סיכום 2015: יש יותר ביטחון

תכנית עיר ללא אלימות בנשר הציגה לראש העירייה אבי בינמו את סיכום הפעילות לשנת 2015 * מנהלת התכנית בנשר ענת ביליה-ראובני: "שלל הפעילויות החינוכיות תרמו לתחושת המוגנות של התושבים"

 

בינמו וביליה-ראובני. "התוכנית היא נדבך חושב ביצירת אקלים חברתי המצמצם אלימות". צילום: איל לרמן, עיריית נשר

בינמו וביליה-ראובני. "התוכנית היא נדבך חושב ביצירת אקלים חברתי המצמצם אלימות". צילום: איל לרמן, עיריית נשר

בשבוע שעבר סיכמה תוכנית עיר ללא אלימות בנשר את פעילותה לשנת 2015. שלל הפעילויות והעשייה הענפה, הוצגה לראש העיר אבי בינמו, למ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך יחיאל אדרי ולראשי המחלקות בעירייה. בפגישה השתתפו גם מנהל מחוז חוף אריאל דיסקין והמנחה החינוכית של תוכנית עיר ללא אלימות נאוה רפאלי.
ענת ביליה-ראובני, מנהלת התוכנית בנשר, הציגה לנוכחים את העשייה הרחבה בתחומים שונים במסגרת התוכנית. בתחום החינוך, למשל, היעד השנתי היה מוגנות ברשת. המטרה, כך הסבירה ביליה-ראובני, היתה העלאת המודעות הציבורית להשלכות החיוביות והשליליות שבשימוש באינטרנט ולרכוש כלים להתמודדות מושכלת עם מסרים פוגעניים ברשתות החברתיות.
כך למשל בבית הספר היסודי בית יהושוע נהנו תלמידי כיתות ב'-ד' מההצגה "חברים ברשת", תלמידי ה'-ו' שמעו הרצאה על התנהגות נבונה ברשת ועמותת "הכפתור האדום" הרצתה בפני התלמידים וחשפה אותם לאפליקציה המאפשרת לכל גולש לדווח באופן אנונימי על ביטויי אלימות ברשת בהן הוא נתקל.
בחטיבות הביניים נחשפו תלמידי שכבות ז'-ט' לסיכונים ברשת, לחקיקה ולעונשים הקבועים בחוק וכן ניתחו מקרים שאירעו. בנוסף התקיימה הרצאה מרתקת המשלבת סיפורים אישיים של נפגעים. העיתונאי דורון הרמן, כתב הפלילים של ערוץ 10, סיפר לתלמידים על הסכנות בוואטסאפ.
עוד נמסר על המשך תוכנית המניעה של "מדריכי המוגנות" בבית הספר בית יהושוע, בחטיבות הביניים ובתיכון. "המדריך מהווה דמות בוגרת ומשמעותית, שמטרתה להבחין בהתנהגויות המצריכות התערבות. השנה שולבו כל מדריכי המוגנות בליווי הסעות לבתי הספר בתום יום הלימודים, דבר שהפחית משמעותית את מקרי האלימות", ציינה ביליה-ראובני.
בנוסף, התקיימו במהלך 2015 תוכניות המקדמות כישורי חיים כמו גישור וקולנוע, והכשרות לפיתוח מיומנויות הדרכה ועמידה מול קהל לקבוצות המנהיגות. בתחום הפנאי נפתחה תוכנית "כתובת רחוב נשר" בשותפות עם עמותת "עלם". מדריכת חבורות רחוב ומתנדבים יצאו פעמים בשבוע, בשעות הלילה המאוחרות, על מנת לאתר וליצור קשר תומך עם נערים ונערות.
במהלך חודשי הקיץ התקיימה פעילות לנוער במתחם "תחנה 4 וחצי" בשיתוף עם העירייה ורשת המתנ"סים נשר, שדאגו גם להסעות למתחם הבילויים, ופרויקט "מגרשים מוארים" במסגרתו התאמנו קבוצות ילדים ונוער עם מדריך כדורגל מוסמך. בסיכום פעילות זו נערך טורניר קטרגל במעמד ראש העירייה.
ביליה-ראובני: "השנה נגענו גם בקהילה האתיופית וחברנו למועדון 'אדמס'. התקיימו מגוון תכניות מניעה: קולנוע -יצירת סרטים קצרים בנושא בריונות ברשת; העצמה – קשרים חברתיים והשפעה סביבתית, תכנון מסלול חיים וחזון; מנהיגות – פיתוח אישי, זהות, חוזקות ואחריות בשילוב פרויקט התנדבותי של בני הנוער בקהילה. בתחום הרווחה נעשה מיפוי קהילתי לאיתור צרכים והתקיימו כמה תוכניות כמו תיאטרון עדות – הפקת הצגה המבוססת על סיפורם האישי של ניצולי השואה מנשר בו יופיעו הניצולים ובני נוער; תוכנית העשרה רב התפתחותית להורים וילדים באמצעות שפה, משחק ויצירה; הרצאה לוועדי בתים בנושא תקשורת בין דיירים בבניין משותף; סדנה לצוות התחנה לטיפול משפחתי בנושא יחסים במשפחה ומניעת אלימות; סדנת תקשורת אפקטיבית לצוות העובדים הסוציאליים; והרצאות לבני נוער בסיכון בנושא מניעת שימוש בסמים ואלכוהול".
בתחום האכיפה הותקנו מצלמות בגן האקדמיה ובמרכז המוזיקה, בשיתוף המוקד העירוני והמשטרה. בנוסף, התקיימה סדנת ניהול קונפליקטים ושירותיות לצוות השיטור העירוני, כדי לחזק את הקשר עם הקהילה נערך אירוע לציון היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים, וכן התקיימו סדנאות העשרה לצוותים מקצועיים – 50 סייעות גני הילדים זכו לקבל כלים מעשיים מתוך הפסיכולוגיה החיובית, ו-35 סייעות הצהרונים העשירו את הידע בפתרון קונפליקטים במרחב החינוכי.
ביליה-ראובני סיכמה: "שלל הפעילויות החינוכיות, כמו גם שאר הפרויקטים שקידמנו במהלך 2015, תרמו רבות לתחושת המוגנות והפכו את נשר לעיר בטוחה יותר. אני רוצה להודות לראש העירייה אבי בינמו ולהנהלת העירייה על התמיכה הרחבה בתכנית חשובה זו. אנו רואים בהפעלת התוכנית נדבך חשוב ביצירת אקלים חברתי המצמצם אלימות והתנהגויות סיכוניות ומאמינים ששינוי משמעותי הוא תוצר של עקביות והתמדה. לכן נמשיך במלוא המרץ בעשייה גם במהלך השנה הקרובה".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מחירי המנות לחתונות באולמות אירועים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בנשר