X

חגיגות האליפות: צופים נמחצו, ההופעות נפסקו והשתוללות במנהרות הכרמל

ההסעות לא הגיעו עד לאירוע, צופים נמחצו באיזור הבמה, הופעות נפסקו, מנהרות הכרמל נחסמו ואחד הזיקוקים שהודלקו גרם לשריפה. חברי מועצה שנכחו במקום מספרים על צפיפות ודוחק גדולים מהמצופה ומותחים ביקורת על היעדרותה של ראש העירייה (וידאו)
צפיפות ואבדן שליטה בחגיגות הנצחון של מכבי חיפה שהתקיימו אמש (ראשון) ברחבת הפסל הסמוכה לאצטדיון סמי עופר.  מספר האוהדים בארוע עלה על התחזיות וכבר במהלך הערב המשטרה נאלצה להפסיק את החגיגות בעקבות צפיפות ודוחק גבוהים והתעלפויות באזור הבמה. הקהל התבקש להתרחק מהגדרות באזור P5, הכרוז ביקש מהקהל שוב ושוב לרווח את השורות. על פי הערכה, אל הארוע הגיעו מעל ל- 40 אלףאיש. בחלק מההערכות הגיע קהל בהיקף של 50 אלף איש.

המשטרה הסירה חלק מהגדרות בכדי למנוע פציעת אנשים נוספים. לאחר הופעתה של הזמרת נסרין קדרי, עלה סטטיק לבמה והצליח לשיר שיר אחד. הצפיפות והדוחק  גברו וברמקולים שמעו את המארגנים מבקשים מהקהל ללכת לאחור על מנת שניתן יהיה להמשיך בארוע. שוטרים התעמתו עם אוהדים ובמקום בוצעו מעצרים. בתוך המנהרות הודלקו אבוקות והצפיפות הפכה לסכנה של ממש.


אוהדים חוסמים את מנהרות הכרמל. צילום: רשתות חברתיות שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

חבר מועצת העיר קיריל קארטניק (חיפה מתחדשת) : "התחילו ההופעות. בהתחלה זה נראה מגניב. אבל הגיעו כנראה אנשים במספרים שהם מעל למה שהם ציפו. כנראה הגיעו מעל ל-30 אלף איש שזה היה אישור המהנדס. הגיעו בין 40 ל-50 אלף איש. היה מלא אנשים עם ילדים. סוף סוף העיר מתעוררת קצת. שעה וחצי אחרי תחילת הארוע פינו מישהו. זה היה בסביבות שמונה בערב. חשבתי שהוא שיכור. שמעתי משהו על זה שנמחצו אנשים".

"בשלב הזה המשטרה ביקשה לבטל את הארוע. שעה וחצי הם נאבקו בקהל שייקח צעד אחורה. אבל אף אחד לא הקשיב להם. אחרי שעה כבר התחילו לזוז אנשים הביתה. היו הרבה ילדם שבאו לראות שחקנים ועזבו מאוכזבים. שוב אנחנו רואים שעיריית חיפה לא יודעת לארגן אירוע של שמחה לתושבי העיר. סטטיק שר שיר והאירוע כבר לא עמד בזמנים. באחת עשרה בלילה כבר לא היה סדר. מנהרות הכרמל נחסמו על ידי האוהדים שהתפרעו והתעמתו עם שוטרים".

"ב-11 הלכתי. נפל זיקוק ליד השופרסל. הזעיקו לשם את מכבי האש. האוהדים חסמו את מנהרות הכרמל ורבו מכות עם השוטרים. השוטרים פירקו אותם. הכסף הלך לפח. בושה וחרפה שתקציבים הלכו לפח. העיקר קליש נמצאת בחו"ל. אין משילות ושליטה על ארוע לא מאורגן. אנשים לא מחפשים לעשות בעיות. אבל זה היה ארוע לא מאורגן".

דובר עיריית חיפה אלירן טל הוציא הודעה סמוך לשעה עשר בלילה: "בגלל עומס חריג בחגיגות האליפות, המשטרה הורתה על הפסקת האירוע בכדי למנוע פגיעה בחיי אדם. הקהל מתבקש להתרחק מהגדרות. באזור p5 יש מקום פנוי, וכרגע הכרוז מבקש מהקהל הרב להתרכז שם ולרווח את השורות. ההערכה היא שהגיעו מעל 40 אלף אוהדים".

צפו בווידאו:

חברת מועצת העיר יעל שנער (הירוקים): "הגעתי עם שלושת הילדים שלי לרחבת הפסל. שלושתם ילדי גן. אמרו לי שבתור חברת מועצה, יש לי חנייה, אבל העדפתי להגיע בתחבורה ציבורית. הרבה יותר חכם להגיע בתחבורה ציבורית לארוע שכזה. כמה שפחות רכבים על הכביש. הגענו לאיזור רחוק מהבמה שהיה כולו משפחות. אכלנו אבטיח ותפוציפס. עם עוד כמה משפחות עם ילדים קטנים. הייתי ברחבת הפסל. אני תמיד בעד האוהדים. אבל פה היו אוהדים שהשתוללו. היו כאלה שזרקו זיקוקים שמאוד הבהילו את הילדים. העלו אבוקות וזיקוקים. האוהדים היו לא בסדר. אתם האולטרא ואתם רוצים לעשטת בלגאן. למה לעשות את זה ליד הילדים? גם אני נבהלתי מהזיקוקים האלה".

"הארוע לא היה מאורגן. אני לא מבינה איך הצליחו להכניס כל כך הרבה פירוטכניקה ואמל"ח (אמצעי לחימה). המארגנים העלו את האמנים בסביבות תשע בערב וגם זה לא בסדר זה שעה מאוחרת לילדים. היו צריכים להתחיל את החגיגות מוקדם יותר. היה צריך להיות הרבה יותר נוכחות של משטרה. היו הרבה פאקים. למשל, ביקשתי כאשר התכוננו לארוע במועצת העיר, שהקו של המטרונית יגיע עד האיצטדיון וזה לא קרה. הודעתי להם בזמן הארוע. ירדנו מהאוטובוס ליד מת"ם והלכנו ברגל קילומטר וחצי. זה מסע כומתה עם ילדים. למה? הרי אתה רוצה להעיף משם את האנשים לתוך האירוע".

"איך זה עובד באירופה. בכל מקום שיש בו משחק. יש שאטלים שמעבירים אותך בזריזות ממקום למקום. אמא שלי היתה מנהלת בית ספר. יש להם יום חופשי. היא לא היתה לוקחת צ'אנס שהילד הבעייתי יאחר קצת ביום הזה, או שמורה לא תקפיד. צריך לפקח באופן אישי שהכל מתבצע כמו שצריך. זה די הזוי שראש העירייה לא היתה שם. מתבקש שראש עיר יהיה נוכח פיזית בארוע כזה".

צפו בווידאו:

https://youtube.com/shorts/bAaa77me_EE

 

אלימות בחגיגות בסמי עופר. צילום: רשתות חברתיות שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"אני לא רוצה להיות טהרנית ולדבר על חברי מועצה שנדחפו לאיזור הבמה. זה אסור, זה תעמולת בחירות. אתה לא יכול להצטלם עם יהודה פוליקר, או עם התומכים שלך בשביל להרוויח חשיפה".

מהמשטרה נמסר בהתייחסות לחגיגות: "משטרת ישראל פעלה אתמול לשמירה על בטחון האוהדים במהלך חגיגות האליפות של קבוצת מכבי חיפה, במהלך הערב עוכבו ונעצרו סה"כ 11 אוהדים בגין עבירות של הפרת הסדר הציבורי, תקיפת שוטרים ושימוש באבוקות וחזיזים. אתמול נערכו חגיגות האליפות של קבוצת מכבי חיפה ברחבת אצטדיון "סמי עופר".

"מאות שוטרים וסדרנים נפרסו הכל משעות הצהריים בסביבת האצדיון, על מנת לשמור על הסדר והבטחון, לצד הסדרת התנועה במקום. עירית חיפה הגישה בקשה לקיום ארוע שימנה 30,000 איש כאשר בפועל הגיעו למקום עשרות אלפי אנשים. לאור האמור, בהערכת מצב שקיימו אתמול מפקד מחוז חוף, ניצב יורם סופר ומפקד מרחב כרמל ניצב משנה אלי מגן התקבלה החלטה להפסיק את ההופעה ולפתוח את כלל הגדרות והשערים במקביל לפריסת כוחות שיטור נוספים במקום, על מנת להקל על העומס במקום למען שמירה על בטחונם של החוגגים, כאשר רק לאחר הקלה משמעותית של העומס במקום, אפשרה המשטרה את המשך ההופעה בבטחה".

חלק מאמצעי הפירוטכניקה שנתפסו ברשות אוהדים. צילום: דוברות המשטרה

"במהלך החגיגות לוחמי יס"מ הבחינו במספר אוהדים, חלקם רעולי פנים,  שעשו שימוש באבוקות וביקשו לעכב את אחד החשודים כאשר החשוד תקף את אחד השוטרים במכות אגרוף וכשהשוטרים ניסו לעוצרו הגיע למקום אחיו החל גם הוא לתקוף את השוטרים תוך שחנק את אחד מהשוטרים בחוזקה והכה אותו האוהדים השליכו לעבר השוטרים בקבוקי קרח ובקבוקי זכוכית".

"כתוצאה מהארוע שני לוחמי יס"מ נפצעו ופנו לקבלת טיפול רפואי במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה. בהמשך מאות אוהדים הגיעו למנהרות הכרמל והפעילו במקום פירוטכניקה, המנהרות נסגרו לתנועת כלי רכב וכעבור מספר דקות האוהדים התפזרו, כאשר בכוונת המשטרה לפעול לאיתורם של אותם מפרי הסדר באמצעות תיעוד שהגיע לידיה".

"סך הכל עכבה המשטרה אתמול שמונה אוהדים בחשד להפרת הסדר הציבורי, הכשלת שוטרים ושימוש בפירוטכניקה ועצרה שלושה נוספים בגין תקיפת שוטרים והחזקת אבוקות. משטרת ישראל תפעל כנגד גילויי אלימות בכפוף ל"חוק אלימות בספורט" שמטרתו לאפשר לאוהדי הספורט השונים חווית ספורט מכל סוג שהוא ותמצה את הדין עם אלה שיפרו את החוק".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט