X

ההיסטוריה חוזרת: "תערוכת הפרח" חוזרת למוזיאון העיר חיפה

הפסטיבל החיפאי המסורתי שנחגג במשך ארבעה עשורים חוזר למוזיאון העיר חיפה. המבקרים יחשפו להיסטוריה של "תערוכת הפרח" ושל העיר חיפה ובמקביל יזכו לקבל נקודת מבט חדשה ומרעננת על הפסטיבל הנוסטלגי והמיוחד
"תערוכת הפרח" הנוסטלגית הייתה אירוע חיפאי שנחגג מידי שנה החל מ-1951 ועד אמצע שנות התשעים. בשנת 2012 התקיימה שוב תערוכת הפרח כמחווה לאירוע החיפאי הוותיק. התערוכה, שכללה מיצגים גדולי ממדים של פרחים וצמחים מכל העולם, אורגנה על ידי עיריית חיפה. משתתפי התערוכה היו בעלי משתלות וחנויות פרחים ונהגו לפקוד אותה אישים בכירים ומבקרים מכל הארץ. התערוכה והאירועים שליוו אותה חידדו את הקשר בין בני האדם לבין הפרחים ואִפשרו למבקרים להישבות בקסם הצבעוני והריחני.

התערוכה המיוחדת במוזיאון העיר חיפה מבקשת להציע חזרה נוסטלגית בזמן לאותן תערוכות עבר, אך בו בזמן המבקרים יחשפו לחגיגה חדשה של צבע וריח. התערוכה מעלה שאלות הקשורות לקשר שלנו כבני אדם עם הפרחים המקיפים אותנו. מוצגי התערוכה כוללים חומרים מאוסף מוזיאון העיר ומאוספים נוספים: צילומים היסטוריים, מסמכים, כרזות, עבודות אמנות ועוד, ודרכם ניתן ללמוד על התפתחות תערוכת הפרחים עם השנים ועל היבטיה השונים – על מאפייניה הפיזיים והחזותיים כמו גם על הרגשות והתגובות שהיא עוררה.כרזה לכבוד תערוכת הפרחים הארצית והבינלאומית בחיפה 1973


לכבוד התערוכה, יצרה אוצרת מוזיאון העיר חיפה, יפעת אשכנזי, חיבור עם שלוש ארצות: טייוואן, ליטא ויפן. לכל אחת מהמדינו יוקדש חדר משלה.

בשיתוף משרד הכלכלה והתרבות של טאיפיי בתל אביב, הוקמה תצוגה אשר מספרת את סיפורה של קבוצה אתנית בטייוואן בשם 'האקה'. בטייוואן ישנה מסורת של פסטיבל המוקדש לפריחת עץ בשם טונג, אשר אנשי ה'האקה' מוקירים, ומתקיים מדי שנה בחודש מאי. הפסטיבל השנתי הוא בעל חשיבות גדולה לתיירות המקומית ומצליח לשמר תרבות ומסורת עם היסטוריה עתיקה. החדר מספק הצצה לאמנות העיצוב והעיטור של אנשי ה'האקה'.

כרזת חג הפרח בחיפה 1959 אוסף הארכיון הציוני המרכזי

המוזיאון, יחד עם המכון הליטאי לתרבות, הזמינו קבוצת אמניות מליטא הנקראת Baltos Kandys (עשים לבנים) להשתתף בתערוכה. בחדר שיוקדש לקבוצת האמניות יוצג שטיח מנדלה ענק המורכב כולו מפרחי לבד שהן הכינו. המנדלה מורכבת ממערכת של צורות שחוזרות על עצמן – מודל שמחבר בין החומר והרוח. נוסף על כך, צורת המנדלה מבטאת את עיקרון האינסופיות של העולם. אפשר להסתכל גם באופן זה על צורות הפרחים, שכן כל פרח מגלם בתוכו את צורת המנדלה האינסופית החוזרת על עצמה.

כמו כן, הודות לסיוע שגרירות יפן בישראל, יתקיימו ביום פתיחת התערוכה, החל משעות הבוקר, סדנאות איקבנה (סידור פרחים יפני מסורתי). לכבוד המאורע יגיעו במיוחד לארץ כ-10 מורות איקבנה ותיקות שיעבירו את הסדנאות וכן יערכו הדגמת סידור פרחים בערב פתיחת התערוכה. בנוסף, יוקדש חדר בתערוכה למסורת יפנית נוספת – האוריגמי. בחדר יוכלו המבקרים לעשות קיפולי אוריגמי של 4 פרחים שונים, לכתוב בתוכם משאלה, ולאחר מכן לחבר את הפרח לעץ, בתקווה שמשאלתם תתגשם.

מעטפה-לציון-חג-הפרח-החיפאי-1955-הוצאת-דואר-ישראל-ועיריית-חיפה-אוסף-דר-ירמיהו-ושושנה-רימון-מוזיאון-העיר

לכבוד התערוכה נוצרו שלוש עבודות אמנות חדשות:

בכניסה לחלל התערוכה המרכזי יעברו המבקרים דרך שער פרחים של האמן אורי שיפרין ענבי. השער מורכב מפרחים מלאכותיים, במגוון של צבעים ודפוסים מרהיבים ומורכבים, ומייצר גם קשר אסתטי עם הסימטריה של הגנים הבהאיים בחיפה. בעת הכניסה דרך השער, יווכחו המבקרים כי הפרחים המרכיבים את העיצוב אינם אמיתיים אלא עשויים מפלסטיק ומייצרים חוויית תעתוע. השימוש בפרחי פלסטיק מדגיש גם את הצד האפל יותר של תעשיית הפרחים, הנשענת במידה רבה על ייצוג מלאכותי כדי לענות על דרישת הצרכנים ולהפחית עלויות. הדבר מעורר שאלות אתיות על אודות שתי התעשיות – "האורגנית״ ו"המלאכותית״.

מתקרת המוזיאון יהיו תלויות עבודותיה של האמנית אלבינה (ביני) צ'יז'יק הנותנת לקמילת הפרחים מקום מרכזי.  ביני תייצר סידורי פרחים טריים שבמהלך התערוכה יעברו תהליך קמילה והתייבשות לעיני כולם, ישנו את צורתם וצבעם, וכך העבודה תקבל אופי אחר לגמרי. סידורי הפרחים התלויים מהתקרה ייצרו קיר ענק של פרחיים טריים. צ'יזיק, שעלתה לארץ מקייב שבאוקראינה כילדה, הרגישה שהפרחים ליוו אותה תמיד בחייה: שטיחי הקיר אותם ראתה בתמונות המשפחתיות ובהם היו משולבים עיטורי פרחים, השמלות הפרחוניות שהוריה נהגו להלביש אותה בהן והפרחים שראתה לאחר שהגיעה לארץ ודרכם מצאה את שייכותה לישראל.

מעטפה לציון פלוריש 80 תערוכת הפרחים הבינלאומית ה-23 1980

פרשנות נוספת נותנת האמנית סוזי פרקש היוצרת פרחים מחוטים סרוגים שהופכים את הפרחים למעין בובת בד רכה ומנחמת. אפשר לחשוב על עבודה זו כעל הומאז' לז'אנר ציורי הטבע הדומם. ציירים נהגו להקפיא את הזמן כאשר תיארו פרחים בתוך אגרטל. הפרח הסרוג גם הוא מנציח פריחה, אך בדרך אחרת, תלת-ממדית, ובחומר סינטטי שמנוגד לאורגניות המקורית של הפרח. הפרח הסרוג משמר את הצבעוניות שאנו בני האדם כה אוהבים בפרחים החיים, אך האם הוא מצליח לשמר תכונות נוספות של הפרח?

על קירות המוזיאון יוצגו גם צילומים של הצלם החיפאי הידוע צבי רוגר שהיה הצלם של עיריית חיפה במשך שנים רבות. הצילומים שיוצגו בתערוכה זו מתעדים את תערוכת הפרחים של 2012 ואת הקמתה.

התערוכה מתאימה לכל המשפחה ומשולבות בה פעילויות אינטראקטיביות רבות ומגוונות: משחק זיכרון ענק של פרחים ומשמעותם הסימבולית, דרכו ניתן ללמוד על המשמעויות השונות אשר ניתנו במהלך השנים לפרחים באיזורים שונים בעולם ועל המשמעות של שמות הפרחים השונים חלל משפחתי חוויתי עם כריות ופופים לילדים, בו הם יוכלו להקדיש זמן לספרי ילדים ומגזינים על פרחים. בחדר יהיה ניתן למצוא גליונות העוסקים בפרחים וטבע של מגזינים לילדים; חדר חושך עם לוחות ציור זוהרים בחשכה, עליהם יוכלו הילדים לצייר פרחים וללמוד על פרחים שפורחים רק בלילה; פעילות אוריגמי בה יוכלו להנות מיצירת פרחים על ידי קיפולי נייר, לכתוב בתוך הפרח משאלה ולחבר את הפרח לעץ שמוצב בחדר; אינציקלופדיה – חדר בוטניקה בו אפשר למצוא על הקירות הסברים בוטניים על פרחים וצמחים ובנוסף, יוכלו הילדים לבנות פרחים משלהם בעזרת חלקי לבד ובד. בנוסף לחדרים, גם חצר המוזיאון משתתפת בחגיגה – בחצר שתתמלא פרחים, יהיה ניתן למצוא פעילות נוספת לילדים ולכל המשפחה- – פרחי ענק מעץ שאת האבקנים שלהם צריך למלא בעזרת חוטי טריקו. את הפעילות האינטראקטיבית פיתחה רכבת החינוך של מוזיאון העיר חיפה- מור שחור.

כרזה-לכבוד-תערוכת-הפרחים-ה-16-הארצית-והבינלאומית-בחיפה-1967

פרט לחדרי הפעילויות והפעילות בחצר, יוכלו המבקרים להנות גם ממשחק דיגיטלי של חיפוש פרחים- בעזרת הסמארטפון יוכלו להיכנס למשחק בו הם יצטרכו לחפש פרחים ספציפיים שמופיעים בתערוכה. הפרחים לחיפוש משובצים ברחבי התערוכה באמצעים שונים: בעבודות אמנות, בפוסטרים, בצילום ועוד. המשחק מתאים לכל המשפחה ומאפשר חוויה פרונטלית ודיגטלית ביחד, ומהווה דרך מהנה וחדשנית לצרוך את המידע שהתערוכה מציגה. את המשחק הדיגיטלי פיתחה רכזת הדיגיטל של מוזיאוני חיפה- יעל גרוסמן ארזואן.

תערוכת הפרח 1971. צלם לא ידוע

בנוסף לפעילויות הקבועות, במהלך חודשי התערוכה יערכו במוזאון העיר חיפה פעילויות נוספות רבות: סדנאות, הרצאות, אירועי חוץ, הפנינג לילדים ועוד. ניתן להתעדכן בפעילויות באתר מוזיאוני חיפה.

אירוע פתיחה: יום שבת, 1.7.2023, שעה 20:00, פתוח לקהל הרחב.

סגירת התערוכה: ינואר 2024.

התערוכה נוצרה בסיוע:

משרד הכלכלה והתרבות של טאיפיי בתל אביב

המכון הליטאי לתרבות

שגרירות יפן בישראל

האקדמית גורדון- מובילה בחדשנות

'זרעים מציון'

'מעפילים'

משתתפים: אורי שיפרין ענבי, אלבינה (ביני) צ'יזיק, סוזי פרקש, צבי רוגר, רודה גינון

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בהכי חם