X

בני העדה הדרוזית הובילו את המחאה בחיפה

גם השבת הגיעו המונים להפגין נגד צעדי הממשלה בכל הנוגע לחקיקה המשפטית וחלוקת התקציב. אי נוחות נרשמה בקרב רבים בעת הופעתה של הזמרת אחינועם ניני, שהתבטאה בעבר נגד מדינת ישראל

החום הכבד לא מנע מהמוני מפגינים להגיע הערב (שבת), זה השבוע ה-21 ברציפות, למוקדי ההפגנות בחיפה ובקריות ולמחות נגד הממשלה על החקיקה המשפטית המתוכננות והעברת מיליארדי שקלים למגזר החרדי במסגרת התקציב.

את צעדת המחאה שחצתה את רכס הכרמל הובילו בני העדה הדרוזית. תא"ל (מיל') אמל אסעד, ממובילי מחאת חוק הלאום: "ערכי הציונות אדוני ראש הממשלה זה לא ליישב יהודים על חשבון דרוזים וערבים בנגב ובגליל. ציונות זה ז'בוטינסקי שכתב בקיר הברזל: " שוויון זכויות מוחלט. הנני מוכן להישבע בשם צאצאנו שלא נפר לעולם שוויון זכויות זה". אוי לבושה שאלה צאצאיך. לא אתה אדוני ראש הממשלה ובטח לא שריך המשתמטים יטיפו לנו מוסר.  אנחנו ישראלים פטריוטים ואל תקרא לנו אחים. לא אתה ולא כל מי שמתנשא וטוען שאני אזרח סוג ב' אתם לא אחים שלי. אחים שלי זה חבריי הצנחנים והלוחמים. זה הערבים שעובדים, משרתים ובונים את המדינה יום יום. אחים שלי זה אתם וכל אלפי המפגינים שזועקים למען שוויון ודמוקרטיה".


אמל אסעד. צילום: מחאת העם חיפה

עמית בכר, יו"ר לשכת עורכי הדין: גולת הכותרת של המאבק היא השמירה על מערכת משפט עצמאית ולא תלויה בשלטון. ללא מערכת משפט עצמאית וחזקה-אין דמוקרטיה. ללא מערכת משפט עצמאית וחזקה – לא ניתן לקיים שוויון, לא ניתן לשים גבולות לכח של השלטון, לא ניתן לשמור על זכויות הפרט, על זכויות של נשים, של מיעוטים, על זכויות של דתיים ושל חילונים. הממשלה מתמקדת עכשיו בניסיון השתלטות פוליטית על הוועדה לבחירת שופטים. תחילה הם ניסו להשתלט על הוועדה דרך שינוי החוק, במסגרת חוקי המהפכה המשפטית. הם נכשלו בזה, בינתיים, בזכותכם".

עמית בכר. צילום: מחאת העם חיפה

עם זאת, הייתה זו הופעתה של הזמרת אחינועם ניני שגרמה לאי נחת בקרב רבים מהמפגינים שנוהגים להגיע מדי שבת. עד כה הייתה הימנעות מהזדהות עם הצד השמאלני מאוד של המפה הפוליטית אולם ניני מוכרת כמי שמצדדת שמחזיקה בעמדות הללו וכבר הביעה בעבר דעות פו פלשתיניות. חלק מהמפגינים חוששים כי הדבר ייתן צביון פוליטי-שמאלני למחאה שעד כה כינסה אליה אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית.

אחינועם ניני. צילום: מחאת העם חיפה

אלפים מתושבי הקריות, כפר ביאליק, הקיבוצים והמצפים בגליל הגיעו גם השבת הזו בפעם ה 15 ברציפות להפגין נגד הממשלה. זה השבוע השני בו הצטרפו להפגנה גם חברי "אחים לנשק". אל"מ (מיל'). קובי פייגנבאום, בעבר מנכ"ל UBS – הבנק השוויצרי בישראל, פועל יותר מ 35 שנה בשווקי ההון בארץ ובחו"ל. בין היתר אמר פייגנבאום: "האצבע המאשימה מופנית לאדם אחד ואחד בלבד. ראש הממשלה נתניהו. הוא המשסע, הוא המסית אותנו אח ברעהו, הוא המניע את מכונת הרעל שמפיצה שקרים. אלפי מילים נכתבו בניסיון להבין מה מניע את האיש הזה. מה גורם לו להביא את החברה הישראלית לסף של מלחמת אחים. מה גורם למר כלכלה לנהל מדיניות כלכלית שתביא חורבן כלכלי על ראשנו ותשעבד את עתיד הדורות הבאים להחזר חובות לבור הענק שהוא יוצר. מה מניע את מר ביטחון לגרום לבידודנו מהעולם שעד עתה תמך בנו? לחרם מצד הגדולה שבידידותנו בשעה שהגרעין האיראני מתדפק על דלתנו? להחלשת החוסן הלאומי שלנו?".

מפגינים בקריות. צילום: שלמה אברמוביץ'

מארגני מחאת הקריות והסביבה מסרו: "הקהל מהקריות ויישובי הגליל אינו מתעייף, כי סכנת החקיקה הדיקטטורית לא חלפה. ראש הממשלה הכריז לאחר אישור התקציב שחקיקת ההפיכה תימשך ולכן אנו מתמידים להגיע אל הצומת".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<

<