X

האנדוסקופ המתקדם בעולם הגיע לכרמל

המערכת מאפשרת בדיקה וצפייה בגידולים במערכת האף ובדרכי הנשימה, תוך שילוב יכולות מתקדמות. הטכנולוגיה החדישה משמשת לזיהוי כלי דם זעירים המספקים חמצון לרקמות ממאירות סרטניות ומאפשרת זיהוי ומעקב בזמן אמת של גידולים ממאירים
מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש וצוואר של המרכז הרפואי כרמל לא מפסיקה להתחדש ולהתקדם. השבוע התחדשה המחלקה במערכת אנדוסקופית מהחדשות והמתקדמות ביותר בעולם שתאפשר אבחונים מדויקים יותר ומתן טיפולים באיכות וברמה הגבוה ביותר.

ד"ר יואב יניר סגן מנהלת המחלקה מסביר: "מדובר במערכת מתקדמת הכוללת מעבד של חברת אולימפוס הנחשב מכשיר קצה עליון הטוב מסוגו בעולם. המכשיר החדש מאפשר שימוש במכשור אנדוסקופי מתקדם גמיש וקשיח. יתרונו של המכשיר והאנדוסקופים החדישים שלו הוא ברזולוציה גבוהה במיוחד המאפשרת זיהוי ותיעוד של ממצאים בלוע ובגרון וכן שימוש בטכנולוגיה ייחודית המוטמעת בתוכם (NBI). הטכנולוגיה החדישה משמשת לזיהוי כלי דם זעירים המספקים חמצון לרקמות ממאירות סרטניות ועל ידי כך מאפשרת זיהוי ומעקב בזמן אמת של גידולים ממאירים".


"רזולוציה גבוהה במיוחד". פרופ' אילנה דואק לצד מטופל הנבדק באמצעות המכשיר החדש  צילום: אלי דדון


עלות מכשיר האנדוסקופ החדש כ-80 אלף אירו והוא מוצב בחדר המיון של המחלקה בכרמל בודק עשרות חולים בכל שבוע וכבר נותן את אותותיו באבחונים המדויקים יותר ובאיכות הטיפול המצוינת שלו.

"אין לי ספק כי אנחנו בעליית מדרגה וקפיצה באיכות וברמה הטכנולוגית של יכולות המחלקה", אומרת מנהלת המחלקה פרופ' אילנה דואק. המכשיר החדש יאפשר לנו לתת שירות מקצועי ואיכותי יותר לטובת מטופלי המחלקה בפרט ולטובת כלל המטופלים בחיפה ובצפון בכלל".

למחלקה הגיעה משפחתה של ד"ר סבינה ז"ל כדי להשתתף בטכס הסרת הלוט מעל המכשיר החדש. תרומת המשפחה סייעה בקידום רכישת המכשיר עבור המחלקה. באירוע מרגש בהשתתפות מנהל בית החולים ד"ר אבי גולדברג, מנהלת המחלקה פרופ' דואק, רופאים בכירים ונציגי המשפחה חשפו בני המשפחה את השלט וסיפרו את סיפור חייה של ד"ר סבינה ז"ל שהתרומה היתה עבור הנצחת שמה.

"עליית מדרגה באיכות הטכנולוגית של המחלקה". פרופ' דואק עם המשפחה התורמת והנהלת ביה"ח כרמל  צילום: אלי דדון

בתה של ד"ר סבינה ז"ל, ברגול מרגריטה ריגשה את כולם בסיפורה המרגש של סבינה הקטנה שניצלה מהשואה ותמיד חלמה להיות רופאה. ד"ר סבינה עלתה לישראל בשנת 1960 עבדה בחיפה בשלוש משרות שונות בקופת חולים כללית בקהילה בחיפה בבית החולים כרמל וניתחה והצילה אלפי מטופלים כשהיא עובדת אך ורק במסגרת הציבורית ללא עבודה פרטית בכלל. נכדתה ענת שקד סיפרה כי סבתא סבינה היתה תמיד מלאת נתינה למטופלים לחברים ולכל מי שהיא יכלה לעזור. "היא היתה זמינה תמיד ולעולם לא אמרה לא לאף אחד והיא עזרה לכולם מכל הלב".

"רופאה מזן מיוחד במינו". פרופ' דואק, האמא והנכדה ענת שקד

פרופ' דואק הודתה למשפחה ואמרה כי "התרשמנו מדמותה יוצאת הדופן של ד"ר סבינה ז"ל. כבר מהמעט ששוחחנו ניתן היה להתרשם שמדובר ברופאה מזן מיוחד במינו, עם תחושת שליחות וסיפור חיים בלתי שגרתי שאכן ראוי לספרו ולהנציחו. סיפור חייה של ד"ר סבינה, המתחיל מעקירת המשפחה מעיר הולדתה, מספר את תולדותיה של יהדות מזרח אירופה במאה העשרים. סיפורה ממשיך בהכשרתה כרופאה שהחלה את לימודי הרפואה באירופה שלאחר המלחמה בעודה אם לילדה, עלייתה לארץ ישראל, והשתלבותה כרופאת אף אוזן וגרון בחיפה. התרשמנו מדמות חזקה, עם מסירות ללא פשרות למטופליה ובעיקר מתשוקה אין-סופית למקצוע שלה-שלנו, אותו אף העבירה לדור ההמשך, אתן, המדברות בעיניים נוצצות על העיסוק במקצוע זה. אין ספק כי מדובר בסיפור חיים מעורר השראה" .

מנהל בית החולים ד"ר אבי גולדברג הודה למשפחה התורמת ואמר: "ד"ר סבינה ז"ל הצליחה למרות השואה והתקופה הקשה להגשים את חלומה להיות רופאה בישראל ועשתה קריירה חוצת עולם. אני שמח ומודה לכם שבחרתם להנציח את זכרה ואותה כאן אצלנו במחלקה בכרמל. מחלקת א.א.ג כרמל היא מחלקה מצוינת המציגה מתמחים ורופאים מצוינים והציוד שעזרתם בתרומתו יעזור לנו להמשיך ולתת לכולם רפואה מתקדמת טובה ואיכותית יותר".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות
<