X

מיום ראשון הקרוב – שביתה מהוראה באוניברסיטאות

אוניברסיטת חיפה והטכניון יפסיקו את ההוראה בעקבות הקשיים במו"מ על תיקון שכר הסגל האקדמי
המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטאות הודיעה היום על הפסקת ההוראה החל מיום ראשון הקרוב באוניברסיטאות חיפה , טכניון,  העברית, ת"א, בן-גוריון, בר-אילן ומכון ויצמן. הצעד הארגוני בו החליטו לנקוט חברי המועצה הגיע לאחר שבמשך חודשים ארוכים וועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), יחד עם משרד האוצר והות"ת, אינם נותנים מענה ענייני לדרישתם לתיקון השכר בגין השחיקה שחלה בו מאז הסתיים ההסכם הקודם.

פרופ' ענת זעירא, יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי באוניברסיטאות, מסבירה כי "ההסכם הקיבוצי שלנו הסתיים בסוף שנת 2019, ומאז שכר המרצים נשחק בשיעור משמעותי. למרות בקשותינו לחידוש ההסכם נאלצנו להמתין זמן רב להתנעתו של מו"מ. למעלה משנה וחצי אנו מקיימים משא ומתן על חידוש הסכם השכר, אבל למרות שאנחנו מגיעים למו"מ בלב פתוח ונפש חפצה ומציעים פתרונות – נדמה כי הצד השני, ובעיקר וועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), מושך את הזמן, מקיים דיוני סרק, מתבצר בעמדתו ואינו מעוניין באמת להגיע להסכם. ההשכלה הגבוהה היא קטר הצמיחה של המשק בישראל, והצעדים אותם מוביל ור"ה עלולים לפגוע בהצלחות המוכחות של האקדמיה הישראלית. ראוי שמדינת ישראל תקצה את המשאבים המתאימים גם לחברי הסגל – לאחר שמצאה לנכון להקצות אותם לסקטורים אחרים".


פרופסור ענת זעירא. צילום: באדיבות המצולמת

פרופ' זעירא מוסיפה כי "אנחנו לא מבקשים תוספת לבסיס השכר, אלא רק תיקון שכרנו בהתאם לשחיקה שהשכר כבר ספג ועוד יספוג; לא רק שהדרישה הבסיסית שלנו נופלת על אזניים אטומות, אלא שאנו נתקלים חדשות לבקרים בדרישות נוספות לשינויים מרחיקי לכת שמטרתם לשנות לרעה את מבנה השכר ותנאי העבודה שלנו. הדברים הגיעו לשיא בימים האחרונים כאשר עלתה דרישה הזויה ומקוממת שמשמעותה הפחתת שכר לחלק מחברי הסגל. ההתנהלות הזו מצד ור"ה הביאה את המשא והמתן למבוי סתום. במשך זמן רב נמנענו מנקיטה בצעדים ארגוניים מתוך רצון טוב להגיע להבנות, אבל לצערנו – נוכחנו לדעת שרק השימוש בצעדים ארגוניים עשוי להוביל להתקדמות במו"מ. לא רצינו בכך, אבל ההתנהלות המתמשכת של הנהלות האוניברסיטאות בעידוד גורמי המדינה פשוט לא מותירה לנו ברירה אחרת".

התייחסות הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה בתגובה להכרזת השביתה של הסגל: הועדה לתכנון ותקצוב רואה חשיבות רבה בקידום הסכם השכר של הסגל האקדמי הבכיר, באופן שיהלום את עקרונות המסגרת שנקבעו בהסכם הכללי במשק. ות"ת לקחה על עצמה חלק משמעותי בקידום המו"מ והציעה יוזמות ונסיונות גישור לקשיים שהועלו על-ידי המועצה המתאמת. לצערינו האמירות של נציגי הסגל היו עמומות ומסוייגות לאורך כל המשא ומתן ולא נענו באופן ענייני להצעות המפורטות שהועלו בפניהם.

יצוין כי בשבועות האחרונים מתקיים משא ומתן מואץ בין הצדדים ואף נראה כי חלה התקדמות, על כן צר לנו שנציגות הסגל האקדמי הבכיר בחרה "לשבור את הכלים" באופן חד צדדי ולפגוע בסטודנטים ללא הצדקה וזאת כאמור אף ללא העברת התייחסות לנושאים שהוצאו להם. יצוין כי בדומה להסכמי שכר קודמים שנחתמו במשק, וכמקובל במערכות ההשכלה המפותחות בעולם, חלק מתוספת השכר תינתן באופן רוחבי, זאת לצד התייחסות לרכיבים שונים של תמרוץ כגון: שיפור איכות ההוראה והמצוינות במערכת, עדכון מודלים קיימים וכו׳. בכל מקרה, הובהר מספר פעמים כי ות״ת פתוחה לכל ביקורת ושיח ענייני על ההצעות שהועברו. ות״ת קוראת שוב לכל הצדדים לחזור לשולחן הדיונים במטרה לגבש הסכם שייטיב עם כל הצדדים וימנע פגיעה מיותרת במערכת ההשכלה הגבוהה ובציבור הסטודנטים.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך<