חיפה חזקה במיחזור

שיא של כל הזמנים במחזור האשפה: 42 אחוז מכמות האשפה בחיפה הועברה למחזור * ראש העירייה: "בכוונתנו להרחיב את המחזור עד אשר לא נזדקק עוד להטמנת פסולת בקרקע"

 

שיא בכמויות המחזור בחיפה בשנת 2015. צילום: צבי רוגר

שיא בכמויות המחזור בחיפה בשנת 2015. צילום: צבי רוגר

שיא של כל הזמנים: עיריית חיפה מחזרה 77 אלף טון אשפה בשנת 2015 – כך עולה מנתוני המחלקה לניהול פסולת ומחזור באגף התברואה של העירייה. מדובר ב-42 אחוז מהאשפה המפונה מהעיר ובעלייה בשיעור של כ-13 אחוזים בכמות הפסולת הממוחזרת בחיפה, שעמדה בשנת 2014 על כ-28 אחוז מתוך 180 אלף טון אשפה המפונים מדי שנה בעיר.
מנהל אגף התברואה בעיריית חיפה נתן עמרן מייחס את העלייה המתמדת בכמות הפסולת הממוחזרת כפועל יוצא לפריסה הנרחבת של מתקני איסוף פסולת למחזור והיענות התושבים להפריד בין סוגי האשפה. עמרן ציין כי עיריית חיפה ממחזרת כיום את כל סוגי הפסולת לרבות, פסולת ביתית, גזם, קרטון ונייר, זכוכית ופלסטיק.
בחיפה פזורים מאות מתקני מחזור הכוללים 1,500 מתקנים לאיסוף נייר, 1,000 מתקני איסוף למחזור אריזות אותם בכוונת העירייה להכפיל השנה, 900 מתקנים לאיסוף בקבוקי פלסטיק, 250 מתקנים לאיסוף זכוכית, 103 מתקנים לאיסוף קרטון ו-50 מתקנים לאיסוף בגדים וטקסטיל. 21 מתקנים נוספים מיועדים לאיסוף פסולת אלקטרונית המועברת, למפעלי שיקום בהם לומדים החוסים לפרק את הציוד ולמחזר כל רכיב לתחומו.
במקביל, נמשך בשכונות רמת חן ורמת ספיר הפיילוט במסגרתו מבצעים כ-2,000 בתי אב הפרדה בין פסולת אורגנית (רטובה) לפסולת מוצקה.
בנוסף, 50 מרכזי מחזור שכונתיים פועלים ברחבי העיר. המרכזים נבנו מחומרים ידידותיים לסביבה תוך הקפדה על השתלבותם בסביבה. מוקדי המחזור כוללים את כל סוגי מתקנים במחזור: נייר, עיתונים, קרטונים, ביגוד, פלסטיק, זכוכית ופסולת אלקטרונית.
לצד כל אלה, מבצעת העירייה בשיתוף תאגידי המחזור "תמיר" ואל"ה פעילות הסברתית בקרב תושבי השכונות המצטרפות לפרויקטים השונים בתחום המחזור.
הפעילות כוללת חלוקת חומרי הסברה ומפגשים עם תושבים לצד פעילות חינוכית נרחבת המתקיימת במוסדות החינוך בהם מודגשת חשיבות המחזור והפעולות אותם מתבקשים התושבים לבצע.
לפרויקט, בהובלת המחלקה לחינוך קדם יסודי בעיריית חיפה, שותפים גם משרד החינוך והמחלקה לניהול פסולת ומחזור בעיריית חיפה.
הפעילות החינוכית המתקיימת בכל מוסדות החינוך בעיר, תורחב השנה גם למועדוני גמלאים ולמרכזים הקהילתיים.
בתוך כך, השיקה מערכת החינוך לאחרונה את פרויקט המחזור הגדול מסוגו בארץ, בו לוקחים חלק כל 6,500 ילדי גני הילדים העירוניים בחיפה. במסגרת זו חולקו לילדים תיקי מחזור לאיסוף מכלי שתיה אותם הם משליכים למתקני מחזור שהוצבו בכל הגנים.
ראש העירייה יונה יהב: "עיריית חיפה מחויבת לנושא המחזור ובכוונתנו להרחיב את המחזור עד אשר לא נזדקק עוד להטמנת פסולת בקרקע. שיתוף הפעולה המרשים של תושבי העיר מוכיח את מחויבותם לנושא חשוב זה שיביא להפחתה לא רק בכמות האשפה המוטמנת בקרקע אלא גם במספר המשאיות הנעות בכבישי העיר וזיהום האוויר הנגרם על ידן".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה