X

דוח עלם: מחצית מבני הנוער מרגישים בודדים

הדו"ח השנתי של עלם מגלה: 50 אחוז מסך בני הנוער שעלם מסייעת להם דיווחו על בדידות, 44 אחוז סובלים מדיכאונות וחרדות. 58 אחוז השתמשו באלכוהול ו-40 אחוז בסמים. 26 אחוז דיווחו על אלימות ברחוב ו-20 אחוז  על אלימות בבית

50 אחוז מבני הנוער והצעירים בעלם סיפרו כי הם בודדים ושיתפו על הקושי ביצירת קשרים חברתיים ובהתמודדות עם סיטואציות חברתיות. 44 אחוז מבני הנוער בעלם דיווחו כי הם מתמודדים עם חרדה ודכאון. הם שיתפו על תחושת הדכדוך, התלישות, הניתוק וחוסר המוטיבציה כשהם בבית, בבית הספר, בשכונה, בגינות וברשתות החברתיות.

כך עולה מהדו"ח השנתי של עלם לשנת 2022 שהוגש היום (שלישי) לנשיא המדינה יצחק הרצוג. נשיאת עלם, נאוה ברק, ומנכ"לית העמותה, טלי ארז, הגישו את הדו"ח של עלם, העמותה למען בני נוער וצעירים במצבי סיכון ומצוקה, במפגש מרגש שהתקיים בבית הנשיא. בשנת 2022 עלם סייעה ל-12,309 בני נוער, צעירים וצעירות ברחבי הארץ. נתוני הדו"ח השנתי של עלם, המבוססים על מידע שנאסף מכלל בני הנוער, הצעירים והצעירות להם סייעה העמותה במהלך שנת 2022, מעידים כי מצוקות הנוער שהחריפו והעמיקו בתקופת משבר הקורונה לא פחתו בעוצמתן – ולמרות שהחיים לכאורה שבו למסלולם מזה זמן רב, מצבי הסיכון לא פחתו.הנשיא יצחק הרצוג, מקבל את הדו"ח השנתי של עמותת עלם מידיה של נאוה ברק. לצדה מיכל הרצוג, ומנכ"לית עלם טלי ארז צילום: : קובי גדעון / לע״מ


נשיאת עמותת עלם נאוה ברק: "מאות העובדים והמתנדבים שלנו בשלטרים, במרכזים, ברשתות החברתיות וברחוב, איתרו השנה אלפי בני נוער במצוקה, הושיטו להם יד, והיוו עבורם אוזן קשבת. האלימות, הבדידות, השימוש בסמים ואלכוהול והפגיעות המיניות, שנחשפנו אליהן השנה, הן סוגיות מדאיגות וכואבות שאסור שירדו מסדר היום.  אני פונה לליבם של אנשי בריאות הנפש וכל מערכות הרווחה והחינוך להמשיך ולחזק את התמיכה בבני הנוער, לראות אותם ולא להשאיר אף נער ונערה לבד. זהו צו השעה ועלם מחזקת את כל העוסקים במלאכה!"

מנכ"לית עמותת עלם טלי ארז: "אנחנו צריכים להתעורר. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. הילדים של כולנו ובפרט אלו שהם בסיכון, שאין להם עורף משפחתי, יד מכוונת או מי שיראה אותם, מתמודדים עם הקצנה של תופעות סיכוניות. הכל בעוצמה חזקה יותר! יותר מצבי אובדנות, יותר פגיעות עצמיות והדבר הבסיסי ביותר – בני הנוער שלנו בודדים יותר. והבדידות מביאה למקומות מסוכנים. עלינו כחברה וכמדינה להכיר בזה, לקחת אחריות ולהתאים את המענים בהתאם".

מחצית מבני הנוער סיפרו שהם בודדים. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

להלן פירוט התופעות השונות עימן התמודדו בני הנוער, הצעירים והצעירות בעלם בשנת 2022.

מצוקות נפשיות:

  • 19 אחוז מבני הנוער שעלם מסייעת להם שיתפו כי הם מקבלים טיפול רגשי קליני – אצל פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים שונים.
  • התקבלו דיווחים על פגיעות עצמיות בקרב 13 אחוז מבני הנוער והצעירים בעלם, כולל אמירות אובדניות, פגיעות עצמיות ואף ניסיונות אובדניים. הצוותים שלנו דאגו להיות העיניים שרואות, האוזניים הקשובות והיד המושטת, ברגעים הכי קשים.
  • הפרעות האכילה בקרב בני הנוער, הצעירים והצעירות שלנו, עמדו על 9 אחוזים מכלל הנשאלים, כשדימוי הגוף והשאיפה לשלמות הם נושאים שעם השנים רק מחמירים ומעמיקים.

שימוש בחומרים משני תודעה:

  • 58 אחוז מבני הנוער דיווחו כי השתמשו באלכוהול ו-40 אחוז בסמים. סמים ואלכוהול כיום הם מגוונים, זולים, זמינים וקלים להשגה. מבין הסמים הנפוצים, רבות דובר השנה בקרב בני הנוער על גז הקצפות, שהשימוש בו הולך והופך לנרחב יותר ויותר בשנים האחרונות.
  • את אותם חומרים משני תודעה צרכו בני הנוער, הצעירים והצעירות שלנו ברחוב, בשכונה, בגינות, בדירות מסתור ובמסיבות. 23 אחוז מבני הנוער והצעירים בעלם דיווחו כי השתתפו במסיבות בלתי מפוקחות במהלך השנה.

אלימות:

  • תופעת האלימות בקרב הנוער הולכת ומעמיקה בשנים האחרונות. 26 אחוז מבני הנוער, הצעירים והצעירות בעלם דיווחו ב-2022 על אלימות מחוץ לבית – ברחוב, בשכונה, בבתי הספר, במסיבות, בגינות ועוד, כולל מקרים חמורים של בריונות וונדליזם.
  • לצד האלימות ראינו עבריינות, כש-22 אחוז מהנערים והנערות שלנו היו מעורבים במקרי עבריינות.
  • במהלך השנה, 20 אחוז מבני הנוער והצעירים בעלם דיווחו על מקרי אלימות בבית, חלקם ממושכים ומתרחשים כבר שנים רבות – כשהמקום שאמור להיות עוטף ומחבק, הוא דווקא מאיים ומפחיד.
  • 18 אחוז מבני הנוער, הצעירים והצעירות בעלם דיווחו השנה כי חוו פגיעה מינית. לעיתים מדובר בפגיעה מינית ממושכת שהם חווים מגיל צעיר, בבית או בסביבה הקרובה.
  • 8 אחוזים מבני הנוער, הצעירים והצעירות בעלם סבלו מאלימות ברשתות החברתיות, כולל חרמות, הצקות, תכנים פוגעניים ושיתוף תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני.

השבוע החל מבצע נרחב של עמותת עלם לגיוס המונים מן הציבור באמצעות קמפיין שגרירים, שכותרתו: "אם הקירות היו יכולים לדבר". לתמיכה בעלם>>https://charidy.com/elem2023

במסגרת הקמפיין, עלם זועקת את מצוקות הנוער בסיכון באמצעות שירה של האמנית והמשוררת ניצן מינץ: "אם תביט בעיני בשעות הערב, תראה שהלכתי לאיבוד". כחלק מהקמפיין, השיר נצבע על קיר שתרמה עירית הרצליה, בסיועה של חברת טמבור. הקמפיין בהובלה ובביצוע של משרד גיתם BBDO IM.

עלם, העמותה לנוער בסיכון, הוקמה לפני 40 שנים במטרה לסייע לבני נוער, צעירים וצעירות בסיכון לשפר ולשנות את מצבם. בשנה האחרונה עלם סייעה ליותר מ-12 אלף בני נוער וצעירים ברחובות, בשלטרים, ברשתות החברתיות, במרכזי הנוער ובליווי אישי. עמותת עלם פועלת בשיתוף עם משרד הרווחה, משרדי ממשלה נוספים, רשויות מקומיות וגופים פילנתרופיים.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<
<