X

שכונת "המובלעת" בקרית חיים: הזנחה וייאוש

בשאילתא להנהלת העיר שואלת לאופר מדוע הבטחות שניתנו מפיו של ראש מינהל התפעול, אינן מבוצעות בשכונה. חסרה תאורת רחוב, השכונה סובלת מוונדליזם והזנחה והרחובות מועדים לשריפות כתוצאה מצמחייה פראית

"אני תושב חדש יחסית, מתגורר בשכונה שבע שנים", מספר אייל דריי, "אחרי שנתיים הכרתי את השם שניתן לשכונה, 'המובלעת'. השם מעיד על ההתייחסות של הרשות המקומית, עיריית חיפה. הצמחייה כאן גדלה פרא. אין מינימום של תחזוקה. אפילו בשדרת האקליפטוסים הצומחת ליד הרכבת, פעם בשנה עובר קלשון מנקה את מה שצומח ומשאיר את הגזם בשטח".

"השכנים שלנו גילו שראש אגף שפ"ע (שיפור פני העיר) גר לא רחוק, בקריית שמואל. הוא היה בפגישה עם שכן שנה שעברה והבטיח לעזור. אבל השכן התייאש. אני מתנהל מול חברת המועצה הילה לאופר שהיא הרבה יותר הגיונית מאנשי המקצוע ומסייעת במה שאפשר. יש כאן תשתיות שלא טופלו 30 שנה. תאורת רחוב שבקושי עובדת. חוסר ניקוז של מים שאתה רואה את ההצטברות כל חורף. יש נזילות מים בשטחים ציבוריים. מכה של יתושים. מקרי ונדליזם בלילות. אין אכיפה משטרתית. אנחנו משלמים ארנונה כמו כולם ואין לנו בטחון בסיסי. יש כאן מכה של חתולים. השכנים מעקרים אותם על חשבונם. אתה פונה אל המחלקה הווטרינרית כדי להבין מה העבודה שהם עושים והם מנפנפים אותך".


"פעם בשנה עובר קלשון". שכונת המובלעת
צילום: אייל דרי

"לתחושתי, זה הכל פוליטי. את השכונה לידי – שכונת קריית שמואל באורח קבע  מטפחים, גם את רחוב אח"י אילת. אתה רואה את ההשקעה מול העיניים. יש לנו תחושה רעה של חוסר עניין. יש לי שכן בן 94 שיש לו סדק בשביל שאינו מאפשר לו לצאת מביתו בעזרת הליכון. הוא תקוע בבית. הכי כואב לי, זה שאנו יכולים לפעול רק באמצעות  אדם בעירייה בשם אלי כהן, שהוא מנהל התפעול של קריית חיים. כל פניה צריכה לעבור דרכו. אנחנו מיואשים. הבית שלנו מוקף במחסני אסבסט. כל השכונה הזו נראית רע, כאילו נוח למישהו שהזיהום כאן גבוה. יש ריחות של דשן ושל כימיקלים המגיעים ממכלי הדלק של תש"ן, רוקנו רק חמישה מהמיכלים. אבל יש עוד כמה מיכלים מלאים ואנחנו כל הזמן מריחים אותם".

"אם אתה רוצה לבנות בדירה שלך ממ"ד תשכח מזה. רק דרך העינויים שתעבור בדרך, כבר תגמור לך את המוטיבציה. אין לנו גני ילדים קרובים בשכונה. בשביל לשלוח את הילדים לגן נורמלי, אני הולך לגנים הפועלים בקרית מוצקין ובקריית ים, התשלום עבורם הוא יותר גבוה ובשביל שהילד ייכלל ברשימה, אני נכנס לרשימת המתנה".

"הזנחה ניכרת מכל פינה". החניה ליד גן שעשועים היחיד בשכונה   צילום: אייל דעי

חברת המועצה הילה לאופר: "בקריית חיים קיים אזור המובלעת שמכיל בתוכו כמה רחובות כדוגמת אנה פרנק, מצובה, יחיעם, כברי, איציק מנגר, מיכאליס ואביר מרק. לפני זמן רב התקיימו מספר פגישות עם ראש מנהל התפעול והובטחו הבטחות לטיפול במפגעים ובהזנחה שממנה סובלים תושבי האזור. הבטחות הובטחו אך לדברי התושבים דבר מזה לא קוים. בסיבוביי בשכונה, ההזנחה ניכרת מכל פינה ושביל. צמחייה פראית שאינה מטופלת ומושכת אליה מזיקים ואף מסכנת את התושבים הגרים בקרבת מקום, שכן האזורים הללו מועדים לשריפות גדולות.  איני מדברת כבר על תכניות ארוכות טווח שלצערי העירייה לא מסוגלת או אינה מעוניינת להוציא לפועל, אלא על תחזוקה שוטפת".

כך מוציאים אשפה מהבית במובלעת
צילום: אייל דעי

"הובטח למשל כי יוצבו פסי האטה באזורים שבהם נוהגים בפראות ואף אני העליתי את העניין בעבר, עוד הובטח כי יוסיפו תאורת רחוב והמשך שביל להולכי רגל לאורך פסי הרכבת. תמרור המיידע על כביש חד סטרי ברחוב כברי שנפל, ועוד ועוד ועוד. התושבים טוענים שמלבד כמה עציצים בגן הסוס, לא נעשה דבר! בנוסף השכונה סובלת מוונדליזם ומהזנחה קשה של חתולי הרחוב שכל הטיפול בהם נופל על אנשים טובים שלא יכולים לעמוד מנגד ולראות את החתולים סובלים".

"כאילו נוח למישהו שהזיהום כאן גבוה". פחים מפוזרים בשכונת המובלעת  צילום: אייל דעי

בשאילתא דורשת לאופר: "כנהוג לאחר סיכום פעולות שיבוצעו, נשלח פרוטוקול סיכום. האם ישנו כזה? אם כן, אבקש לראות. אם לא, מדוע לא הוצא?. האם יש תכנית עבודה לשכונה? אבקש מידע. האם בכוונת העירייה לרשת את האזור במצלמות במקומות המועדים לוונדליזם? אם כן, אבקש לוח זמנים להתקנת מצלמות".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה