X

אחד הקולות החשובים בספרות הישראלית

עוד מספר ימים ימלאו 30 למותו של מאיר שלו, האיש שמעניק לנו גאווה גם היום. ד"ר נעמי דה־מלאך מהחוג לספרות במכללת אורנים נפרדת מיקיר אורנים  • <

מאיר שלו הוא מהסופרים המוערכים והאהובים בישראל; יליד נהלל, בנו של המשורר יצחק שלו. ילדותו עברה עליו בנהלל, בקיבוץ גינוסר ובירושלים. הוא למד פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. הפיק והנחה תוכניות ברדיו ובטלוויזיה. בעל טור קבוע ב'ידיעות אחרונות'. את הקריירה הספרותית שלו, החל שָלו בהגיעו לגיל 40, כשבשנת 1988 ראה אור רומן ראשון פרי עטו.

מאיר שלו זכה בפרסים ובתוארי כבוד רבים:


  • פרס ברנשטיין לשנת 1989
  • פרס ברנר לשנת 2006‏
  • פרס פראט לשנת 2009 על מפעל חיים
  • פרס פורטה סיבריה לשנת 2009 על ספר הילדים "מבול, נחש ושתי תיבות"‏‏
  • פרס ניומן לספרות עברית לשנת 2011
  • דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בן־גוריון בנגב בשנת 2012‏
  • עיטור מסדר האומנויות והספרות של צרפת בשנת 2013‏

מאז סוף שנות השמונים עם פרסום הרומן הראשון פרי עטו – "רומן רוסי" – התייחד מאיר שלו בהפניית מבט מקורי, נוקב וחומל כאחד, אל לב־ליבה של ההוויה הישראלית.

דמויות יוצאות דופן ועלילות מיתיות הרות גורל, שקשה לשכוח אותן, מאפיינות את כתיבתו מראשיתה. כאלה הם, למשל, גיבורי ״רומן רוסי״, ״עשו״, ״כימים אחדים״, ״יונה ונער״ ו״שתיים דובים״ – גיבורים שאין דומים להם בספרות העברית, לא באישיותם החד־פעמית, ולא באופני המבט שבאמצעותו הם מאירים את סביבתם ואת תקופתם – לעיתים זהו מבט חמור וקשה, אך תמיד מבט הומניסטי ומלא הומור.

בשלושים שנות כתיבה כתב שלו ספרים רבים: רומנים, ספרי עיון, מסות וספרי ילדים. ספרים שטבועה בהם אהבה עזה לארץ הזאת, לנופיה ולאנשיה – אנשי בראשית, אך כטבעה של ספרות טובה, מוטבעת בהם לא פעם גם עדות של כאב לשינויים ולתמורות הגדולות שעבר המקום הזה ושעברו אנשיו, מאז הגיעו לראשונה אל העמק הבוצי והפורה, שממוקם לא הרחק מכאן. זוהי עדות ספרותית אוהבת, דואבת, מסעירה, ולא פעם גם עוקצנית ופוצעת.

מפרספקטיבת הזמן מתברר, שיצירתו של שָלו העצימה והעשירה את כוחה, ושפתחון הפה אשר ניתן לדמויותיה בצמתים מכריעים בתולדות היישוב, החברה הישראלית וקורותיה, הוא רב־משקל גם היום.

אתעכב על שניים מהם בלבד – הראשון והאחרון:

ספרו הראשון, ״רומן רוסי״, הוא רומן רחב יריעה המספר בהומור קרנבלי פרוע ולעיתים גרוטסקי על שלושה דורות במושב בעמק יזרעאל, מאז ייסודו בתקופת העלייה השנייה. ברומן זה יצר שָלו מעין מיתולוגיה ציונית פנטסטית, שמאכלסות דמויות גדולות מהחיים של דור המייסדים.

הספר מלווה את חלום ההתיישבות ואת התפוררותו האיטית הניכרת בהזדקנותם של המייסדים ובמותם. המבוי הסתום שהמייסדים הגיעו אליו מיוצג ב"בית עולם לחלוצים" – בית קברות המחליף את המטע המניב פרי. גם בני הדור השני אינם עומדים בציפיות המוגזמות של הוריהם ואינם מצליחים להנחיל את ערכיהם לדור הנכדים. ברוך שנהר המספר, אשר התייתם מהוריו וגדל על ברכי סבו וחבריו הזקנים, מבלה את חייו בהקשבה לסיפורי המייסדים, ומתאר בפירוט אכזרי, אך לעיתים גם באהדה ובחמלה, את הזדקנותם של הראשונים ואת מותם. בית הקברות שלו נוחל הצלחה מסחרית ומסמן לאנשי הכפר את כישלונו הצורב של חזון ההתיישבות.

רומן רוסי זכה להדפסות חוזרות ותורגם ללשונות רבות, וטמונות בו התמות והאיכויות שיאפיינו את שָלו גם ביצירותיו הבאות: השיבה אל אדמת הארץ, עבודת האדמה והחיים בכפר, הקרבה לאדמה.

אכן אלו הם גם המיתוסים המכוננים של תנועת ההתיישבות ושל העלייה השנייה (ולא רק שלה), אך אצל שָלו האדמה אינה רק מקור היבול והפריון, שכן היא גם מקום קבורתם של המתים. הצגתו של בית העלמין כסוג חדש של חקלאות מסמלת את שברו הסופי והמוחלט של החלום ואת הכניעה לחשיבה המשקית והתועלתנית: "מוגש כאן תחשיב מוסמך המוכיח כי דונם קברים מכניס יותר מכל גידול חקלאי אחר, הן באופן מוחלט והן יחסית להשקעה".

ממאה אחת לאחרת, מדרמה משפחתית אחת לאחרת, מנקמה לתשוקה, מדמות גבר לדמות אישה, מיטלטל הקורא עם גיבוריו של שָלו, וברומן האחרון ״שתיים דובים״, המתאר את סיפורה של משפחת תבורי שחיה מזה ארבעה דורות ביישוב ותיק בארץ באחת ממושבות הברון, אומרת רותה גיבורת הרומן: "תולדות היישוב, עם כל הכבוד, זה לא רק ועידות ופילוגים וערכים ומעמד האישה והיחס לערבים ובן גוריון. זה בראש ובראשונה אהבות ושנאות ולידות ומיתות ונקמות ומשפחות…".

כבר למין הרגע הראשון מבהירה רותה לקורא הרומן כי הפעם היא מתכוונת לספר הכול, כיוון שסוף סוף יש מי שמבקש לשמוע את מה שנאמר רק בלחישות ובחדרי־חדרים. ואכן כשרותה פותחת בפני הקורא את דלת ביתה, היא פותחת גם את תיבת הפנדורה של המשפחה ושל המושבה שהיא חיה בה.

משהו קשה קרה במשפחה הזאת הישראלית כל־כך שמתאר שָלו: משהו שגלומה בו אנרגייה עתיקה של אלימות, של נקמה, של בגידה, של שקרים, של מוות – מוות של ילדים – וגם של קשר שתיקה סביב המוות הזה; אנרגייה של הרס השואבת אל תוך העבר כמשקולת כבדה. וגם כאן, כתמיד, ניצב הטבע המיתי, כגיבור משמעותי לא פחות; טבע של ואדיות ושל מערות ושל אבנים וסלעים ונחשים ותנינים ודובים – טבע המקרין רוח אחרת, פראית וקמאית.

ודאי היה אפשר להיעזר כאן במונחים מלומדים ולבסס באמצעותם הבחנות, אבל נראה שאפשר וגם רצוי לתת לדמויותיו של מאיר שָלו לומר את דברן גם בלי העזרים הללו. כקוראת וככותבת הרשימו אותי בעיקר אותן דמויות שכמו סירבו להשלים עם גבולות התבנית שניתנו בתוכה. ואכן גיבוריו של שָלו כרוכים יחד לא רק בקשרי משפחה או בשרידי אהבה ישנה, אלא גם באשמה ובטינה שאינן מתפוגגות אלא מעמיקות עם הזמן. חלקן קרובות, אבל חלקן רחוקות מן הקרקע הכפרית של "ארץ ישראל הישנה" ששָלו עצמו צמח בה, ועל כולן מספר שָלו באמפתיה, באומץ ובקול מפוכח.

על תרומה ספרותית מהותית זו, של הרחבת גבולות התרבות הישראלית, מכללת אורנים העניקה למאיר שלו את תואר "יקיר אורנים". יהי זכרו ברוך.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך<<