X

המקצוע שמבטיח עשרות שנים של תעסוקה

בקריה האקדמית אונו הבינו שעתיד המשק הישראלי טמון בנדל"ן ובמסגרת התואר הראשון מציעים מסלול של התמחות בניהול הבנייה והבטיחות. "הנדל"ן יהיה הקטר המניע של המשק הישראלי"
רואים אותם בכל מקום, את אתרי הבנייה שנדמה כי נמצאים בכל שטח פנוי והדמוגרפיה אף תגביר את הנוכחות שלהם. מדובר באתרי הבנייה שנמצאים בכל מקום בתהליכים שונים, בפרויקטים שונים ומספרם אף יעלה בעתיד שכן קורת גג זה דבר בסיסי שכולם רוצים לעצמם.

אולם, כל תנופת הבנייה הנוכחית והעתידית אינה יכולה להתבצע ללא נוכחות של מנהל עבודה בכל אתר ואתר והוא זה שאמור לנצח על התזמורת המורכבת שבסופו של דבר בונה את פרויקט המגורים או המסחר.


ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו, מסביר הדמוגרפיה בישראל היא כזאת שמספר התושבים יכפיל את עצמו והאוכלוסייה תגיע ל-18 מיליון תושבים. " ענף הנדל"ן יהיה הקטר של המשק הישראלי" אמר זיכרמן " לכל הפחות בשלושת העשורים הבאים. עולם ההייטק שנחשב היום לקטר של המשק עובר שינויים משמעותיים כמו כניסה של בינה מלאכותית שיכולה לשנות את התחום הזה מקצה לקצה".


"הנדל"ן יהיה הקטר של המשק הישראלי". ד"ר חיים זיכרמן. צילום: באדיבות המצולם

"נקודת המבט שלנו היום על עולם הנדל"ן היא כמקצוע ולא חוכמת רחוב כמו שהיה במשך עשרות שנים" אומר זיכרמן. "במשך 75 שנה עולם הנדל"ן בישראל התנהל על פי חוכמת הרחוב של האנשים שעסקו בו. כל אחד יכול להיות יזם, להיות מנהל נכסים, להתעסק כמעט בכל דבר. גם המקצועות שדורשים למידה אינם מדביקים את קצב ההתקדמות בעולם הנדל"ן".

בקריה האקדמית אונו, קמפוס חיפה, יתחילו ללמד משנת הלימודים האקדמית הקרובה מסלול חדש במסגרת תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בניהול הבנייה והתכנון. וכמו שזיכרמן אומר: "תואר שמיועד לאנשים שרוצים לעסוק בעולמות הביצוע, להיות מנהלי ביצוע, לאנשים שאוהבים להיות בשטח".

אתר בנייה. מקצוע למי שאוהב ניהול ולהיות בשטח. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

"ההבנה בנדל"ן מחייבת הבנה רחבה שנוגעת בתחומים רבים, החל מהבנה משפטית, תכנונית, הנדסית, ניהולית ועוד. צריך להבין כיצד כל עיכוב בשרשרת הביצוע יכול להשפיע על הפרויקט ואפילו לפגיעה בחיי אדם. בית הספר שלנו מסתכל על עולם הנדל"ן כמקצוע לכל דבר ועושה לו אקדמיזציה מכיוון שאנחנו מאמינים שזה מקצוע שהיום מחייב אנשי אקדמיה מקצועיים בבעלי ידע נרחב על כל התחומים שנמצאים בעולם הנדל"ן ולא מה שהיה עד היום".

זיכרמן: "תכנון  בניין פשוט דורש 94 תחנות שונות כשכל אחת היא עולם ומלואו כמו מיסוי, תכנון, היטלי השבחה, מדידות, מיפוי ועוד הרבה תחנות שבסופו של דבר מתכנסות לפרויקט אחד שאמור לפעול בהרמוניה. הסטודנטים שלנו הם אלו אשר מנצחים על התזמורת המורכבת הזו בתור מנהלי עבודה".

על פי חוק, בכל אתר בנייה ישנו מנהל עבודה והוא אינו יכול לעבוד באתרים נוספים עד אשר מסתיימת העבודה. דבר זה מוביל לכך שמנהל עבודה דרוש בכל אתר בנייה ולאור העובדה שהבנייה הולכת ומתרבה, כך עלה הדרישה למנהלי עבודה נוספים בעלי ידע מקצועי. זיכרמן: זה אחד התחומים הכי מבוקשים בארץ והשכר ההתחלתי עומד על 17-18 אלף שקלים ברוטו,.

מקצוע לעשרות שנים קדימה. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

הלימודים נמשכים שנתיים וחצי שלאחריהם מוסמכים כמנהל עבודה וכדי להבין את המשמעות. נכון להיום, מסביר זיכרמן, מספיק היה לעשות קורס קצר כדי להיות מנהל עבודה אולם הדבר כבר אינו רלוונטי. הסטודנטים שמסיימים את המסלול יוצאים עם ידע שלא היה קיים עד כה ומכירים את הטכנולוגיות החדישות ביותר, את נהלי העבודה והבטיחות, כיצד להתמודד עם תקלות בשטח וכיצד לנהל אתר בנייה, אם זה בניין חדש או פרויקטים מורכבים כמו פינוי-בינוי.

"נגמרו הימים שכל אחד היה יכול להיות מנהל עבודה רק כי הוא עבד בתחום הנדל"ן" אומר זיכרמן "היום הגישה שונה, מתקדמת יותר ומורכבת יותר. ענף הנדל"ן עושה צעדי ענק בתחום ההתפתחות והסטודנטים שלנו יוצאים לשטח עם ידע וכלים שלא היו קיימים עד היום".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך

<
<