X

חיפה: מאבק נגד פתיחת בית כנסת ברמת חן

שרית גולן שטיינברג: פחות מחצי שנה לבחירות, ראש העירייה עינת קליש מבצעת הקצאת שטח עבור חב"ד בשכונה חילונית. אתמול התקיים כנס תושבים בהשתתפות יותר ממאה דיירים מהשכונה

העירייה פועלת להקמת בית כנסת עבור עמותה השייכת לחב"ד בשכונת רמת חן. תושבים בשכונה התארגנו והקימו עמותה למאבק נגד התכנית הנמצאת כרגע בשלבי אישור בוועדה המקומית. את המחאה מובילה חברת מועצת העיר שרית גולן שטיינברג (חיפה בשבילנו) שפרסמה בפייסבוק קריאה לתושבים ותהתה מדוע בית הכנסת החדש פונה דווקא לתנועת חב"ד ואינו פונה לאוכלוסייה אחרת, למשל, בית כנסת עבור אוכלוסייה ספרדית.

"בקושי יש מניין לתפילות". חברת המועצה, שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן


"לפני כשלושה שבועות התעוררו תושבי רמת חן החילונית לפרסום הקצאת קרקע להקמת בית כנסת לחב״ד", מספרת  גולן-שטיינברג, "השכונה חילונית וכבר כיום בקושי יש מניין לתפילות. אז מה חדש? מדוע מבקשת קליש לקדם בדיוק עכשיו פרסום שני לטובת חב״ד בסמוך לבחירות"? "בשבועות האחרונים אני מלווה את התושבים בנושא ושמחה על כך שהקמנו לפני מספר חודשים ועדת משנה להקצאות שאני חברה בה כדי לחשוף את ההליכים התמוהים והבלתי תקינים המלווים אותנו בשנים האחרונות בשלל הקצאות".


45 יום להגשת התנגדות. הפרסום על הקמת בית הכנסת

"כבר קיים בית כנסת בכניסה לשכונת רמת חן, יש רצון של אוכלוסייה נוספת בשכונה להקים בית כנסת ספרדי. מי קובע מהו הזרם? הקרקע משתרעת על 900 מ״ר וניתן לחלק אותה למספר צרכים במקום להקצות הכל למבקש אחד, בהתאם לפרוגרמה השכונתית. הסיפור פה הוא לא חב״ד, הסיפור פה הוא לא בית כנסת. הסיפור פה הוא בחינה אמיתית ומקצועית של צרכי שכונה. כל אחד היה רוצה לוודא שהקרקעות הציבוריים בשכונה ייתנו מענה לשלל צרכים נוספים שלא קיימים שם והדרך לבחון זאת הוא בהליך פרוגרמה מסודרת ומיפוי צרכים שכונתיים."

"פרסום ראשון להקצאה היה לפני שנה וחצי."  מספרת תושבת השכונה לימור צורי "הפרסום השני נעשה לפני שלושה שבועות. מאוד תמוה. היכולת שלנו להתארגן בתוך 45 יום, היא מאוד קשה. יש בשכונה מספיק שטחים פנויים. מדוע לא מיפו את הצרכים לטובת תושבים הגרים בשכונה. יש בית כנסת של חב"ד בכניסה לשכונה. אין להם מניין. בכל בוקר מנסים לשכנע אנשים להכנס לבית הכנסת לטובת מניין.

"ניתן לחלק את הקרקע למספר צרכים". מתוך תכניות הבנייה של בית הכנסת

"אם יבדקו מה הצרכים של האנשים, יגלו שלא חסר להם בית כנסת. 17 שנים אני גרה בשכונה. יש רחוב שמקיף את השכונה. אנחנו גרים ברחוב שקט. מעל וואדי. אנחנו חוששים שזה מחטף לקראת בחירות."

"החיות לא מפריעות לי. אני מקווה שהעירייה תשמש בכלים ראויים של הסברה ולא יהרגו חיות סתם. אני מאוד אוהבת חיות. אחד הדברים היפים בחיפה זה האיזון עם הטבע. לא מרגיש שהעירייה עשתה כל מה שצריך.

שכנה נוספת, רולי רוזן: "בית הכנסת עתיד לקום במגרש הצמוד לבית שלנו. זה עתיד להיות בית כנסת ואולם אירועים. כשכונה חילונית יש לנו צרכים אחרים. הם הקימו עמותה בשם, "צעירי אגודת חב"ד". מטרותיה העיקריות של העמותה הוא קירוב יהודים לערכי התורה והמסורת, הבאת אחדות בין כל שכבות העם. לדבריהם 'עיקר פעילות העמותה הינה בקמפוס של הטכניון'. העמותה מפעילה את בית הכנסת על שם אלעד ריבן הממוקם בכניסה לרמת חן.

"אין לנו עניין שיחזירו אותנו בתשובה", היא אומרת, "אני לא נגדם, אבל הפעילות שלהם מרחיקה אותי מהדת. יש כאן עניין של איכות חיים. התושבים התארגנו עם עורכי דין בכדי לנהל מאבק. זה לא מתחשב באופי השכונה. אם רוצים לשרת תושבים ממקומות אחרים, למה דווקא אצלנו? אין כאן חנייה. איך יחנו פה 200 איש באירוע. אני לא מבינה את ראש העיר עינת קליש-רותם. היא לא שייכת לחב"ד.

"אתמול הגיעו הרבה אנשים למפגש. המקום היה קטן מלהכיל את כולם ורבים נשארו בחוץ ולא היה להם מקום. אנשים בתחושת חירום. עד היום הם פעלו רק בבית הכנסת בכניסה לשכונה וחיינו אתם בשלום. זה קצת מיקרו קוסמוס למה שקורה בארץ. הסברתי לרב שלהם. אני לא חושבת שהם באים לעשות לנו רע ואנחנו לא אנטי. אבל העמדה שהם יודעים מה נכון ואנחנו לא, היא עמדה שמזמינה קונפליקט".

 

 

 

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי


<<