X

כללית AI – עידן חדש ברפואה מנבאת, יוזמת ומונעת

כללית היא הראשונה לשלב במערכות המידע הרפואיות כלי בינה מלאכותית (AI) לזיהוי מוקדם של מטופלים בסיכון, זיהוי מחלות טרם התפרצותן ומתן המלצות מותאמות אישית לטיפול ולמעקב רפואי
"בכל יום המערכת עוברת על הנתונים של כלל המטופלים ומעבדת נתונים הקשורים למגוון מצבים רפואיים, בנוסף היא יודעת לנבא סיכון גבוה להידרדרות ומסוגלת להציע פעולות למניעה בתחומי: סוכרת, יתר לחץ דם, אוסטאופורוזיס, הפטיטיס C, ניטור טיפול תרופתי ועוד" מסביר ד"ר מיכאל האוזר, ממונה חדשנות בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי ורופא משפחה במרפאת עתלית.

הפלטפורמה ששמה  C-Pi (Clalit Proactive-Preventive interventions מעמידה לרשות רופאי המשפחה סט כלים ייחודי מבוסס בינה מלאכותית (AI) שבאמצעותו ניתן לזהות את המטופלים הנמצאים בסיכון ונדרשת עבורם התערבות רפואית יזומה כדי למנוע מחלה או הידרדרות במצבם. היא מצליבה את כל המידע הרפואי הקיים של המטופל מול מידע עדכני מהספרות הרפואית בנוגע לבדיקות והטיפולים הנדרשים עבור המטופל ומנגישה אותם לרופא המטפל.


זוהי פלטפורמה ייחודית ומתקדמת מבוססת בינה מלאכותית ((AI אשר שולבה ככלי עזר במערכות המידע של רופאי ורופאות המשפחה. פלטפורמה זו מהווה סנונית ראשונה במעבר לעידן של רפואה מנבאת, יוזמת ומונעת העוסקת במניעת התפרצות מחלות, מניעת הידרדרות של מחלות שאובחנו והתאמת טיפול בהתאם למידע ולפרופיל הרפואי של כל מטופל.  הפלטפורמה החדשה תאפשר, לראשונה בעולם, למנוע מחלות טרם התפרצותן ולספק המלצות לטיפול ולמניעת מחלות המותאמות אישית לנתוניהם של מטופלי כללית ולספרות המקצועית העדכנית ביותר בתחום.


בינה מלאכותית. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

אלי כהן, מנכ"ל כללית: "כארגון בריאות מוביל אנו פועלים רבות בתחום המחקר והחדשנות כדי להוביל לעידן של רפואה מנבאת, יוזמת ומונעת. אנו משלבים כלי בינה מלאכותית במערכות המידע שלנו כדי שהצוותים הרפואיים יוכלו להעניק את הטיפול הרפואי המיטבי והמותאם לכל מטופל ומטופלת וכך להעניק שירות מיטבי ומותאם אישית".

"אנו בכללית מובילים בשנים האחרונות פיתוח ייחודי של כלים חדשניים מבוססי מידע ומדעי הנתונים, כדי לתת את הטיפול הנכון, לחולה הנכון, בזמן הנכון, וכבר בניסיון הראשון. כלים אלה באים לידי ביטוי יומיומי בטיפול בחולים, וזכו לשבחים ברחבי העולם." אומר פרופ' רן בליצר, סמנכ"ל החדשנות של כללית.

"ה- C-PI הינה מערכת תומכת החלטה ייחודית, עזר לרופא, אשר משלבת רפואה מותאמת אישית הנגזרת ממאפייני תחלואת המטופל, מאגרי מידע, בינה מלאכותית ואלגוריתם מיחשובי מורכב". אומר ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה בכללית.  בימים אלו אנו עמלים על חיבור אמצעי ניטור מרחוק כמו לחץ דם וערכי סוכר בדם, בביתו של המטופל ישירות למערכת ה-C-PI  אשר תתריע לצוות הרפואי על כל שינוי בערכי המדידה ותמליץ על שינוי או תוספת בטיפול הרפואי  תוך כדי בקרה של הרופא המטפל"

ד"ר מיכאל האוזר מספר על העבודה עם מערכת ה C-Pi בשגרה "בעבודתי כרופא משפחה, אני נעזר במערכת במפגש הטיפולי. המערכת מרכזת עבורי את כל המידע הכי מעודכן, הן על המטופל והן מהמחקרים הכי מעודכנים במקום אחד. היא מכוונת אותי לשאול את המטופל שאלות מתאימות, מפנה לי  זמן חיפוש יקר, ומאפשרת לי להתמקד במטופל.  בנוסף, היא מאפשרת לי להגיע למטופלים שלא פונים מיוזמתם למרפאה ולדאוג שיקבלו את הטיפול וההפניות המתאימות". עוד מסביר ד"ר האוזר שהפלטפורמה מעבדת נתונים הקשורים למגוון מצבים רפואיים, וכך יודעת לנבא סיכון גבוה להידרדרות, ומסוגלת להציע פעולות למניעה. התחומים המרכזיים כרגע הם: סוכרת, יתר לחץ דם, אוסטאופורוזיס, הפטיטיס C, ניטור טיפול תרופתי ועוד.

"הפלטפורמה פותחה בכללית במשך כשנתיים וחצי, ע"י צוותים רפואיים, צוותי מערכות המידע, וצוותי החדשנות של כללית. באזור חיפה וגליל מערבי המערכת נמצאת בתהליכי הטמעה וכבר שולבה אצל רופאות ורופאי משפחה רבים . זו פלטפורמה ייחודית שתסייע לנו במניעת מחלות ובעת הצורך להעניק טיפול מידי ומותאם למטופלים". סיכמה ד"ר לילך צולר המנהלת הרפואית של  כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות

<<

<


<