – עד שכספי העיר יגיעו כולם ליעדם – לרחובות העיר, לתשתיות שלה, ולכם התושבים. מעל הכל, המשך נוכחותי בתפקיד ראש העיר בקדנציה הבאה, היא זו שתחתום באופן רישמי את קץ "המשטר הישן" בן עשרות השנים, על שלל בעיותיו וקלקוליו".

מרחמת על ראש העיר. חברת המועצה, שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג: "אין לי אלא לרחם על ראש העיר, גם אחרי ארבע שנים בתפקיד ניכרת עדיין חוסר ההבנה שלה. בעקבות הפוסט הזה אני מקווה שסוף סוף היא תעביר את תקציב העיר שהיא מעכבת כל כך הרבה זמן".

"מציעה שקליש תגיע לישיבות וועדת הכספים". סופי נקש. צילום: דורון גולן

חברת המועצה סופי נקש: "כיו"ר ועדת כספים אני מצפה מראש העיר שמתהדרת בנוצות לא לה בנושאים כספיים להודות לועדת כספים בראשותי אשר מתנהלת על פי מנהל תקין תוך כדי דרישה להסברים ודיוני עומק ואנו אלה שדואגים כי תקציב העיר יהיה מאוזן. ראש העיר כנראה סובלת מבלבול וכנ"ל גם העוזרת שלה שרושמת לה את הפוסטים בלי כל הבנה בכספי העיר, אז ראש העיר שכחה להודות  לחברי מועצת השינוי שמנהלים את כספי העיר בשנתיים האחרונות בצורה אחראית בלי אפשרות לקחת הלוואות בלי הכרה כפי שראש העיר לקחה, בגלל זה אין גרעונות אנו לא מאפשרים לה לזרוק כספים על שטויות כמו בתי קפה ודרגנועים, אלה לפי פרוייקט וגם זה לאחר הסבר ודיון נרחב. אנחנו צמצמנו את שכר הסגנים, צמצמנו בכמות הבכירים שראש העיר הביאה ובכל בזבוזי הכספים כמו תקציב שונות של מיליון שקל בלשכת ראש העיר. ראש העיר התנהלה בחוסר אחריות בכל הנוגע לנושאי כספים ועל כך יעיד דוח מבקר העירייה בנושא כח אדם שאמור להתפרסם ב 7/5/23 שבו נראים המחדלים, חוסר הניהול והעדר מנהל תקין בבירור תוך כדי השפעה על תקציב העירייה. הכסף בקופה חלקו הוא כתוצאה מהלוואות שראש העיר לקחה בלי הבחנה במשך שנתיים וחצי בתחילת הקדציה כשהיתה לה קואליציה בסכום של  190 מיליון שקל בשנה כפי שלא היה אף פעם. אומנם יש כסף בקרנות אבל לצערי רובו צבוע לפרוייקטים שאין להם התכנות וזה לא באמת כסף פנוי בבנק. בישיבת כספים האחרונה הסבירה ראש מנהל החשבות שכל הכספים צבועים ואין כסף פנוי. מציעה לראש העיר לקרוא את תמלול ועדת כספים מס 67, ולהבין שאין הכנסות מהממשלה, אין פיתוח וכל ההרשאות שחולקו הינם עלומות כמו עבודות שונות ללא פירוט שאיש לא יודע מה הם. זה משול לאדם שמקבל משכורת אבל הכל כבר צבוע לחשבונות ותשלומים. אני מציעה לראש העיר שתגיע לועדות כספים או תקרא את התמלולים ותבין שזה שיש כסף בבנק על הנייר זה לא אומר שאכן יש כסף בפועל כי כבר יש התחייבויות כספיות מראש והרוב זה על חשבון הלוואות שעליהם אנו התושבים משלמים היום ריבית רצחנית והכל צבוע לפרוייקטים הזויים, כמו חנות מזכרות בטיילת לואי או לבית קפה במועדון השיט באלנבי. אז תודה לכל חברי מועצת השינוי שמנהלים את תקציב העיר בצורה שקולה ואחראית ולא מאפשרים לראש העיר וממלא מקומה להתקרב לכספי העיר. ורק לידיעה העיר חיפה מתנהלת שנתיים ללא תקציב פיתוח זאת אומרת שראש העיר לא כניראה לא מאמינה בפיתוח העיר רק בבתי קפה, ראש עיר שמכבד את עצמו ופועל במנהל תקין מגיש תקציב פיתוח".

"תקציב העיר ממתין לאישור". חבר המועצה אלי בן דיין. צילום: דורון גולן

חבר המועצה אלי בן דיין: (ליכוד) שהוא רואה חשבון בהשכלתו: "לקרוא ולא להאמין עד לאן התדרדרה ראש העיר ! כרגיל 100 ביחצנות ו 0 בעשייה. ראש העיר מתגאה ביתרות משל היא מציגה דוחות למשקיעים ובעלי מניות ומבקשת לחלק דיבידנדים. מה ששכחת ראש העיר שמטרת הכסף הציבורי הוא השקעה בתושבים ובעיר! פה כשלת ובענק! במקום לרוץ לרשתות החברתיות עם פוסטים מגוחכים תדאגי להעביר לנו תקציב רגיל ופיתוח על מנת שאת המעט שנשאר נוכל לעשות. לפחות אל תפריעי. לצערנו, ראש העיר עינת קליש עדיין לא מצאה לנכון לאשר את תקציב העיר. אנו נמצאים בפתחו של חודש אפריל ופועלים עדיין מדי חודש בחדשו עם 1/12 מתוך התקציב שהיה אמור להיות מאושר. כל חודש אנו מאשרים חלק נוסף בפעילות העירייה. זו תעודת עניות לראש העיר. מגיעים אל חג הפסח וחג הרמדאן ואנו פועלים עם חלקים מתוך התקציב. יש מוסדות חינוך שממתינים לאישור, קליטת כוח אדם, סייעות, אין קליטה של עובדים חדשים, שיטור עירוני, תוספת לצורך אכיפה עירונית ופעולות נוספות. אנחנו עובדים טלאי על טלאי. בכל פעם ראש העירייה מקבלת אישור לכצה נושאים ללא תכניצ עבודה מסודרת. אין אפשרות לראות את רוחב היריעה. אולי ראש העירייה משוכנעת שהכל יסתדר כמובן מאליו והתקציב יספיק עד הבחירות. אני מאחל לתושבי  העיר חג אביב שמח ומקווה שבפסח הבא נוכל לחגוג באווירה טובה יותר, כאשר כל הכספים מגיעים לייעודם המקורי".

 

 




אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי










<












<
<