האיש מממפיס שרצה שילמדו על ארץ ישראל

המכללה האקדמית כנרת נפרדת מהפילנתרופ ברט בורנבלום, שייסד את הקתדרה ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת
 

 

התרומה החשובה ביותר של הקתדרה על שם בונרנבלום היא לסטודנטים של המחלקה ללימודי ארץ-ישראל.  צילום: אלכס רוגובסקי

התרומה החשובה ביותר של הקתדרה על שם בונרנבלום היא לסטודנטים של המחלקה ללימודי ארץ-ישראל. צילום: אלכס רוגובסקי

ביום שני האחרון , 22.2.2016, הלך לעולמו, ברט בורנבלום שהיה חבר יקר ותורם ציוני נלהב למכללה האקדמית כנרת בכלל ולמחלקה ללימודי ארץ ישראל בפרט. קרן בורנבלום, באמצעות הקתדרה ללימודי ארץ-ישראל שייסדה במכללה הקדמית כינרת, העמידה סכום חד פעמי בקרן צמיתה שפירותיה אפשרו פעילות שוטפת בנושאים הקשורים להוראה ולמחקר של ארץ-ישראל. כמו כן, דאגה הקרן להעביר מלגות ומענקים ייעודיים לסטודנטים ולחברי הסגל החוקרים של המחלקה. הקמת הקתדרה הייתה למעשה הפעילות הפילנתרופית היחידה של ברט בורנבלום מחוץ לתחומי הקהילה שלו בממפיס.
מימיה הראשונים תרמה הקתדרה תרומה נכבדה לפעילות האקדמית של המחלקה ללימודי ארץ-ישראל ובכך הוסיפה לא מעט למעמדה הן בקרב קהילת החוקרים והן בקרב קהל המתעניינים הרחב. הקתדרה יזמה עשרות כנסים, ימי עיון, סדנאות מחקר ופרויקטים מחקריים אחרים שבהם נטלו חלק חוקרי המחלקה, ואתם גם חוקרים ממוסדות אחרים ואף סטודנטים של המחלקה ששימשו עוזרי מחקר.
דר' יעקב אשכנזי, ראש המחלקה ללימודי ארץ-ישראל סיפר על תרומתו חסרת התקדים של ברט בורנבלום: "בזכות הסיוע הכספי המיוחד של ברט בורנבלום, סייעה הקתדרה בהקמת פרויקט מחקרי ראשון מסוגו, אתר מרשתת בתי הכנסת בארץ-ישראל, לו שותפים שלושה חוקרים מהמחלקה ללימודי ארץ-ישראל ועוד חוקרים מחוצה לה, האתר עלה לאוויר לראשונה בחודש האחרון".

ברט בורנבלום לא יכול היה לבקר בארץ בשל מצבו הרפואי ולכן לא זכה לראות את פירות תרומתו. צילום: אלכס רוגובסקי

ברט בורנבלום לא יכול היה לבקר בארץ בשל מצבו הרפואי ולכן לא זכה לראות את פירות תרומתו. צילום: אלכס רוגובסקי

התרומה החשובה ביותר של הקתדרה על שם בונרנבלום היא לסטודנטים של המחלקה ללימודי ארץ-ישראל. קתדרת בורנבלום תרמה מדי שנה עשרות אלפי דולרים למלגות עידוד עבור סטודנטים שבחרו ללמוד לתואר בלימודי ארץ-ישראל ולהכשיר את עצמם בו זמנית כמורי דרך. הסטודנטים קיבלו מלגה מכובדת שהקלה עליהם את המעמסה הכספית הכבדה ואפשרה להם לזכות בהכשרה מקצועית לצד הלימודים האקדמיים. כמו כן תמכה הקתדרה בסטודנטים של המחלקה בכך שהתנתה מענקי מחקר לחברי סגל בכך שיעסיקו בכספי המענק סטודנטים של המחלקה כעוזרי מחקר. בכך היא תרמה לא רק למחקרים של סגל המחלקה אלא גם לחשיפתם של סטודנטים בשנות לימודיהם הראשונות לעולם המחקר והמדע.
בשנת 2015, החליטה קרן בורנבלום לשחרר את הקרן הצמיתה בבנק ולהוסיף לה סכום נוסף כדי לקרוא למרכז ללימודי ארץ-ישראל שנפתח בתחנת הרכבת העות'מנית המשוחזרת של צמח, על שם ברט בורנבלום, ובכך הונצח שמו של הנדיב בנופה של המכללה.
ברט בורנבלום לא יכול היה לבקר בארץ בשל מצבו הרפואי ולכן לא זכה לראות את פירות תרומתו. אבל יו"ר קרן בורנבלום, עו"ד אלווין גורדון, ובנו ברוך שהיה נציג הקרן בהנהלת הקתדרה, דאגו לדווח לו באופן שותף על פעילות הקתדרה ושלחו אליו חומרים ויזואליים רבים ששימחו אותו מאד. המכללה האקדמית כנרת, והמחלקה ללימודי ארץ-ישראל, אבלים על לכתו של האיש שבזכות תרומתו הנדיבה ואהבת הארץ שלו.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך