X

האלימות במעונות היום, שינוי מערכתי וכוחו של חינוך

שימת הלב השלילית שקבלו אירועים אלו העלתה אל סדר היום עובדה בעייתית: דווקא בשנות החיים הראשונות – תקופה מעצבת קריטית בהתפתחות כל אדם – ההבניה המקצועית, הנורמות הפרופסיונליות, הכללים ואכיפתם לוקים בחסר
הכותב: פרופ' ליהוא זיסברג, דיקן לימודי מוסמך באקדמית גורדון

בשנים האחרונות נחשפו יותר ויותר חולשות ואתגרים במערכת החינוך לגיל הרך: לצד מעונות המהווים דוגמה ומופת לטיפול בילדים בגיל הרך, נצפו גם בעיות בהתנהלות מעונות יום ואפילו גילויי אלימות כלפי ילדי המעונות מצד האמונים עליהם – מטפלים, ומטפלות ואף מנהלי המעונות עצמם.


אחת התגובות הראשונות של משרד החינוך למשבר זה הייתה פריסת סמכותו על מערך הפעוטונים ומעונות היום – לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל. לא היה זה מעבר טכני בלבד אלא אמירה מהותית: מנהלי ועובדי המעונות הם אנשי חינוך לכל דבר ועניין וככאלה עליהם להיחשף לתהליכי הכשרה מקצועית, לעמוד בדרישות רישוי, לרכוש  באופן שוטף ידע ומיומנויות הנדרשות  למילוי תפקידם, ולקבל תמיכה מקצועית ואישית בעבודתם החשובה והמאתגרת.


פרופ' ליהוא זיסברג. צילום: יח"צ הקדמית גורדון

המעבר חשף את המערכת כולה תוך כדי פעולה  – לשינוי מהיר ולהסתגלות מואצת למצב חדש ומאתגר:   כלל העוסקים והעוסקות בתחום נדרשו לעמוד באמות מידה מקצועיות ואישיות חדשות, ותוכניות הלמידה במעונות עוגנו כחלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודית והחינוכית של אזרחי העתיד של ישראל.

הכשרת מנהלי מעונות יום, והחשיפה השוטפת להכשרה מקצועית סטנדרטית של מטפלות ומטפלים במעונות, מציבה את המערכת כולה בפני אתגר משמעותי. אתגר המחייב את מערכת החינוך להצבת מערך ארגוני מקצועי שילווה, ידריך, וישמש סמכות מקצועית מסייעת מפקחת ומעריכה במעונות.

מצב זה יצר סוג של מקצוע ייחודי חדש: יועצות חינוכיות וטיפוליות בגיל הרך (לידה עד 3). מומחיות המתמקדות בהבנת הצרכים והמאפיינים ההתפתחותיים, רגשיים, חברתיים ואינטלקטואליים של  ילדים בגיל הרך המסוגלות לתרגם ידע זה להנחיות, סטנדרטים מקצועיים, והנחייה מקצועית של העובדות והעובדים במעונות לגיל הרך. הן משלבות ידע בפיסיולוגיה של ההתפתחות, ידע פדגוגי עמוק, הבנה של העולם הרגשי והחברתי בגיל הרך, היבטים של ארגון וניהול מעון היום, והכרות עם פונקציות משרד החינוך כדי לשמש מנחות מקצועיות, אישיות וחינוכיות לעובדי המעונות, לסייע בהתמודדות עם מצבים מאתגרים, עם ילדים בעלי צרכים ייחודיים ועוד. ככל שיעמיק השינוי במערכת, כך הצורך בבעלות מקצוע מיוחד זה יגבר.

גן ילדים. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

בעקבות השינויים הנדרשים במערכת המעונות, מוצעת באקדמית גורדון במסגרת החוג לתואר שני בהוראה למידה והדרכת סגלי חינוך, תוכנית לימודים מאתגרת המשלבת את לימודי התואר עם לימודי תעודה והכשרה מקצועית בייעוץ והדרכה חינוכית-טיפולית (בהתמחות לגיל הרך – מלידה עד 3 שנים).

החיבור בין לימודים מתקדמים בתחום ההדרכה וההכשרה המקצועית בייעוץ ובהדרכה חינוכית טיפולית בהתמחות מגיל לידה עד שלוש הוא צורך השעה והוא נותן מענה מקצועי לדרישה הנוספת של חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות ה'תשע"ט-2018, לפיה יש להוסיף הדרכה מקצועית ושוטפת של ליווי עובדי החינוך בכל מסגרות החינוך לגיל הרך (לידה-שלוש). משימות הדרכה אלו נועדו להעניק לעובדי החינוך במעונות סיוע  מקצועי במילוי תפקידם החשוב ובקידום ההתפתחות של פעוטות; בחשיפת הפעוטות לסביבה חינוכית וטיפולית הולמת תוך מילוי הצרכים הגופניים, הרגשיים, החברתיים והחינוכיים הנדרשים להתפתחותם ולשלומם.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך


<


<
<