X

שבוע המודעות להפרעות בתקשורת. הלקויות השונות וחשיבות האבחון

לרגל שבוע המודעות להפרעות בתקשורת, הייא סמעאן, קלינאית תקשורת מחוזית של מחוז צפון במכבי שירותי בריאות, מסבירה על חשיבות התחום ותרומתו לחברה
תפקיד הקלינאי/ת באבחון ובטיפול מהווה גורם חשוב ועיקרי בשיקום הלקויות השונות במעגלי התקשורת מגיל הינקות ועד לגיל השלישי.

הפרעות בתקשורת הוא תחום העוסק באבחון וטיפול בלקויות השונות במעגלי התקשורת.  הלקויות עלולות להופיע בגילאים צעירים מאוד, מלידה ועד גיל מבוגר, לקויות מולדות או נרכשות כאחד, ואם חשבתם שקלינאות תקשורת עוזרת לילדים לדבר ולתקשר בצורה יפה וברורה, זה נכון אבל לא רק. האמת שהיא מטפלת בהרבה תחומים מעבר לכך.תחום קלינאות התקשורת מתחלק לשני חלקים-שמיעה ודיבור. בתוכם כוללים תתי התמחויות במגוון רחב מאוד:


  • קשיי שפה, היגוי, קול, גמגום ועוד
  • תקשורת לא מילולית
  • הפרעות במנגנון האכילה והבליעה
  • עיכוב התפתחותי
  • אוטיזם
  • בעיות שמיעה ושווי משקל (סחרחורת)
  • שיקום שמיעה
  • שיתוק עצב הפנים ועוד

 

תפקיד הקלינאי\ית בטיפול

תפקיד הקלינאי\ת הוא לבדוק, לאבחן ולבנות תוכנית טיפול המותאמת באופן מדויק לטיפול בבעיה ולצרכי המטופל. במידה ומדובר בטיפולי שפה ותקשורת, הטיפול מתבצע בסדרת טיפולים לילדים ולמבוגרים.  הקלינאי\ות עובדים כחלק מצוות רב מקצועי הכולל רפואה, סיעוד, חינוך ומקצועות פרא-רפואיים אחרים.  בכל שלב מטרת הטיפול היא לקדם את המטופלים באופן משמעותי ולאפשר להם ליהנות מתקשורת וחברה במעגלים השונים בחייהם.

בדיקות שמיעה מגיל הינקות ועד הגיל השלישי

כיום בתחום השמיעה לדוגמא, תינוק כבר ביומו הראשון עובר בדיקה לסינון השמיעה כשעודו בבית החולים, שמטרתה לאתר  לקות שמיעה על מנת לאבחן ולשקם את השמיעה מוקדם ככל הניתן. חשיבות הבדיקה והטיפול המוקדם והנכון, חשובה ביותר ואחראית על התפתחותו של התינוק בתחומים רבים בשנתו הראשונה לחיים ולפיתוח מיומנויות בתחומים שונים בהמשך.

גם בגיל המבוגר, שיקום השמיעה מהווה חלק משמעותי בשיפור איכות החיים, אם זה דרך מכשירי שמיעה או אפילו בניתוח של שתל שבלול. כיום קיים מגוון רחב מאוד של מכשירי שמיעה שנותנים פתרונות מוצלחים מאוד. חשוב לזכור בעת הפניה להתאמת מכשיר שמיעה, לקבל ולהתנסות במכשיר לפחות לחודש ימים, במידה ולא היינו מרוצים, ניתן להחזירו לספק ולבקש דגם אחר או אפילו להחליף ספק, חשוב שהמכשיר יתאים למבנה האוזן ולצרכים שלנו.

הייא סמעאן, קלינאית תקשורת מחוזית, מכבי שירותי בריאות מחוז צפון. צילום: מכבי

אבחון הבעיה והתאמת שיטת טיפול בחלק קטן מהפרעות שונות

נזק מוחי או מבני עלול לגרום לבעיות שונות במנגנוני האכילה והבליעה, בעיות כאלה יכולות לגרום לירידה במשקל או אפילו במקרים חמורים יותר לדלקת ריאות חריפה או  למוות כתוצאה מחנק (אספירציות).

קלינאית תקשורת מטפלת בהפרעות אכילה ובליעה אצל פגים, ילדים ומבוגרים, הפרעות מולדות או נרכשות, על ידי אבחון הבעיה והתאמת שיטת טיפול הן בטכניקות אכילה שונות או מרקמים שונים או לפעמים בשיתוף פעולה עם רפואי אא"ג והפנייה לתהליך טיפול כירורגי .

גם באנשים שעברו שבץ מוחי או פגיעה מוחית כתוצאה מטראומה, ניתן לטפל. לאנשים אלו בדרך כלל נפגע האזור במוח האחראי על שפה ודיבור, הקדמי השמאלי. בעזרת הטיפול של קלינאי\ת תקשורת, המטופלים חוזרים לדבר ולתקשר בצורה טובה בהתאם לחומרת הנזק מהאירוע עם דגש על התחלת טיפול סמוך ככל האפשר לאירוע.

טיפול בשיתוק בעצב הפנים

דוגמא נוספת היא טיפול קלינאית לאחר שיתוק בעצב הפנים כתוצאה מפגיעה בעצב השביעי (פציאליס). פגיעה בעצב השביעי גורמת לתפקוד לקוי בהיבט המוטורי והסנסורי. בדרך כלל הפגיעה היא חד צידית אך גם עלולה להופיע דו-צדדית.  ההפרעה מתבטאת בחולשה או שיתוק של שרירי הפנים. מצב זה, המתרחש בפתאומיות, יוצר מראה של צד פנים העלול להיראות נפול או נוקשה וגורם לאי-סימטריה של הפנים. הוא עשוי להתרחש אצל כ-4% מהאוכלוסייה מסיבה שאינה תמיד ברורה. במרבית המקרים השיתוק עובר תוך מספר שבועות, אבל במצבים הקשים נשארים סימנים של א-סימטריה קבועה, שדרך הטיפול בהם היא באמצעות סטרואידים ו/או תרגילים וטיפול מותאם אצל קלינאית תקשורת.

לסיכום, זהו חלק קטן מעבודת הקלינאי/ות . וההמלצה היא, גם בגיל המבוגר, אם אתם חשים בתסמינים שונים או בהפרעות כאלה או אחרות פנו לייעוץ וטיפול אצל קלינאי/ת תקשורת, תופתעו לגלות שקיים מענה רפואי הולם לאותם תסמינים ובעיות.

 

הכותבת: הייא סמעאן, קלינאית תקשורת מחוזית, מכבי שירותי בריאות מחוז צפון

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות