X

גורם המוות מספר אחת בעולם הניתן למניעה

בכל שנה מתים בישראל כ-8,000 בני אדם מנזקי עישון. גיל העישון יורד, ובמקביל חלה עלייה משמעותית בשימוש בקרב בני נוער, בעיקר בסיגריות אלקטרוניות
לקראת היום הבינלאומי ללא עישון, ד"ר אייל פוקס, מומחה לרפואה פנימית ומחלות ריאה בקופת חולים מאוחדת במחוז צפון, מסביר על הנזקים הטמונים בעישון הסיגריה האלקטרונית והסכנות עבור בני נוער.

בשנים האחרונות, חדרו מוצרי עישון חדשים אל השוק, ביניהם הסיגריה האלקטרונית שהפכה למוצר המוביל להתנסות בישראל בקרב בני נוער. כשליש מבני הנוער בישראל מדווחים שהתנסו בעישון סיגריה אלקטרונית בשנה האחרונה. הם מתחילים לעשן בגיל צעיר מאוד, 12 ומעלה, ומשיגים אותן בקלות בשלל דרכים, חולקים עם חברים במסיבות ובבית הספר, ולא לגמרי מקשרים אותן לעישון ולנזקיו הנלווים.


ד"ר אייל פוקס. צילום באדיבות מאוחדת


עישון הוא גורם המוות מספר אחת בעולם הניתן למניעה, כשבכל שנה מתים בישראל 8,000 בני אדם מנזקי העישון. המצב בקרב ילדים ובני נוער המעשנים או מתנסים בעישון מחמיר בשנים האחרונות. בשנת 2022, 13.7 אחוז בקרב בני 12-14 התחילו לעשן, לעומת 3.4 אחוז בשנה הקודמת. גם בקרב בני 15-17 נרשמה עלייה משמעותית, כש-9.8 אחוז התחילו לעשן ב-2022, לעומת 4.7 אחוז שנה קודם.

עישון מוצרי טבק גורם בין היתר למחלות קשות, מתח נפשי, ירידה בפוריות אצל גברים ונשים, הזדקנות מוקדמת של העור, פגיעה בכושר הגופני. בנוסף, עישון מקצר את תוחלת החיים של המעשן ב-11 שנים בממוצע, כשארגון הבריאות העולמי קבע כי אין רמה בטוחה של עישון – כל חשיפה פוגעת בבריאות. לצערנו, צעירים רבים לא מבחינים בין הסכנות של עישון הסיגריה האלקטרונית לעומת סיגריות רגילות. אך בשני המקרים נגרמים נזקים לגוף.

סיגריה אלקטרונית. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

אז מהי בעצם סיגריה אלקטרונית?

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר המופעל על ידי סוללות וגורם לשאיפת ניקוטין או חומרים משני תודעה אשר מצויים בצורה נוזלית. מוצרים אלה משווקים על ידי החברות היצרניות כתחליף "בריא" לסיגריות רגילות, אך עובדה זו רחוקה מהמציאות, וידוע על השפעות בריאותיות קשות הנגרמות משימוש בהן.

השיווק האגרסיבי של סיגריות אלקטרוניות בשנים האחרונות, גרם לעלייה ניכרת בשימוש בהן, בעיקר בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים במהלך גיל ההתבגרות. רבים מהם מאמינים שהם "רק מתנסים", אך הופכים מהר מאוד למכורים. מבחינה רפואית, המוח מתפתח עד גיל 25, ומכיוון שהתמכרות היא סוג של למידה, מתבגרים יכולים להתמכר בקלות רבה יותר ממבוגרים. למרות שעוד אין מידע רב לגבי השפעות ארוכות הטווח של שימוש בסיגריות אלקטרוניות, אך בספרות הרפואית ישנם ממצאים רבים על כך שהמרכיבים ותוצרי הלוואי של השימוש מזיקים באופן ישיר לבריאותנו. חלקם הוכחו כגורמים מסרטנים, אחרים כפוגעים ברקמת הריאה.

בחודש אפריל השנה, דווח מקרה המוות הראשון בישראל של נער בן 16 כתוצאה משימוש בסיגריה אלקטרונית. הוא אושפז עקב קריסה נשימתית חדה ונזקק להנשמה, אך למרות זאת נפטר תוך זמן קצר בבית החולים. מקרים רבים דומים דווחו במדינות שונות בעולם. אחת הסיבות העיקריות לשימוש המוגבר של בני נוער בסיגריות אלקטרוניות היא פערים בבקרה ורגולציה בארץ ובעולם. אנו רואים בבירור שהחל משנת 2019 ישנה עלייה בקרב מקרים של פגיעה ריאתית חריפה עד כדי אי ספיקה נשימתית ואפילו מוות.

העלייה הדרמטית במקרים מדווחים אלה מדגישה את הצורך בהסדרת הנושא בחוק, ובהגברת המודעות לנזקים קצרי הטווח וארוכי הטווח של השימוש בסיגריות אלקטרוניות בציבור בכלל ובקרב צעירים בפרט. אין להמעיט בסכנות הכרוכות בשימוש במוצרים אלה ולהדגיש כי מדובר בחומרים הגורמים לנזקים בריאותיים מרובים וקשים.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות


<<
<


<