X

"מטרידה אותי הבינוניות במועצת העיר"

בגיל 29 רתם אלכסנדרי לקחה חופש של חצי שנה, היא מתכוננת לרוץ למועצת העיר ומקווה להגיע לתפקיד עם סמכויות. אמה, אלה אלכסנדרי, היתה יו"ר החברה להגנת הטבע בחיפה. רותם שואפת לתרום לתעסוקה בעיר, היא מוטרדת מהמבנים הישנים בעיר ומעוניינת להקים מינהלת עסקים קטנים

קוראים לה רתם אלכסנדרי. היא בת 29 ומטריד אותה שאין בעיר הנהגה חיפאית. היא מתכוננת להתמודד בבחירות הקרובות למועצת העיר וקרוב לוודאי שהיא המתמודדת הצעירה ביותר. אמה, אלה אלכסנדרי, היתה יושבת ראש החברה להגנת הטבע בחיפה והיא עצמה, מהנדסת בניין בוגרת הטכניון. "אני חיפאית מאז ומתמיד", היא מספרת, "גרה בהדר. פעילה חברתית מזה 14 שנים. בשנים האחרונות פעילה מאוד ב'אשה לאשה'. שותפה בפעילויות שונות כמו צעדת המופקרות שבה השתתפו השנה בחיפה כ-300 נשים שדרשו חינוך מיני לבני נוער, מחאה נגד הפקרות המשטרה בכל הקשור למה שהן מכנות "תרבות האונס". מתמודדות עם פערי שכר לרעת נשים, אלימות מגדרית ועוד. אלכסנדרי היתה פעילה באקט של החלפת השמות בעיר במסגרתה הוחלפו שמות רחובות לשמות של נשים ואפילו קטע מרחוב החלוץ, נקרא בשם "החלוצה".

אני שואל אותה, האם היתה פעילה בפרויקט 'החלפת השמות' והיא עונה, "הייתי שותפה, רק מקווה שזה לא יעשה לי ברדק אחר כך" ומדגישה: "זו היתה קבוצה שלא היתה קשורה ל"אשה לאשה", "כשהייתי בטכניון גיליתי שאני מסיימת תואר מבלי שאנחנו לומדים משהו על בטיחות בבנייה. במשך תקופה באתי לדיקן והצקתי לו. עד שבסיום אותה שנה, המועצה להשכלה גבוהה אישרה תוספת נקודה בקורס ובטיחות הפכה לחובה בטכניון. שנה אחר כך זה נכנס גם לבאר שבע ולאריאל".


"כשהתחלתי עם הפעילות בתיכון, הצטרפתי לחוג סיירות בחיפה וככל שהתבגרתי, נכנסתי יותר לעומק. מעניין אותי כל מה שקשור לחיים של בני אדם. אני קונסטרוקטורית ועוסקת ממש בבנייה. עבדתי בתחום של בניית גשרים. בהתחלה עבדתי בטירת כרמל. אחרי זה עברתי לתל אביב. בכל תהליך התכנון, אני הייתי מי שאחראית על חיי אדם. חברים שלי שאלו אותי, 'מתי כבר תצטרפי לפוליטיקה'. זה היה מנוף לחץ גדול, אבל מה ששבר אותי, היה הצורך לנסוע שעתיים לכל כיוון בכדי לעבוד בתל אביב".

"עכשיו לקחתי חופשה מהעבודה לחצי שנה בכדי שאוכל להתמסר לבחירות. אני רוצה להכנס למועצת העיר. להגיע כמה שיותר רחוק. לקבל תפקיד עם סמכויות. אני רוצה שהעיר הזו תהפוך להיות טובה יותר, כמו שהיא יכולה, כי זו העיר הכי טובה בעולם. אני מאוהבת בה".

"אנחנו נוביל את העתיד בחיפה". אלכסנדרי. צילום: כרמל יערי

עם מי את חושבת לרוץ?

"כרגע אני רצה בעצמי. המצב בחיפה ממש עגום ואנו נדע בהמשך מי יצטרף".

לא חשבת להצטרף לרשימה קיימת ולהיות חברת מועצת עיר?

"תראה, אם אני מתכננת לחיות עד 120, יש לי פה עוד 90 שנה. אין אף צעיר שמוביל משהו בעיר. אני מרגישה שאנחנו נוכל להוביל את העתיד בחיפה. אני לא פוסלת שום דבר. אלא רוצה לעשות הכי טוב שיכול להשפיע על העיר".

אז כרגע את מארגנת סביבך אוסף של פעילים?

"לגמרי. אני מתנדבת בשותפות חיפה-בוסטון, באשה לאשה. יש לי שותפים שלמדו איתי בבית ספר וגרים בכרמל, יש לי שותפים מהדר. אני פתוחה לצעירים מכל העיר. אני מרכזת סביבי את כל מי שרוצה לחיות בעיר טובה יותר".

"רוצה להגיע כמה שיותר רחוק". אלכסנדרי. צילום: כרמל יערי

כמה אנשים מצטרפים אליך כרגע?

"בוא לכנס, תראה בעצמך", היא מחייכת, "מכיוון שלא נולדתי עם כיסים עמוקים, אין לי הרבה אמצעים. אני לא יכולה כרגע לקחת יועץ תדמית ויועץ קריאטיב ואני לא יודעת איזה עוד אנשים קשורים לקמפיינים. אני יכולה לספר שיש לי קבוצת ווטסאפ של 15 חברות שעושות לי את מה שקשור בקריאייטיב. יש לי עוד 5 אנשים שעושים לי ייעוץ בחמישה נושאים אחרים. יש קבוצה של 100 איש שעושה קידום של האיוונטים והפייסבוק. הם גם עושים שיתוף של המסרים".

"אני מכירה קצת את המערכת. לפני חמש שנים עבדתי עם בועז גור. אחר כך ריכזתי ניהלתי את המטה החיפאי של כחלון ואת הפעילות של העבודה-גשר. כך שאני קצת מכירה את הפעילות של המערכת. אין לי 600 אלף שקל שצריך כדי להוציא מנדט. יש לי רק את החבר'ה שלי ואתם אני מקווה להגיע הכי רחוק שאפשר".

מה האג'נדה שלך?

"הנושא הראשון הוא תעסוקה. התחום הזה מאוד חסר בעיר הזאת. זה לא יאומן שצריך לנסוע לתל אביב כדי לעבוד. אין פה גיוון תעסוקתי. קשה למצוא פה תעסוקה איכותית. למשל חברה שלי שסיימה עכשיו התמחות בעריכת דין. היא מספרת שאם היא רוצה לעסוק בתעבורה, אז אין בעיה בחיפה. אבל אם היא רוצה לעסוק בחוזים עם כל מיני חברות בינלאומיות, זה רק באיזור המרכז.

"הנושא השני הם עסקים קטנים בחיפה. אני מצפה שהעירייה תגדיל ראש. בוא נפתח מינהלת עסקים קטנים. עם חזון וחלום. שהאזרח לא יצטרך להתרוצץ ממקום למקום ולהביא אישורים. צריך לחשוב על דברים סופר פשוטים ועניניים. שיתנו לעיר דחיפה יוצאת דופן".

מה עם היי-טק?

"בכוונה לא השתמשתי בביטוי הזה. אני מדברת על כל סוגי התעסוקה האיכותית. אם אנחנו מדברים על עמותות למשל, אז בכדי להיות מנכ"לית של עמותה, אני חייבת לעבור למרכז".

"חשוב לי הביטחון האישי בעיר. אני מודעת לזה שזו בעיה כלל ארצית. צריך לחזק את עובדי העירייה ואת הפקחים. הם העיניים והאוזניים שלנו. רק ביחידה של החוף חסרים 20 פקחים ויש כאן בעיה רצינית של העיר".

מה עוד מטריד אותך?

"לפני כמה חודשים נרצחה בדרך הים אמא לשני ילדים. הייתי מצפה מעירייה שאכפת לה מהתושבים שגרים פה, להודיע שהיא מעבירה סדנא לזיהוי אלימות במשפחה לכל הגננות ולכל בתי הספר. זו הדרך שלנו לקחת אחריות על משהו שקרה בעיר הזאת. זה לא אומר שהעירייה אשמה. בריצה שלי אני לוקחת אחריות על מה שקורה בעיר. אני רוצה לדאוג לביטחון אישי בעיר".

"אני מתעניינת במה שקשור אלי. אני קונסטרוקטורית. מאז רעידת האדמה בטורקיה, אני מסתובבת בעיר ומסתכלת על בתים. זה באמת עניין של סכנת נפשות פה. לא נעשה פה סקר רציני של מבנים מסוכנים. לצערי יש תכניות שלא מקודמות ולא מבוצעות, זה אחריות על חיי אדם. חייבים לטפל במבנים האלה. לא מעט בניינים חייבים הריסה ובינוי מחדש. זה אינטרס לאומי. המדינה צריכה להשקיע בכדי שברעידת האדמה לא ייפגעו המון אנשים".

מה תשני בעירייה מחר בבוקר?

"הכל מעניין אותי. אני רוצה שתהיה מינהלת קהילתית לכל שכונה. עובדת סוציאלית שתעבור דלת אחר דלת ותבין באיזה מצב נמצא כל אחד. כי אם נחכה שזה יהיה משתלם לקבלנים לשפץ מבנים, אז נחכה עוד 20 או 30 שנה. המדינה צריכה להשקיע במבנים. חיפה פחות משתלמת מרמת גן. הפתרונות הם ברמת התחדשות עירונית, לא פתרונות נקודתיים. והפעלת עסקים קטנים בחיפה".

'הכל מעניין' זה כמו להגיד כלום.

"יש לי תשובה כפולה לזה. אני יכולה לפנות לחברות הכי גדולות במשק ולשאול, 'מה אני בתור עיריית חיפה יכולה לעשות, בכדי שאתם תפתחו כאן סניף?'. דבר שני, אם מדינת ישראל רוצה לפתור את בעיית הפקקים, היא חייבת לפעול כדי שיהיה מרכז תעסוקה בצפון. לא ייתכן שאנשים גרים בעתלית ונוסעים לעבוד בתל אביב. ועוד עומדת לרשותם רכבת, אז הצרה יותר קטנה".

מה יהיה בכנס הקרוב?

"המפגש יתקיים ביום שלישי הבא, 6.6.2023, שעה 19:30 קפה הפינה. ידברו חוץ ממני עוד שלושה חברה'. כל אחד בתחומו. רווחה, דיור, פמיניזם ותעסוקה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי<