X

צדיק או אגואיסט, זו השאלה

החיים מלאים בבחירות, ובין אינספור ההחלטות שאנו מקבלים, יש שאלה אחת שהפתיעה פילוסופים, הוגים ואפילו אנשים רגילים במשך מאות שנים: האם עדיף להיות צדיק או אנוכי? כנסו, התשובה בפנים

 

החיים מלאים בבחירות, ובין אינספור ההחלטות שאנו מקבלים, יש שאלה אחת שהפתיעה פילוסופים, הוגים ואפילו אנשים רגילים במשך מאות שנים: האם עדיף להיות צדיק או אגואיסט? אמנם הדיון הזה עשוי להיראות כבד משקל ועמוק, אבל הבה נצלול בדילוגי איילה הישר אל תוך התלבטות נצחית זו ונחקור את ההיבטים של שני הדרכים המנוגדות הללו. אז, זה הזמן לצאת למסע גחמני כשאנו שוקלים את היתרונות והחסרונות של צדקנות ואגואיזם, ואולי מוצאים דרך אמצע שאף אחד עדיין לא חשב עליה! בלעדי.


צדיקה או לא צדיקה? זו השאלה. צילום: פריפיק.קום


חלק 1: דרך הישר
להיות צדיק – זוהי  דרכם של אנשים אצילים בעלי מוסר שלא ניתן להטיל בהם דופי. בחירה בצדק פירושה ללכת על קו ישר וצר, להקפיד על כללים ולקיים את העקרונות שהופכים את החברה למקום טוב יותר. אבל רגע! אמנם לבחירה בלהיות צדיק בהחלט יש את היתרונות, אבל זה יכול גם להוביל לכמה מצבים שעוד לא חשבנו עליהם. דמיינו את עצמכם בארוחת ערב, בה מוגשת לכם יצירה קולינרית מפוקפקת. כאדם צדיק, אתה מוכרח לחייך, לקחת ביס, ולהתענג על החוויה של מה שנראה כמו ניסוי קולינרי שהשתבש. ואתה מבטיח לעצמך שחיוך ונימוסים טובים הם עמוד השדרה של צדקנות, גם אם בלוטות הטעם שלך עלולות לא להסכים.

חלק 2: הצד האגואיסטי
עכשיו, בואו נצא לטיול קצר של אגואיזם – דרך מושכלת שמגיעה עם סט הטבות. דמיינו את זה: אתם בבופה, ויש מגוון של מנות מענגות. כאדם אנוכי, היית עורם על צלחת אחת את כל המנות המועדפות עליך, מחסל את מה שאתה אוהב לכולם והולך בראש זקוף לשולחן תוך כדי התעלמות מכל מבט שיפוטי של סועדים אחרים. אתה מתענג על המחשבה שאתה יכול להתמכר לרצונות שלך בלי לדאוג לדעות של אחרים. עם זאת, הדרך האנוכית אינה נטולת דאגות. דמיינו לעצמכם ניסיון להרכיב רהיט ללא הוראות, רק כדי להבין שהשארתם פריט מכריע בחוץ. כאדם אנוכי או אגואיסט כפי שנהוג להגיד בעברית קלילה יותר, אתה עלול למצוא את עצמך חושב אם בקשת עזרה היא מכה לאגו שלך או הקרבה ראויה למען ההנאה הגדולה יותר מיצירת המופת החדשה שלך שנבנתה.

חלק 3: החיפוש אחר האיזון
ככל שחקרנו את ההשלכות של צדקנות ושל אגואיזם כאחד, חקירת עומק על אמת, מתברר כי התמסרות מוחלטת לכל אחת מהדרכים עשויה להוביל לאבסורד. אז אולי המפתח טמון במציאת איזון הרמוני בין השניים? תארו לעצמכם עולם שבו חוסר אנוכיות וטיפול/אהבה עצמית מתקיימים יחד זה לצד זו ללא שום קושי. אתה מתנדב בארגון צדקה מקומי, ואז מתגמל את עצמך בערב של צפייה בולמוסית ללא אשמה מול תוכנית הטלוויזיה האהובה עליך. אתה נותן עדיפות לעזרה לאחר תוך הכרה בחשיבות של טיפוח הרווחה שלך. זה הטוב משני העולמות!

צדיק או אגואיסט? צילום: פריפיק.קום

מסקנה:
בדילמה הנצחית של בחירה בין צדקנות לאנוכיות, ישנה הכרעה. בעוד שלצדקנות עשויות להיות חובות, ואנוכיות עשויה להביא למצוקות, השאיפה לאיזון היא פנינה אמיתית. אז בואו נאמץ את שני הצדדים שמתלוות לבחירות החיים ונזכור שמנה טובה של עזרה ואגואיסטיות יכולה להפוך כל החלטה לקלה יותר ובהירה יותר. אחרי הכל, זה לא תמיד קשור ללהיות צודק או אנוכי; לפעמים, מדובר ברגע אחד שבו אני בוחר להיות שניהם.

אז קוראי ניוז חיפה והקריות, קבלו את התוצאות והתבוננו מה אתם יותר: צדיקים או אנוכיים?

תוצאות המשאל של ניוז חיפה קריות.

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בגוד ניוז