X

1.5 מיליון שקלים פיצויים ליורשיה של שני ברדיצ'בסקי שהתחשמלה למוות

שני ברדיצ'בסקי התחשמלה בדירה השכורה בטירת כרמל שבוע לאחר נישואיה. בית המשפט פסק כי החשמלאי ישא במרבית האחריות אך גם בעל הדירה ישלם
הטרגדיה אירעה באוגוסט 2017, כשבוע אחרי חתונתם של שני ודני ברדיצ'בסקי, שעברו להתגורר בדירה השכורה רק שבועיים לפני כן. שני בת ה-24 נכנסה למקלחת, פתחה את זרם המים, ספגה מכת חשמל, התמוטטה ואיבדה את הכרתה. בעלה דני שחזר מבית הכנסת הבחין באשתו ללא הכרה והתקשר למד"א – אך כל מאמצי צוות ניידת טיפול נמרץ להצילה לא הועילו.

עם כניסתם ניתקלו בני הזוג בקפיצות חשמל חוזרות ונישנות. בתגובה פנה בעלה של המנוחה לבעל הדירה, והלה הזמין חשמלאי מטעמו לתיקון התקלה. פרקליטות מחוז חיפה הגישה כתב אישום לבית משפט השלום בעיר נגד אליהו יחיא (66) מטירת כרמל, נהג משאית במקצועו ששימש כאיש תחזוקה בדירה מטעם משכיר הדירה.


הפרקליטות טענה כי יחיא ביצע עבודות חשמל רשלניות מבלי שהייתה לו הכשרה מתאימה ומבלי שהחזיק ברישיון חשמלאי, ואלה הובילו לאסון ולמותה של שני. יחיא הורשע על פי הודאתו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. הוא הביע צער על מעשיו והסביר כי פעל בחוסר זהירות ומבלי שהקדיש חשיבה מספקת להשלכות מעשיו. הוא נידון לתשעה חודשי עבודות שירות.


שני ברדיצ'בסקי ז"ל. צילום מתוך פייסבוק שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה טענו אביה ובעלה שניתוק הפחת אשר סיפק הגנה מפני התחשמלות בבניין שלא הייתה בו הארקה, היווה את הסיבה הבלעדית למות המנוחה. לטענתם עם ניתוק הפחת, אחיזת המנוחה בברז המקלחת סגרה למעשה מעגל התחשמלות והדבר הוביל למותה.

השופטת רבקה איזנברג קבעה שעיקר האחריות לאסון מוטלת על החשמלאי. היא אימצה את מסקנות פסק הדין הפלילי, לפיהן המנוחה מתה כתוצאה מעבודות החשמל הרשלניות שביצע החשמלאי מבלי שהיו ברשותו רישיון או הכשרה מתאימה. השופטת קיבלה את גרסת התובעים שהוא אמר להם ש"אין בעיה לגור בדירה" בלי מפסק הפחת, ושניתוק הפחת איננו מסוכן.

לגבי נדב לוי, נכדו של בעל הדירה ומי שטיפל בה בפועל, קבעה השופטת בפסק הדין "אין חולק שנדב היה הבעלים בפועל ומי שהשכיר את הדירה. כאמור, לבעל מקרקעין חובת זהירות מושגית וקונקרטית כלפי המבקרים במקרקעין וכלפי השוכרים המתגוררים במקרקעין. נקודת המוצא הינה, כי התחשמלות המנוחה נעשתה לאחר שהגורם שהוזמן על ידי נדב לתקן את הליקויים החוזרים ונשנים, היה אדם ללא הסמכה וללא ההכשרה הנדרשת בדין לטיפול בחשמל וכי רשלנותו ופעולתו בניתוק הפחת היא שהביאה למותה של המנוחה". היא הוסיפה "שוכנעתי כי לפני התרחשות האירוע ידע נדב, שמדובר בדירה בה בעיות חשמל חוזרות ונשנות".

"יחיא הוא שביצע, כאמור, את עבודות החשמל הרשלניות בפועל. הוא זה שניתק את הפחת וחיבר את חוטי החשמל באופן רשלני תוך סיכון חיי אדם. יחיא הטעה את פלוני והעמיד אותו ואת המנוחה בסכנת חיים, כשמסר שהפתרון הזמני מספק הגנה נאותה" ציינה השופטת איזנברג. "אלמלא ניתוק מפסק הפחת, אזי ברגע שהיה עובר זרם חשמל, הפחת היה "מקפיץ" ומנתק את החשמל בדירה לאחר כשליש השנייה וההתחשמלות הייתה נמנעת. אל מול אשם מוסרי כבד זה והתנהלות כה רשלנית של יחיא, הרי שאשמו של נדב אשר אכן התרשל בכך שלא ווידא כי איש המקצוע אותו הזמין לטפל בבעיות חשמל, הינו אכן בעל הכשרה מתאימה ולא טרח לדרוש התקנת מפסק פחת מיד לאחר ניתוקו, הינה נמוכה בהרבה".

השופטת פסקה שהחשמלאי יישא ב-75 אחוז מסכום הפיצוי, ובעל הדירה והביטוח שלו יישאו ביתרה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט


<

<