מיוחד: לימודים של חינוך בקהילה

המסלול הראשון והיחיד בארץ שמשלב לימודי חינוך ויחסי גומלין עם הקהילה, בה פועלים אנשי החינוך, נפתח לאחרונה במכללת "כנרת". איזה יתרון בעולם התעסוקה נותן המסלול הייחודי הזה?
 

ייחוד נוסף של התוכנית החדשה הוא שילוב הידע העיוני שנלמד בקורסים השונים עם הפרקטיקה החינוכית-קהילתית. צילום: אילוסטרציה

ייחוד נוסף של התוכנית החדשה הוא שילוב הידע העיוני שנלמד בקורסים השונים עם הפרקטיקה החינוכית-קהילתית. צילום: אילוסטרציה

בעשור האחרון אנו עדים להתעצמות מקומן של הקהילות המקומיות בתהליכים חינוכיים. לצד החינוך הפורמאלי מתחזקת מרכזיותו של החינוך הבלתי פורמאלי בבינוי הקהילה ובחיזוקה.
תוכנית הלימודים "חינוך וקהילה" במכללה האקדמית כנרת היא ראשונה מסוגה בארץ לתואר ראשון (B.A) המתמקדת בקשרי הגומלין בין חברה וחינוך ברמת הקהילה.
תוכנית חדשנית זו מקנה כלים יישומיים עכשוויים לסטודנטים שעתידים לעסוק בחינוך הפורמאלי (אנשי הוראה במוסדות חינוך) ובחינוך הבלתי-פורמאלי, תוך הדגשת הקשר בין שני התחומים.
בתוכנית הרחבות יישומיות הכוללות התנסות בשדה ומפגש בלתי אמצעי עם נושאי תפקיד בחינוך הבלתי-פורמאלי וחשיפה לנקודות המבט של האנשים הפעילים בתחומים בשטח.
התוכנית מקנה כלים מקצועיים למילוי תפקידים במנהלי החינוך והתרבות הקהילתיים, במתנ"סים, בעמותות הפועלות במגזרי החינוך, החברה והתרבות בקהילה, ובמסגרות אחרות של פעילות חברתית בקהילה.
בנוסף, תוכנית זו מעניקה תשתית עיונית-מחקרית-יישומית נרחבת ללימודי המשך לתארים אקדמיים מתקדמים בתחומי החינוך.
שילוב זה בין התשתית העיונית והמחקרית לבין הכשרה מקצועית מכשיר את בוגרי התוכנית למגוון אפשרויות של תפקידים במערכות החינוך והתרבות בקהילות וברשויות המוניציפאליות.
סטודנט הלומד במחלקה יוכל עם השלמת התואר להמשיך ללימודי תעודת הוראה בחינוך הפורמאלי, או ללימודי תעודת עובד חינוך. הארגונים והתפקידים המחייבים תעודת עובד חינוך לפי חוזר מנכ"ל משרד החינוך (2011) הם:

מנהל האגף לנוער וקהילה ברשות המקומית
מנהל המחלקה לנוער וקהילה ברשות
מנהל היחידה לנוער וקהילה ברשות
מפקח חינוכי רשותי בתחום נוער וקהילה
רכז נוער רשותי
רכז מנהיגות צעירה רשותי
מנהל היחידה להדרכה ולהשתלמות רשותי
מנהל היחידה / המחלקה לקידום נוער ברשות
מרכז פרויקטים / מרכז תחום ליבה בקידום נוער
מרכז אזור בקידום נוער ברשות
עובד קידום נוער (במגזרים השונים)
מנהל מרכז השכלה רשותי (היל"ה)
מנהל מרכז קהילתי
רכז בית ספר קהילתי על-יסודי
רכז בתי ספר קהילתיים רשותי
רכז התנדבות רשותי
מנהל מחלקה לנוער במועצה אזורית
רכז נוער במועצה אזורית
מנהל מערכת החינוך הבלתי-פורמאלי בקיבוץ.
מדוע כדאי לבחור בתואר בחינוך וקהילה במכללת כנרת?

בשונה מתוכניות לחינוך הנלמדות כיום, התוכנית הנוכחית הינה ראשונה מסוגה. זוהי תוכנית לתואר ראשון, המתמקדת בשילוב שבין לימודי חינוך ולימודי קהילה, ביחסי הגומלין בין מערכות החינוך והמערכת הקהילתית, ומכוונת למגוון רחב של תפקידים בקו התפר שבין מערכות אלה.
ייחוד נוסף של התוכנית החדשה הוא שילוב הידע העיוני שנלמד בקורסים השונים עם הפרקטיקה החינוכית-קהילתית. כך, לצד לימודי התשתית העיוניים בנושאי החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי ובנושא הקהילה והקהילתיות, מקבלים הסטודנטים כלים מעשיים לפיתוח מקצועי של מנהיגות קהילתית המספקת תעסוקה מעניינת, ערכית ותורמת לחברה הישראלית.
הקשר בין החינוך לקהילה מקבל משמעות מיוחדת באזור הסובב את המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן – מרחב פריפריאלי ובו אוכלוסיה מגוונת מבחינה חברתית ותרבותית. התנסות דווקא במרחב זה מפתחת בסטודנטים הבנה ורגישויות למבני קהילה ייחודיים תוך הקניית מודעות לאופני הטיפול בקהילות בפריפריה הישראלית. התנסות במרחב זה מקנה יתרון רב לסטודנטים שבחרו ללמוד עימנו.
בנוסף פיתוח יכולות בסיסיות של מחקר עיוני ויישומי במערכות של חינוך וחברה בקהילה התוכנית מקנה לבוגרים בסיס איתן ללימודי המשך ולימודי תואר שני בתחומי החינוך והקהילה ובתחומים קרובים לאלה.
תוכנית הלימודים בתואר זה מיישמת שיטות הוראה מתקדמות באמצעות צוות מרצים וחוקרים מנוסים המובילים בתחום החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. כל זאת בתוך סביבה אקדמית מתקדמת, מטופחת ואישית מול נופי הכנרת.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך