X

מרד ברשויות: השלטון המקומי הודיע על השבתה כללית

בעקבות הצבעת ועדת הכספים על העברת חוק קרן הארנונה כחלק מחוק ההסדרים, החליט מרכז השלטון המקומי על השבתה כללית של כל השירותים המוניציפליים החל ממחר. עיריית חיפה הודיעה שתיקח חלק בשביתה. לא יהיו שירותי פינוי אשפה, חינוך ועוד. ראש עיריית קריית ים, שלא שובתת, קורא לשוב לשולחן המו"מ

אחרי העימות החריף בוועדת הכספים, פורום של ראשי רשויות קיים היום (ראשון) ישיבת חירום, בעקבות ההצבעה הצפויה בוועדת הכספים על העברת "קרן הארנונה" כחלק מחוק ההסדרים, והודיע על שביתה כללית החל ממחר, "אלא אם תוסר הקמת הקרן מחוק ההסדרים". בקואליציה טענו כי מדובר ב"שביתת הרשויות העשירות", אך בשלטון המקומי מתעקשים: כל הרשויות איתנו. עיריית חיפה הודיעה כי תיקח חלק בשביתה.

בהודעתם הסבירו: "אנחנו מתנגדים לקרן הארנונה, והתנגדנו לכל אורך כל הדרך. יש כאן ניסיון לפגוע בחינוך, ברווחה, בתרבות וביכולת שלנו לספק שירותים מוניציפליים לתושבים שלנו ולהביא לקריסה של הרשויות המקומיות. לא מתפקידנו לדאוג למקורות תקציביים לפתרון משברים לאומיים". המשמעות של השביתה הכללית מחר, אם תתקיים: לא יתקיימו לימודים, הזבל ברחוב לא יפונה ולא תתאפשר קבלת קהל בשירותים המוניציפאליים.


"לא מתפקידנו לדאוג למקורות תקציביים לפתרון משברים לאומיים". חיים ביבס. צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי


לפי הודעת הרשויות המקומיות, "החוק הזה נולד בחטא ולא יתרום בשום צורה לפתרון משבר הדיור. לצערנו, לאחר שכל ההתנגדויות נתקלו בחומה אטומה, לא נותר לנו אלא להשבית את השירותים המוניציפליים ולהילחם על זכויות התושבים שלנו".

לטענתם, "רוב הרשויות מרוויחות מחוק קרן הארנונה, מיליונים נחוצים שיסייעו משמעותית לתושבים רבים ובעיקר לפריפריה, ויתנו מענה למשבר הדיור וזינוק המחירים". בקואליציה אף פירטו את רשימת "חלק מהרשויות המרוויחות מההצעה". עם זאת, לפי ראשי הרשויות "כולם" תומכים בהחלטה שקיבל מרכז השלטון המקומי ובראשו חיים ביבס, ראש העיר מודיעין.

להודעת ראשי הרשויות קדם כאמור דיון סוער בוועדת הכספים, שהתקיים אחרי שבועות של מאבקים. בוועדה תכננו להצביע בהמשך היום על הקמת הקרן, אך לפחות לעת עתה עברו לדון בהצעת חוק אחרת. "קרן הארנונה" היא יוזמה של משרד האוצר שמטרתה לחייב את הרשויות המקומיות להקצות הכנסות מארנונה שנגבית מעסקים לטובת תמרוץ בנייה בערים המוחלשות. לפי ההצעה, כל רשות תעביר לקרן ייעודית שתוקם לכך סכום של בין 10%-28% מרווח הארנונה השנתי שלה, והכסף שייאסף יחולק חזרה לרשויות כולן כנגד כל היתר בניה למגורים שתפיק הרשות. בכך, מאמינים באוצר, יהיה תמריץ לבנייה למגורים בניגוד למצב כיום.

על פי המודל המוצע על ידי האוצר, במסגרת חוק ההסדרים הרשויות המקומיות, כל אחת לפי חלקה, יפרישו לקרן בצורה דיפרנציאלית אחוז מסוים מתוך ההכנסות מהגידול בארנונה עסקית, בהתאם להכנסה לנפש מארנונה עסקית. מתוך הקרן יוענק מענק שנתי קבוע לרשויות המקומיות בסך 2,000 שקל עבור כל היתר בנייה ליחידת דיור שהיא מוציאה. הדיונים נמשכו בשבוע שעבר, גם בשיא מבצע "מגן וחץ", וביום חמישי בלילה הושגו הסכמות חלקיות בין משרד האוצר לרשויות המקומיות, לפיהן ניהול הקרן יישאר בידי השלטון המקומי.

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס התייחס בדיון בוועדה להסכמות החלקיות שהושגו עם האוצר, אך הבהיר כי "אמרנו שהחוק לא מקובל על השלטון המקומי, אנחנו מתנגדים לו, התנגדנו מראשית, ואנחנו מתנגדים גם עכשיו, הלוואי ויחלוף מן העולם. היינו כאן לאורך כל הדיונים ובילינו שעות, ימים, לילות, עמדתנו הנחרצת נגד החוק. עמדתי שהיה נכון לייצר אחרת את הדיפרנציאליות, לא בחוק הזה. חלק עושים מניפולציה, הקרן מדברת על תמרוץ מגורים, וזה צריך להיעשות דרך תמרוץ של המינהל מהכספים שהם לוקחים".

הודעה מיוחדת מטעם ארגוני המאבק בדיקטטורה: ארגוני המאבק בדיקטטורה מודיעים כי הערב בשעה 19 תתקיים הפגנת תמיכה מול בתי העירייה ברחבי הארץ בקריאה להשבתת הרשות ובקריאה להסתדרות להשבתת המשק. אנחנו מחזקים את ראשי הרשויות על ההצטרפות למאבק על הדמוקרטיה. קרן הארנונה ועושק הרשויות המקומיות הוא מימוש ההפיכה המשטרית. החמדנות של הממשלה מובילה לביזה שאין כמוה, ולא תהיה כמוה!. עוד הוסיפו הארגונים: ממשלת החורבן מוכיחה שהיא לא עוצרת באדום. החלשת השלטון המקומי מגבירה את הכוח של הממשלה ומהווה חלק מהפרוטוקול ההונגרי. מה שלא הולך בכוח דרך קידום חקיקה אנטי דמוקרטית, הולך בכסף! ביזת הקופה הציבורית בכדי להנציח את ההשתמטות, ההתבדלות ואובדן הערבות ההדדית הוא השלב האופרטיבי הראשון של הממשלה המבקשת לרכז כוח תוך שהיא מפצלת ומקטבת בין חלקי העם והמדינה. קרן הארנונה היא חלק בלתי נפרד מתוכנית כוללת בה הממשלה מתגמלת את בעלי הקשרים הפוליטים המיוחדים על חשבון הזנחת הצרכים המיוחדים של הפריפריה, ושל מערכות הבריאות, החינוך והרווחה שנמצאות בקריסה".

ראש עיריית קריית ים, דוד אבן צור. צילום: דורון גולן

בקריית ים, כל שירותי העירייה, בכלל זה מערכת החינוך וקבלת קהל, יתקיימו כסדרם. ראש העירייה, דוד אבן צור, מסר כי קריית ים עתידה לקבל מההסדר המוצע פחות מחמישה מיליון שקלים בשנת 2028. "זו לא ישועתנו, אנו לא נסמכים על הסכום הזה ולא ממתינים לו בנשימה עצורה. אנו לוקחים את גורלנו בידינו – יש לנו תוכניות אסטרטגיות שיטפלו בבעיות השורש: מחסור בשטחי מסחר וארנונה עסקית, כתוצאה מעשרות שנים של מדיניות תכנונית לקויה שלא לקחה בחשבון מנועי הכנסה עצמית אלא רק בינוי לשם מגורים וקליטת אוכלוסייה. כך שמצד אחד אני סבור שקרן הארנונה אינה הפתרון האידיאלי לסוגיה, אך מצד שני, עיריית קריית ים לא תתן יד לפגיעה בתושבים על ידי השבתת השירותים העירוניים.התושבים לא צריכים לשאת את מחיר חוסר ההסכמה. אני קורא לשני הצדדים לשוב אל שולחן הדיונים ולהימנע מהשבתה ומפגיעה במיליוני תושבים ותושבות שאין ביכולתם להשפיע על הסיטואציה".

 

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<
<<<