X

גילינו מה הדבר הכי חשוב להורים בבחירת גן לילדיהם

משאל ניוז חיפה והקריות ביקש לדעת אחת ולתמיד מהם הפרמטרים המרכזיים שחשובים להורים בעת בחירת גן ילדים. התוצאה? כנסו פנימה
בחירת הגן המתאים לילדכם היא החלטה משמעותית שיכולה לעצב את התפתחותם המוקדמת ולהניח את הבסיס לחינוכו העתידי של ילדכם. כדי לבצע בחירה מושכלת, חשוב לקחת בחשבון מספר פרמטרים חיוניים בבחירת גן ילדים. אז תוציאו פנקס ועט ורשמו טיפים ששווים הרבה יותר ממטיל זהב בכדי להבטיח צמיחה והתפתחות מיטבית של ילדכם.

גישה חינוכית: אחד ההיבטים הראשונים שיש לתת עליהם את הדעת הוא הגישה החינוכית בה נוהג הגן. מתודולוגיות שונות, כמו מונטסורי, וולדורף ודומותיהן, מציעות גישות שונות לחינוך לגיל הרך. חקרו כל גישה וקבעו איזו פילוסופיה תואמת את סגנון הלמידה והערכים של ילדכם.תוכניות לימודים ותכניות העשרה: הערכת תכנית הלימודים ותכניות ההעשרה של הגן. חפשו תכנית לימודים מעוגלת המקדמת התפתחות קוגניטיבית, חברתית, רגשית ופיזית. תוכניות העשרה, כגון אמנות, מוזיקה, שפה וחינוך גופני, יכולות לשפר את חווית הלמידה של ילדכם ולספק להם מערך מיומנויות רחב יותר.


גן ילדים. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

כישורי גננת וניסיון: ליכולת ולניסיון של הגננות תפקיד חיוני במתן סביבה מטפחת ומגרה לילדכם. שאלו על הכישורים וההסמכות שבידי הצוות החינוכי בגן והזדמנויות הפיתוח המקצועי השוטף הניתנות להם. גננות מנוסות ומסורות יכולות להשפיע באופן משמעותי על המסע החינוכי של ילדכם.

גודל גן ויחס ילד -גננת: קחו בחשבון את גודל הגן ויחס ילד – גננת, שכן גורמים אלו יכולים להשפיע על איכות תשומת הלב והאינטראקציה שילדכם מקבל. גנים קטנים יותר ויחסים  רחבים יותר בין ילד לגננת מאפשרים בדרך כלל הוראה ותמיכה מותאמים אישית יותר.

אמצעי בטיחות ואבטחה: הבטיחות והביטחון של ילדכם הם בעלי חשיבות עליונה. ודאו שבגן הילדים יש אמצעי בטיחות מתאימים, כולל מתחמים מאובטחים, מתקנים מתוחזקים היטב, פרוטוקולי חירום ואנשי צוות מיומנים שיכולים לטפל במצבי חירום ביעילות.

מעורבות הורים ותקשורת: שותפות חזקה בין ההורים והגן יכולה להועיל רבות להתפתחות ילדכם. בירור לגבי גישתו של בית הספר למעורבות הורים, כגון ערוצי תקשורת קבועים, מפגשי הורים והזדמנויות להתנדבות. קווי תקשורת פתוחים מטפחים סביבה שיתופית ומאפשרים לך להישאר מעורב בחינוך ילדך.

שיקולים תרבותיים ולשוניים: קחו בחשבון את ההיבטים התרבותיים והלשוניים של הגן. בדקו אם הגן חוגג ומכבד תרבויות מגוונות ואם הם משלבים שפות מרובות בתוכנית הלימודים שלהם. שיקול זה חשוב במיוחד במחוזותינו, על אוכלוסייתה ושפותיה המגוונות.

מתקנים ומשאבים: בקרו בגן הילדים במפתיע כדי להעריך את האיכות וההתאמה של המתקנים והמשאבים הזמינים. התבוננו בכיתות הגן, באזורי המשחק, בספריות ובמתקנים אחרים כדי להבטיח שהם מתוחזקים היטב ומצוידים כראוי כדי לתמוך בהתפתחות ילדכם.

מיקום ונוחות: קחו בחשבון את מיקומו של הגן והקרבה לביתכם או למקום העבודה שלכם. גן ילדים במיקום נוח יכול לחסוך זמן נסיעה ולהבטיח שההורדות והאיסוף ניתנים לניהול יותר.

מוניטין והמלצות: קחו בחשבון את המוניטין של הגן ובקשו המלצות מהורים אחרים. שוחחו עם משפחות שהתנסו בגן ושאלו לגבי רמת שביעות הרצון שלהן. ביקורות מקוונות והמלצות מפה לאוזן יכולות לספק תובנות חשובות לגבי נקודות החוזק והחולשה של הגן.

החינוך הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

כן, חינוך הוא חשוב ועל כן פנינו למומחים הכי גדולים בתחום, המכון הישראלי לחינוך בגיל הרך שבמכללת אורנים בכדי להבין שלא פספסנו חלילה משהו חשוב נוסף "השנים הראשונות לחיים הן קריטיות לפוטנציאל ההתפתחות של הילדים. לאיכות המסגרת החינוכית בגילאי ינקות [לידה עד שלוש] השפעה מכרעת על שלומות [WEEL BEING] הילדים ומיצוי פוטנציאל ההתפתחות שלהם. בישראל לאיכות המסגרת החינוכית השפעה רבה אף יותר היות ורב הילדים נמצאים במסגרת חינוכית רוב שעות הערות שלהם. איכות המסגרת החינוכית נמדדת על ידי מספר קריטריונים .בטיחות ובטחון הילדים הנו קריטריון בסיסי וחשוב .יחד עם זאת ,חלק מהמרכיבים המשמעותיים ביותר במסגרת חינוכית איכותית הם "מרכיבים רכים" – רגשיים כגון : אינטראקציות בינאישיות איכותיות שמתקיימות בין המחנכת לילדים, יכולת המחנכת להיות רגישה לצרכי הילדים ולהגיב בדרך מותאמת שמפתחת אצלם את התחושה שהעולם הוא מקום בטוח ואפשר לפתח אמון בדמויות בו,. כמו כן תגובתיות לרגשות הילד ושיומם, שיח עם הילד, סדר יום שמותאם התפתחותית ועוד.
כל המרכיבים הרכים שצוינו פה תלויים במידה מכרעת באיכות ומקצועיות הצוות החינוכי וגם ביכולתה של המחנכת לתת מענה אישי לכל ילד, כלומר "תקינה "[יחס מחנכת –ילד]. מכך ניתן להבין שבמסגרת חינוכית איכותית צריכות להיות מחנכות שנות ינקות מקצועיות ,שעברו הכשרה נאותה , מקבלות הדרכה מקצועית ושכלל המערכת עובדת על פי המלצות התקינה.
הורים רבים אינם מודעים לכך וכאשר מחפשים מעון אינם בוחנים את הכשרת המחנכות, מקצועיות המסגרת [למשל ידע בצרכים ההתפתחותיים וכיצד הוא בא לידי ביטוי בתגובתיות לילד, בעיצוב הסביבה ובניית סדר היום],הדרכת המסגרת על ידי גורם מקצועי והתקינה. לאור המצב המשברי של גילאי ינקות [לידה עד שלוש] בישראל עולה התהייה האם להורים ישנם בכלל אופציות?
חוסר ידע והכרה בקריטיות החינוך בגילאי ינקות, מצוקת כוח האדם הגדולה בתחום, מחסור מתמשך במשאבים, חוסר בהכשרות והדרכות על מול הורים שחייבים לצאת לעבודה ומייצרים מייצר אתגרים רבים".

רוצים לדעת מה הגולשים הצביעו?

מדגם ניוז חיפה והקריות

את המקום הראשון במשאל הגולשים של "ניוז חיפה קריות" ובהכרעה שלא מותירה ספק קוראינו החליטו ברוב של 83 אחוז שביטחון ובטיחות הם החשובים ביותר. אין ספק שבחירת גן ילדים מצריכה שיקול מדוקדק של פרמטרים שונים שיכולים להשפיע על החינוך וההתפתחות המוקדמת של ילדכם. על ידי בחינת הגישה החינוכית, תכנית הלימודים, כישורי המורים, אמצעי הבטיחות, מעורבות ההורים, שיקולים תרבותיים, מתקנים ומוניטין, תוכלו לקבל החלטה מושכלת. זכרו שכל ילד הוא ייחודי, ולכן מציאת הגן המתאים ביותר לצרכיו וערכיו של ילדכם היא חיונית לגדילה ולאושר הכוללים שלו.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך