X

"גורמים עוינים" מכנה ראש עיריית חיפה את חברי המועצה וטוענת שהם מסכנים את התושבים

עינת קליש רותם מאשימה את חברי המועצה בבעיית החזירים וטוענת כי הם אלו אשר מונעים ממנה לטפל בבעיה. יו"ר ועדת הכספים, סופי נקש: "דפוס התנהגות של חסרי מנהיגות"

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, מצאה את האשמים בבעיית חזירי הבר בעיר והם חברי מועצת העיר, עליהם היא גם אומרת שהם מסכנים את תושבי חיפה.

הערב (ראשון) אמורה להתקיים ישיבת מועצת עיר שבה יעלו לדיון תקציבים לטיפול בחזירי בר. אולם עוד טרם נפתחה הישיבה פרסמה היום ראש העירייה פוסט בעמוד הפייסבוק שלה שבו היא מטילה את האשמה על חברי מועצת העיר בכל המחדלים.


"שנה וחצי האחרונות עבדנו עם רט"ג בשני ערוצים: צמצום הכניסה של חזירים לרחובות חיפה (על ידי צמצום מקורות מזון – ניקוי אשפה בערב, בשכונות מסוימות פעמיים ביום, ניקוי מתחמי מסחר באופן ממוקד, קשירת פחים, החלפת צמחיה, גידור ועוד) ובמקביל, איתור חזירים שאיבדו פחד ("מוחתמים") כדי להמיתם באופן מבוקר ואחראי. יש שמנסים להציג זאת כ"דילול", אבל אין רחוק מזה: דילול הוא המוני ואקראי" כתבה קליש.


ראש העיר, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

"פלא! כל הנתונים הראו שיפור ממשי. בחודשי השנה האחרונה היו בחיפה פחות קונפליקטים עם חזירים מאשר בשנה שקדמה לה. הנתונים מנוטרים על בסיס חודשי ומדווחים לציבור. אם יש דרך מקצועית לטפל בחזירים, אז מה הבעיה? מה באמת קורה בחיפה?"

"אקדים ואומר את המובן מאליו: כדי לצמצם את הבעיה, יש לטפל בה באופן עיקבי ושיטתי לאורך זמן, בלי לזגזג. רק כך אפשר לצמצם משמעותית את היקפיה. תכנית הטיפול העירונית מפרטת את מכלול הכלים בהם יש להשתמש בו זמנית ולאורך זמן. מחקרים מדעיים מהשנים האחרונות מראים שהציד יוצר אפקט הפוך וגורם לעליה בפוטנציאל הרבייה ולכן נדרשות פעולות מגוונות מקבילות".

חזירים בשכונת כרמליה בחיפה. צילום פרטי

בפוסט מטילה קליש את האשמה על חברי מועצת העיר: "אבל, כמה גורמים עויינים במועצת העיר מונעים כבר כמה חודשים תקציבים לפעולות טיפול בחזירים – בעיקר בסעיפי המניעה: טיפול באשפה, החלפת הצמחיה העירונית, גידור שכונות, גידור חצרות, הסברה לתושבים, וכו. כן, כמה אנשים שנשבעו לפעול למען תושבי חיפה, שכחו מזמן למה הם הגיעו, בוחרים ביודעין לחשוף את הציבור לסכנות הצפויות ולפגוע בכם בגלל מלחמת הקודש אליה יצאו – להילחם בי. אין גבול לציניות".

ראש העירייה גם מאשימה את חברי המועצה בסיכון תושבי העיר: "היום (ראשון) תתקיים ישיבת מועצה נוספת, מי יודע מה מספרה, כדי לאשר את כלל תקציבי הטיפול בחזירים. למעשה, חברי המועצה היום מונעים ממני לטפל בחזירים באופן מלא כפי שסוכם עם רט"ג (רשות טבע וגנים) בכך שאינם מאשרים את 7 מתוך 10 הסעיפים שהוצגו בתכנית הטיפול, ובכך מסכנים אתכם התושבים, את עצמם (מעתה ואילך הם יהיו חשופים לתביעות) ופוגעים בעיר חיפה. אנחנו בעירייה, ועם רט"ג, יודעים איך לטפל בחזירי הבר. ככל שנתמיד בטיפול באופן עיקבי – הפגיעה וההרג של החזירים המוחתמים ילכו ויצטמצמו".

סופי נקש. צילום: דורון גולן

יו"ר ועדת הכספים העירונית וסגנית ראש העירייה, סופי נקש, מסרה את התייחסותה: ,כרגיל ראש העיר לפני ישיבת מועצה מעלה פוסט כדי לחפש אשמים בכישלון שלה – דפוס התנהגות של חסרי מנהיגות. (זוכרים עדיין את הפוסט על בית מיינץ) ראש עיר שבמשך קדנציה שלמה טיפחה את חזירי הבר בעיר ואף קראה להם חמודים מנסה עכשיו למצוא אשמים".

נקש: "האשמה היחידה היא על ראשה, ההסכם עם רט"ג מעולם לא הופסק וממשיך להיות בתוקף ואושרו כספים לקבלן הביצוע, ולקיבוע פחים והחלפת פחי אשפה. נציג רט"ג עצמו הסביר במועצה כי הגדרות אינן יעילות ולכן לא ברור האם הגורם העויין לפי ראש העיר זה רט"ג אם כך. רצוי שראש העיר תתחיל לפעול במיידית לקיבוע פחי אשפה ומול הקבלן, רט"ג ובתקציבים שאושרו לפני חודש ולא תחפש אשמים. ראש עיר שמבקשת כמיליון שקלים ליבוש הכיכר המרכזית בורדיה וכיכרות בכרמליה כפיתרון לבעיית החזירים צריכה לבוא ולהודות כי כשלה בטיפול אחרי שארבע שנים לא עשתה כלום. האשמה היחידה היא עינת קליש רותם שכמו תמיד לא לוקחת אחריות ומחפשת אשמים. כנראה שפתאום כשמתקרבות הבחירות עינת קליש כבר לא חושבת שחזירי הבר חמודים".

איציק בלס. צילום: דורון גולן

חבר המועצה איציק בלס, שבאופן עקבי קורא לפעול נגד חזירי הבר בחיפה: "הגורם העויין זו את ראש העיר. לאחר שאילתות ,הצעות לסדר, פניות ומכתבו של עו"ד אביעד ויסולי על חבות אישית, המשכת בשלך תוך כדי זריקת מיליוני שקלים לפח האשפה וכעת ברוב חוצפתך מבקשת עוד קרוב לארבעה מיליון ששקלים לטיפול בחזירי הבר. פניתי ליועץ המשפטי לממשלה, לממונה על המחוז, את בשלך וקראת לחזירים, חזירים סוררים ואני מוסיף גם נואפים. התחייבת במועצת העיר הראשונה למען העיר ותושביה, שכחת להוסיף בהתחייבות שלך את חזירי הבר. נותרו לך 198 ימים, אנחנו נתגבר".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<
<