איך לטפל בהפרעת קשב

ילדים רבים להם הפרעת קשב וריכוז ADHD, סובלים מליקוי בתפקודי ניהול כתוצאה מליקוי למידה, כך עולה מיום עיון בנושא הפרעות קשב וריכוז שהתקיים השבוע במרכז הרפואי בני ציון
מנכ''ל המרכז הרפואי בני ציון, ד''ר אמנון רופא ומנהל המכון להתפתחות הילד בביה''ח פרופ' עמנואל תירוש. צילום: טניה ידוב

מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציון, ד"ר אמנון רופא ומנהל המכון להתפתחות הילד בביה"ח פרופ' עמנואל תירוש. צילום: טניה ידוב

המודעות למורכבותה של הפרעת קשב וריכוז ADHD בקרב ילדים ובני נוער, הולכת וגוברת, לא פלא לכן כי קהל רב גדש את אולם הכנסים במרכז הרפואי בני ציון, בו נערך יום עיון בנושא הפרעות קשב וריכוז. את יום העיון, פתח מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציון, ד"ר אמנון רופא, שברך את האורחים והודה למארגנים וציין בדבריו כי, "המכון להתפתחות הילד בביה"ח, בראשותו של מנהל המכון פרופ' עמנואל תירוש נחשב למוביל בתחום בארץ ואני גאה על הדגש שהם נותנים לנושא הפרעות הקשב, בהחלט ניתן לראות תוצאות נהדרות לגישתם החדשנית בקרב הילדים המטופלים" .
בין המומחים בתחום הרצו מנהלת השירות לפסיכיאטריה של הגיל הרך בבית החולים רמב"ם, ד"ר דנה עמישר לרר, אשר סקרה בהרצאתה את נושא הפרעת הקשב והריכוז והציגה את שלושת התסמינים: חוסר קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות בהפרעות רגשיות שונות ואת השיעור הגבוה של התחלואה הנלווית. בהמשך, מנהל המכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי בני ציון, פרופ' עמנואל תירוש סקר בפני המשתתפים את הקשר בין קשב ותפקודים ניהוליים לבין יכולת, הקריאה, החשבון ,הכתיבה והבנת הנקרא והסביר כי: "יכולת הבנת הנקרא תלויה בחומרת הפרעת הקשב ותפקודים ניהוליים. כאמור, מחקריהם העלו את הממצאים המרשימים כי בעקבות הטיפול חל שיפור בתחומי הלמידה עקב השינוי בתפקודי הניהול".
במסגרת יום העיון, הוקרן הסרט התיעודי הרגיש והמרתק "המנוע הפנימי" של הבמאי גלעד טוקטלי, שעוסק בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים. במרכז הסרט מודגש העולם הרגשי של הילד המאובחן עם הפרעת הקשב ודרכי הטיפול. לאחר ההקרנה, הפסיכולוגית הראשית במכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי בני ציון, רחל בלומנפלד, דנה על מורכבות האבחון של הפרעת קשב וריכוז.
פסיכולוגית חינוכית והתפתחותית במכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי בני ציון, הילי הראל הרץ סיפרה על אבחון קשב בסיוע המבחן הממוחשב, הנמצא בשימוש במכון – BRC, לאיתור הפרעות קשב וריכוז בכל גיל ואת התועלת אשר מופקת מפענוח נכון של המבחן למטרת הטיפול. הפסיכולוג החינוכי, ד"ר עידן קוסובסקי, מהשירות הפסיכולוגי של עיריית חיפה סקר את דרכי התמודדות ההורים והמורים עם ילדים הסובלים מ ADHD בבית הספר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות