X

חברי מועצת העיר חיפה לא הורשו לנהל דיון על בעיית חזירי הבר

חברי מועצת העיר חיפה קיבלו את הדוח החודשי של העירייה שמפרטת את הפעולות שננקטו נגד חזירי בר. אולם הניסיון לנהל דיון על בעיית החזירים נתקל בהתנגדות

ממלא מקום ראש עיריית חיפה, נחשון צוק, דחה בקשה לקיים דיון בנושא הטיפול בחזירי הבר בעיר. הבקשה הועלתה לדיון בישיבת מועצת העיר האחרונה על ידי חבר המועצה אביהו האן. נחשון לא היה מעוניין בדיון בנושא ולכן הוא ביקש ממזכירת המועצה, עדנה הררי אברהם, את החלטת המועצה בעניין, בכדי לדעת האם המועצה חייבה את קיום הדיון.

"לא חייבים לקיים דיון". סגן ראש העיר, נחשון צוק. צילום: דוברות עיריית חיפה


בכל ישיבת מועצה המתקיימת אחת לחודש, מועבר לחברי המועצה דיווח הוצאות הקשורות להתמודדות עם חזירי הבר. בישיבה האחרונה היתה המועצה אמורה לקיים דיון בנושא, אולם מייד עם הצגת הנושא, ביקש צוק את נוסח ההחלטה ומזכירת המועצה נענתה לבקשתו. לדברי נחשון העירייה מילאה את מחוייבותה לדווח על פעולותיה בנושא באמצעות הדו"ח שהועבר לחברי המועצה.


"נושא משמעותי עבור תושבי העיר". אביהו האן. צילום: דורון גולן

"הנושא מספיק חשוב בכדי שנקיים דיון", אמר האן, "לציבור יש שאלות רבות. זהו אחד הנושאים הכי משמעותיים עבור תושבי העיר". מאוחר יותר אמר האן: "בדיון אפשר לשפר תהליכים בכדי לשפר את ההתמודדות עם הבעיה. הדוח של העירייה מצחיק. הדברים חוזרים על עצמם מזה שנה שלמה. שום דבר שהעירייה מצהירה עליו בדוח, לא מתבצע. למשל, מדברים שם על ניקוי הפחים באופן שלא ימשוך את החזירים שוב ושוב אל הפחים. העיר הזו הפכה להיות המסעדה של קליש לחזירי חיפה. במקום לייצר מהלכים שיקטינו את נוכחותם".

רישום הדיווח על תצפיות של חזירי בר. מתוך הדוח האחרון של העירייה ורשות הטבע והגנים

"הזבל זרוק לאורך הרחוב כל בוקר. בלילה החזירים עולים מהוואדיות ומחטטים בפחים, כי קליש פותחת להם את המסעדה. המסעדה ברכס בכרמל קוראת להם לאכול. המרחב הציבורי שלנו נכבש על ידי החזירים והם הפכו את העיר לביתם. צריך בצורה הומנית לשחרר אותם מהעיר. צריך לייצר צוות תגובה מהירה. ברגע שתושב העיר נתקל בחזיר, מייד ישלח אליו צוות. זה שנחשון לא איפשר את קיומו של דיון מסודר, הוא ממש נכשל בתפקידו. כל הנהגת העיר צריכה לפנות את מקומה וללכת הביתה".

"הצייד לא תפס אפילו חזיר אחד". איציק בלס. צילום: דורון גולן

חבר המועצה איציק בלס: "החזירים עושים בעיר מה שהם רוצים. הם כבר הגיעו לשכונת בת גלים. העירייה הוציאה בשנה האחרונהשישה מיליון שקלים בכדי להתמודד עם התופעה. בשנה הקרובה העירייה ביקשה ארבעה מיליון שקל ומתוכם אושרה הוצאה של שני מיליון שקל. בחודש דצמבר 2022 העירייה שילמה לצייד 62 אלף שקל מבלי שהוא תפס אפילו חזיר אחד".

דו"ח חודש מרץ: הקונפליקט עם חזירי הבר

לצוק היתה כך נראה, סיבה טובה שלא לקיים את הדיון. עברנו על הדו"ח המפרט את הפעולות המבוצעות ואת השינויים בעיר.

פרישת מפת רשום הדוחות למאכילי החזירים

בדיווח מפורטות פעולות מתבקשות כדוגמת צמצום מקורות המזון והמים, חסימת נתיבי חדירה לשכונות וטיפול בפרטים סוררים. העירייה מתעדת גם את מספר האירועים בהם החזירים הפכו את הפחים בשכונות – דבר המהווה אינדיקציה לפעילותם. כך למשל, בחודש מרץ השנה תועדו 126 אירועים של הפיכת פחים, לעומת זאת, בחודש מרץ 2022, נרשמו 31 אירועים, מספר נמוך בהרבה.

בחודש מרץ נרשמו 21 דוחות לאנשים שביצעו האכלה מכוונת של בעלי חיים. היקף דומה לחודש שעבר. המספרים מראים ירידה של קרוב לפי שניים במספר הדוחות לעומת החודשים שקדמו וירידה ניכרת ביחס לאותם חודשים בשנה הקודמת. מבצעי הדוח מציינים עוד כי בחודשים האחרונים לא מתוחזקת הגדר שהוקמה לחסימת כניסת החזירים לשכונות. כתוצאה מכך, יעילותה של הגדר יורדת.

מפת הפיכות הפחים ברחבי העיר חיפה

מדד נוסף הוא הדיווח למוקד העירוני על חזירים סוררים, אותם פרטים שאיבדו את החשש מבני אדם ומהווים סיכון לתושבים. במהלך חודש מרץ התקבלו 535 דיווחים על חזירים. עלייה ניכרת ביחס לחודשים שקדמו. דיווחים רבים (כ-42 אחוז) הגיעו מהשכונות אחוזה והדר.

 

 

 

 

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<<
<
<