X

קריסת הקיר בחיפה: מיליוני שקלים ירדו לטימיון

בשאילתא לראש העירייה הגישה שרית גולן שטיינברג תכנית מפורטת ובה הצעה לחזק את הקיר, תוך שהיא מאפשרת המשך תנועת כלי רכב בדרך יד לבנים

המתמודדת לראשות העיר, חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג,  מציעה תכנית לשיקום הקיר שקרס ולתיקונו בצורה יסודית בלי לחסום את דרך הגישה לכביש המהווה עורק תנועה ראשי. גולן מספרת כי הגישה את התכנית לאחר סיור שקיימה במקום לפני ארעה ימים, בעקבות פניות של תושבים המתגוררים בדרך יד לבנים וברחובות הסמוכים.

"קריסת הקיר, כמו גם ביקורי במקום, מעלה ים תהיות רבות באשר לשאלה האם ניתן היה למנוע קריסת הקיר התומך וכן, מה ניתן לעשות להמשך. בנוסף, "במסגרת שיחותי עם תושבים הם הלינו על השינויים בתחבורה הציבורית בעקבות סגירת חלק מהכביש בדרך יד לבנים לתחבורה ציבורית", טענה וביקשה לקבל את התייחסות ראש העיר לשאלה, האם ניתן היה למנוע את קריסת הקיר. "כמעט דבר לא נעשה לשיקום וטיפול בארבע השנים האחרונות. ויודגש, אין ספק שלא ניתן לטפל בליקויים בבד אחת. אלא שביחס לאירוע נשוא מכתבי זה אפשר לומר כי 'הכתובת הייתה על הקיר', תרתי משמע. כבר לפני שלושה שבועות התריעו שוב התושבים המתגוררים בבניינים מול הקיר התומך על הסדקים בקיר. למרבה התמיהה, הפתרון של העירייה היה לגדר את המקום ולהמתין, כך לפי הפרסומים, לבדיקות קונסטרקטור".עו"ד שרית גולן שטיינברג. צילום: מיכה בריקמן

"גידרו את המקום והמתינו". עו"ד שרית גולן שטיינברג. צילום: מיכה בריקמן


"אלא שבדיקה מהירה של הקיר והסדקים לאורכו כמו גם המדרכה העליונה מעלה תמיהה מדוע אנשי המקצוע לא השכילו לזרז את הבדיקות לאור המצב החמור של הקיר. חמור מכך, לפני כשנה עיריית חיפה ריבדה את הכביש בדיוק במקטע שמעל הקיר שקרס. נשאלת השאלה מדוע לא נעשו בדיקות של המדרכה המקבילה לכביש המרובד ושל הקיר התומך של הכביש לאורך כל המקטע כבר לפני שנה. או שמא, נעשו הבדיקות אך התעלמו ממצב הכביש? מצופה היה כי כאשר מגיעים לשקם איזור מסויים יבדקו כלל ההיבטים שנוגעים לכל התשתיות באיזור".

"בהתאם, בדיקה מקיפה לו היתה נעשית לפני שנה, הייתה מונעת את קריסת הקיר השבוע, זאת מעבר לכך שירדו לטמיון מליוני שקלים בגין הכביש שרובד רק לפני שנה. בנסיבות אלה, ראוי כי מנכ“ל העירייה יתחקר את אופן ביצוע ריבוד הכביש לפני שנה, אופן הטיפול בפניות התושבים לפני שלושה שבועות, ובעיקר, האם גורמי העירייה הרלבנטיים משלבים ידע ומשאבים בטרם יוצאים לתשתיות כזה או אחר".

גולן: תמונה מאתר העירייה שצולמה לאחר הריבוד המעידה על הסדק הנרחב במדרכה

גולן שטיינברג מתייחסת לטיפול בקיר התומך. לדבריה, בחינה של הקיר המשתרע מהבית 174 לערך ועד לבית 210 מעלה כי לאורכו קיימים סדקים רבים. הקיר עצמו כפי שנחשף בתמונות דק מאוד ולא עומד בתקינה הקיימת היום, האדמה חרסיתית ואיננה מהודקת, והגשרים המחברים בין הכביש לבנייני המגורים גם הם עם סדקים ובטון חשוף.

"בנסיבות אלה, על העירייה להכין אומדן מהיר לא רק למקטע שנהרס וקרס אלה לשיקום וחיזוק של כל החומה והגשרים המובלים לבנייני המגורים לרבות, שילוב של יועץ קרקעות וכל איש מקצוע הרלבנטי לטיפול כולל של האיזור. כמובן שיש לפעול לשיקום וטיפול מהיר על ידי קבלן שיתחייב לעמוד בלוח זמנים קשיח ומקצועי. נכון לבוקר זה (ראשון) לא הגיעו עובדים להתחיל ולטפל במקום".

הצעתה של גולן לחסימה: באדום מקווקו – החלק החסום כיום, בצהוב מקווקו – החלק שהיא מציעה לחסום

"לגבי תחבורה ציבורית: משיחות שקיימנו עם תושבים עולה, כי השינויים שערכה חברת אגד בשל חסימת הכביש שעולה מדרך יד לבנים לאוטובוסים, פוגעת משמעותית בתושבי הרחוב כמו כן גם ברחובות המתחברים ליד לבנים כגון: פאר, פייזר, קליבנוב, טבנקין, ועוד. זאת ו עוד, מרבית התושבים נכון לבוקר זה כלל לא מודעים לשינויי וממתינים בתחנות האוטובוס לשווא. מאחר והסגירה צפויה להימשך מספר רב של שבועות או חודשים, ניתן לייצר פתרון זמני יעיל יותר שלא יחייב שינוי במסלולי האוטובוסים וגם לא יגרום להולכי הרגל בצד שנחסם להלך על הכביש ולהוות סכנה לעצמם ולמשתמשים בכביש".

"הפתרון המוצע הינו לסגור לחלוטין את הכביש העולה מדרך יד לבנים שבין שני הככרות הממוקמות בין יד לבנים 174 עד 210 לרכבים ואוטובוסים ולהקצות הנתיב הפנוי שבו לטובת הולכי רגל (מעין מדרכה חדשה זמנית). במקביל, יש להפוך את הכביש היורד בדרך יד לבנים, הכולל שני נתיבים לדו סיטרי עם נתיב אחד עולה ונתיב אחד יורד. החיבור לנתיב העולה יכול להיעשות מהכיר שליד יד לבנים 174 או למעלה יותר כפי שיחליט יועץ התחבורה. היתרון בפתרון המוצע הוא להשתמש בעובדה כי דרך יד לבנים הוא כביש המונה שני נתיבים בכל צד ומאפשר לנו לקחת את הדרך היורדת במקטע בין הככרות ולהפוך נתיב אחד לנתיב עולה. פתרון זה יאפשר לכלי העבודה שיעבדו על הקיר התומך מרחב עבודה ותמרון ללא מפריע". גולן שטיינברג אף ביצעה שרטוט המראה כיצד ניתן לבצע את חלוקת הכביש לקטע חסום ולצדו קטע המאפשר המשך נסיעה בכביש.

מתוך השאילתא של גולן. צילומי סדקים בקירות

"סוגיה נוספת וחשובה לא פחות נוגעת להתחדשות עירונית באזור זה. קריסת הקיר התומך, היוותה תזכורת כואבת על הצורך לקדם התחדשות עירונית באזור זה וחיזוק המבנים מבפני רעידות אדמה או מצב מלחמה. מאחר ובבניינים אלו קיימות דירות רבות בבעלות חברת שקמונה אני מציעה לקדם במשותף תוכנית להתחדשות עירונית, בין אם במסלול של עיבוי בינוי ובין אם במסלול פינוי בינוי, כאשר העירייה תפעל לקידום התוכנית במשותף עם חברת שקמונה כיזמית אופציונלית. לסיכום, כולי תקווה כי הצעותיי והערותיי יפלו על אוזני ים קשובות לטובת הפחתת הסיכון לתושבים, כמו גם צמצום אי הנוחות שנגרמה להם כתוצאה משינויי התחבורה הציבורית".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<
<


<
<

<