X

המפכ"ל: "ניתוק המשמר הלאומי מהמשטרה יפגע בביטחון האזרחים"

שיתוף פעולה יוצא דופן של שישה ניצבי משטרה בדימוס וחוקרים מהמכללה האקדמית גליל מערבי, הוליד את המכון לחקר הביטחון האישי והחוסן הקהילתי שהושק הבוקר בעכו בהשתתפות קציני משטרה בהווה ובדימוס, חוקרים בכירים ונציגי ציבור
היום (שלישי) השיקה המכללה האקדמית גליל מערבי בעכו את המכון לחקר הביטחון האישי והחוסן הקהילתי במעמד מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי, ראש עיריית עכו שמעון לנקרי, ניצבי משטרה בדימוס וחוקרים ואנשי סגל במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו. צוות המכון יכלול שישה ניצבים בדימוס שישמשו כחוקרים לצד שישה חוקרים בכירים מהמכללה בתחומי הקרימינולוגיה, הכלכלה, מזרח תיכון וסוציולוגיה.

הטקס התקיים בימים בהם משטרת ישראל נמצאת בעין הסערה בכל הקשור לסוגיות הקשורות בביטחון האישי, הסערה סביב סוגיית הקמת משמר לאומי, ביקורת על תפקוד המשטרה במאבק בפשיעה במגזר הערבי והתגברות פיגועי הטרור ואירועי הפח"ע. המפכ"ל הקדיש את נאומו לפירוט יעדי המשטרה בהגברת תחושת הביטחון האישי והאתגרים עמם מתמודדים השוטרים בימים אלה. בתוך כך, המפכ"ל התייחס לסערה סביב הדיון למי יוכפף המשמר הלאומי ולהשלכות הביטחוניות "הרות האסון" לדבריו שיכולות להיווצר במידה ומיזם המשמר הלאומי של השר בן גביר לא יהיה תחת אחריותה המלאה של משטרת ישראל.


מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי. צילום: המכללה האקדמית גליל מערבי


המפכ"ל רב ניצב קובי שבתאי: "למען הסר ספק, אני אומר כן למשמר לאומי, אבל הקמת גוף ביטחוני נוסף במקביל למשטרת ישראל לא אקבל. הכוח הזה חייב להיות חלק מהמשטרה ולפעול במסגרת שיתופית ולהיות כפוף מפקדי הכוחות הטריטוריאליים על פי שדרת הפיקוד הברורה בשגרה ובחירום. לאחר פגישה שקיימתי אתמול עם השר והמשרד לביטחון לאומי אני מאוד מקווה מאוד שהכיוון הוא כן לשמור את המשטרה כגוף עצמאי מאוחד שכולל בתוכו את המשמר הלאומי".

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי. צילום: המכללה האקדמית גליל מערבי

ראש עיריית עכו שמעון לנקרי תאר את המורכבות עמה העיר מתמודדת באכיפה, בשיטור ובהגברת הביטחון האישי. "לנהל עיר מעורבת, ועוד בפריפריה, זו מטלה ומסוכה גדולה" ציין לנקרי. "אך אני גאה בעיר הזאת, שלמרות האתגרים הלא פשוטים שלה הצליחה ליצור שיתוף פעולה חזק עם משטרת ישראל. לאחר המהומות בתקופת שומר החומות התחדדה הבנה שהניסיון הצבר ברשות המקומית וגדרה ואפיון של צרכיה יכולה לתרום למשטרה במיגור הפשיעה". לנקרי ברך את רב ניצב קובי שבתאי, עליו פיקד בשירות הצבאי כמפקד פלוגה, והחמיא לו על החוסן והמנהיגות שהוא מגלה בתפקידו. "אני מעריץ אותך על כוחות הנפש ואת עמידתך האיתנה בלחצים פוליטיים וביטחוניים, שבולטת במיוחד על ריקע העידר המנהיגות שאנו עדים לה".

צוות המכון בראשות נשיא המכללה הכלכלן פרופ' נסים בן דוד, יכלול את הסמפכ"ל ומפקד הימ"מ לשעבר זהר דביר מקבוצת "ניצבים בחזית". מלבד דביר, קבוצת הניצבים בדימוס מביאה עמה שנות ניסיון רבות, עשייה בשטח בתחומים מגוונים בשיטור וביטחון ומונה את הסמפכ"ל אלון לבבי, ראש אגף חקירות ומודיעין גדי סיסו, ראש אגף התכנון והארגון צביקה טסלר, ראש אגף משאבי אנוש גילה גזיאל וראש אגף תמיכה לוגיסטית בועז גלעד.

המכללה האקדמית גליל מערבי. צילום: המכללה האקדמית גליל מערבי

בטקס ההשקה הוצגו הקווים המנחים ויעדי המכון בניהם הגדלת המשאבים הלאומיים המוקצים לביטחון האישי ולחוסנן של קהילות, הגברת הקשב של מקבלי ההחלטות, עידוד מחקר אקדמי מעמיק, שקיפות הנתונים בנושאי מאבק בפשיעה והעלאת המודעות הציבורית סביב נושאים אלה.

מנתונים שמסרה משטרת ישראל למכון לחקר החברה הערבית שפועל אף הוא במכללה, עולה כי קיימת שונות רבה בביטחון האישי בין יישובים שונים ונמצא שהפשיעה ממוקדת בעשרות מתוך מאות היישובים הקיימים בישראל. בנוסף הנתונים מצביעים כי לא תמיד יש מתאם גבוה בין סוגי הפשיעה בישובים השונים. "אנו נמצאים בתהליך של בנית מדד מפותח ומהימן לסיווג היישובים לפי רמת הפשיעה שבהם, בדיקת היקף המשאבים המוקצה לכל תחנת משטרה ובחינת ההתאמה בין רמת המשאבים לבין רמת הפשיעה" ציין נשיא המכללה האקדמית גליל מערבי פרופ' בן דוד. כמו כן, מכון המחקר יבדוק את הקשר שבין נתונים סוציואקונומיים ברמת היישוב לבין רמת הפשיעה בו, במטרה לזהות את הגורמים העיקריים שמגבירים פשיעה לעומת אלו שממתנים אותה. "זיהוי של גורמים מאיצי פשיעה ומפחיתי פשיעה יאפשרו לנו להמליץ לקובעי המדיניות ברמה הארצית וברמה היישובית לגבי האמצעים והדרכים להתמודד בטווח הבינוני והארוך עם הפשיעה" הוסיף בן דוד.

בכוונת חוקרי המכון להפיק מממצאי המחקרים המלצות אופרטיביות ליישום ברשויות מקומיות בישראל, כשהעיר עכו נבחרה להיות היישוב הראשון. במכללה האקדמית גליל מערבי מנמקים את הבחירה בעכו בהיותה עיר מעורבת של תושבים ערבים לצד יהודים, שחיים בצל האירועים הקשים של ״שומר החומות״ וישוב פריפריאלי עם הקצאת משבים נמוכה מצד המדינה. במובן זה, עכו הינה עיר בעלת פוטנציאל עצום לשמש דוגמה לכלל המדינה בסוגיות רגישות של חוסן קהילתי וביטחון אישי העומדות לפנינו.

נשיא המכללה האקדמית גליל מערבי, פרופסור ניסים בן דוד. צילום: דורון גולן

פרופ' בן דוד: "השילוב של חוקרים בכירים מן האקדמיה ממגוון דיסציפלינות יחד עם אנשי משטרה בכירים ביותר ובעלי ניסיון רב שנים בנושאים הנוגעים לביטחון אישי, שיטור וטיפול בפשיעה, יוצר שילוב כוחות ייחודי ונדיר. בכוונתנו להציע מודלים משופרים לזיהוי ודירוג מוקדי הפשיעה, בחינת הקצאת המשאבים הקיימת במשטרה לטיפול בפשיעה ולהמליץ לקובעי המדיניות, הן בשלטון המרכזי והן בשלטון המקומי, לגבי האמצעים והדרכים להתמודד עם פשיעה בטווח הבינוני והארוך".

ניצב בדימוס זהר דביר: "בכוונתנו לקיים אחת לשנה כנס בין-לאומי אקדמי אליו יוזמנו חוקרים ממוסדות אקדמיים, אנשי ביטחון פנים ומשטרה בכירים, פוליטיקאים ומומחים. הצבת הביטחון האישי והחוסן הקהילתי בקדמת הבמה והשיח הציבורי, הוא נכון תמיד ובפרט בתקופה זו. אנו עוברים ימים לא פשוטים שמטלטלים את עצם היותנו מדינה יהודית ודמוקרטית, ליברלית, המקדמת בברכה ובשוויון את כל האוכלוסיות, המגזרים והמיעוטים. גם בשנתה ה-75 נראה שאנחנו עדיין בתהליך של הקמת המדינה, אך יש לזכור שיש בנו כוחות אדירים של יוזמה, יצירה ומחקר אקדמי שהביאו אותה לאן שהגיעה כמדינה חזקה צבאית וכלכלית, שהצליחה לפרוח ולשגשג למרות איומים חיצוניים ואתגרים פנימיים מורכבים".

משתתפי הכנס. צילום: המכללה האקדמית גליל מערבי

בחלק השני של הכנס התקיימה הרצאה מרתקת של רס"ן במיל' איתן גדג', שהפך מנער בסיכון ועבריין ללוחם ומפקד מצטיין בצה"ל. גדג' עלה לארץ עם משפחתו מצרפת בגיל שנתיים וחצי גדל וגדל ברובע ו' באשדוד. למרות שהיה תלמיד מחונן הוא כל הזמן חיפש ריגושים בשכונה שתושבי ממעמד סוציואקונומי נמוך, התאפיינה בדוחק, מחסור ופשיעה והתמכר לסמים בגיל צעיר. גדג' תאר את הדרך שחילצה אותו מעולם הפשע שאותו הוא חי ונשם, שהביאה אותו לשירות קרבי ומשמעותי בצה"ל עד למפקד סיירת הנח"ל.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט


<