X

"אין שותפות וסולידריות בין יהודים וערבים"

ארנת טורין שמחליפה מהשבוע את חבר המועצה רג'א זעתרה, מעריכה כי לא תמשיך לשמש חברת מועצה מעבר לבחירות הקרובות

"אני בעצם נכנסת לתפקיד חברת מועצה במקומו של רג'א זעתרה". מספרת ארנת טורין (חד"ש)  "מדובר על כהונה בקדנציה מאוד קצרה, עד לבחירות. אני לא חושבת שאמשיך לקדנציה נוספת. להתרשמותי הגוף של מועצת העיר לא מצליח לתפקד באופן נורמלי. זאת תרבות שיח צעקנית. הייתי אמש בישיבת מועצת עיר והחדר היה מלא באגו. אפשר לומר שהתחלתי את התפקיד שלי עם ציפיות קטנות. למשל, בישיבת מועצת העיר החליטו על מצעד לכבוד יום הגאווה, מייד קם חבר מועצה שאני לא זוכרת את שמו (יואב רמתי מהבית היהודי-א"ש) והודיע שעל אותו משקל צריך לקדם מצעד לכבוד יום המשפחה. אני באופן ברור תומכת בכל מאבק או פעולה למען להט"בים או פמיניסטיות".

"לייצר אווירה מופלאה בין ערבים ליהודים. ארנת טורין
צילום: ראובן כהן


טורין היא מרצה בכירה במכללה האקדמית לחינוך גורדון, בנוסף היא משמשת עמיתת מחר במכון הדסה ברנדייס, פעילה חברתית בארגוני נשים ושמאל ומחברת הספר "ייצוגי מורים בתקשורת". היא מספרת שסיעת חד"ש מקבלת באופן מסורתי שני מקומות במועצה של התנועה. "זו החלטה מסורתית", היא אומרת, "אני יכולה להצהיר שאני יושבת במקום שלי בזכות קולות של עמיתים וחברים ערבים וערביות ואני אומרת תודה. התפקיד שלי נועד לקדם יצירת אווירה מופלאה בין ערבים ויהודים. יש לנו אג'נדה שאנו רוצים לקדם ולפעול למענה. למשל, סינמטק חיפה אף פעם לא מציג סרטים שפונים לקהל הזה. הפעילות בעיר לא הוגנת מבחינת פעילות למען בני נוער ערביים. או שלמשל אין קרקע שהוקצתה להקמת בית אבות לערבים".


"אם אתה אב ערבי לילד עם צרכים מיוחדים, אין לך מסגרת טובה שבה הילד יכול ללמוד. אני מכירה למשל ילד עם פיגור ואוטיזם שלומד בבית הספר 'גניגר'. בי"ס יהודי שבו לומדים יחדיו ילדים יהודים וערבים. האווירה של החגים קשורה אך ורק בחגים יהודיים. הצוות נותן את נשמתו, אבל הוא לא יכול לתת לילדים מענה מלא. אם הורה ערבי רוצה שהילד ילמד על התרבות שלו, הוא לא יקבל את זה בבית הספר".

מועצת עירייה חיפה. צילום: דורון גולן

"יש לנו רשימה ארוכה של דברים שאין. היינו בקואליציה הרבה שנים עם יונה יהב. זה לא עויינות. או התנגדות גזענית. אלא אווירה שבה אין שותפות וסולידריות בין יהודים וערבים. אין מוסדות או אירועים משותפים. איו כאן ביטוי ל-12 עד 15 אחוז מכלל הציבור. אני מקווה בחצי שנה שנותרה עד הבחירות להצליח לפעול למען הציבור ששלח אותי. למדנו הרבה בקדנציה האחרונה, איך אנשים טובים ומוכשרים ומוצלחים יכולים להתבזבז על שטויות. אני מתכוונת לגברת עינת קליש-רותם שאני מאוד מעריכה אותה. לא הכרתי אותה לפני כן. העירייה מוגבלת מאוד בגלל העדר קואליציה. הסצנריו שהתגבש בעירייה לא נמצא רק באחריותה של ראש העיר".

"לנו בסיעת חד"ש יש מושבים בוועדת השמות של הרחובות, וועדת יקירי העיר, וועדת הארנונה, וועדת התכנון והבניה, שמע סיפור: יש לנו קבוצה "ירוקה" מרחוב טשרניחובסקי שהבינה שמגרש התפנה ברחוב ויש עליו תכנית לבנייה לגובה של 15 קומות. התארגנו קבוצת אנשים שרוצה להקים את "פארק הדתות". במסמכים זה נקרא תכנית טשרניחובסקי. אין הרבה מתחמים כאלה בעיר. פנינו לאדריכל שמואל גלבהרט וביקשנו את עזרתו. יש כאן צורך של אנשים שרוצים לגור בשטח. זה משאב כסף שאין. אבל קודם כל זה דורש החלטה. הקרקע שייכת לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י)".

"אני מקווה לייצר לזה לובי. התכנית עדיין נמצאת בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. הדגש בשטח צריך להיות דווקא על המגורים, כי זה הנושא הלאומי הבוער. דגש נוסף הוא שהפרויקט צריך להיות כלכלי, ישנה חשיבות שיקום כאן פארק כחוליה במערך האטרקציות התיירותיות של חיפה, ותעשיית התיירות בכלל כחלופה כלכלית ותעסוקתית למפעלי המפרץ. אלה נושאים שעשויים לשכנע ועדות, יותר מתאורים פיוטיים של הנוף וכו'. הכתובת הראשונה שלנו צריכה להיות רמ"י, על בסיס קווי מדיניות של רמ"י עצמה, החלטות ממשלה, תמ"אות מאושרות. הפניה להקמת "פארק הדתות" צריכה להיות מטעם גורם שנחשב כמייצג את העיר -למשל, ראש העיר או המועצה".

 

 

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי