X

ניר שובר עתר נגד עינת קליש רותם: הצבעתי כנגד התקציב אינה מעשה פרישה

לדבריו של שובר, ההחלטה היא" זיהום פוליטי" של מערכת הבחירות ונועדה למנוע את התמודדותו בבחירות הקרובות כחבר מועצה

ניר שובר פנה לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים בדרישה לבטל את החלטתה של ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם כי הצבעתו בעניין תקציב העירייה מהווה "מעשה פרישה". את בקשתו הגיש באמצעות עו"ד יואל גולדברג, אביטל בן נון, רוית וכולדר-סיני, אסף אברהם וסמי זיתון.  בית המשפט מתבקש לבטל את ההחלטה היות וכל ההליך הינו זיהום פוליטי של מערכת הבחירות הקרובה, על מנת למנוע ממנו את הזכות להתמודד בבחירות הקרובות.

שובר טוען בין נימוקיו כי נמנה בעבר על חברי מועצת העיר הידועה  כסיעת "חיים בחיפה", המונה 4 חברים בלבד במועצה של 31 חברים, כאשר העותר הודיע ביום 14.6.23, שאיננו תומך יותר במשיבה, הכל כאמור בהודעה שפרסם באותו היום."הזימון לשימוע כולה בתחום הפוליטי". ניר שובר
צילום: וואיל עווד


בישיבת המועצה האחרונה אשר עסקה בעניין תקציב העיריה, נמנע העותר בהצבעה על התקציב שהוצע ע"י המשיבה, כאשר הוא מנמק הימנעותו, כאשר כבר ביום 14.6.23 הודיע למשיבה במפורש והדברים פורסמו בכלי התקשורת כי האפשרות שיתמוך במשיבה ירדה מהפרק.

לפי כך, המשיבה טענה כי הצבעתו מהווה התנגדות לעמדת הסיעה, והחליטה להזמין את העותר לשימוע כאמור במכתב ההזמנה לשימוע. לטענת המשיבה היא פועלת עפ"י דרישת חברי הסיעה. הטענה העיקרית של המשיבה היא כי הצבעת העותר מהווה "מעשה פרישה" כמשמעותו בסעיפים הרלוונטיים בפקודת העיריות, כאשר העורר טוען כי אין כל בסיס לטענות אלה.

העותר בתגובתו להזמנה טען כי עסקינן בזיהום פוליטי של מערכת הבחירות הכל כאמור במכתבו.

לדבריו של שובר, מטרת הזימון לשימוע, כולה בתחום הפוליטי ללא כל קשר להצבעתו בעניין התקציב, על מנת לפגוע בזכויות העותר בבחירות הקרובות, לקבלת מימון כחבר מועצה, על מנת שהעותר יתפטר מחברותו במועצה תוך 30 יום, ואז לא יהיה זכאי לקבלת המימון כחבר מועצה.

ביום 20.8.2023 נערך השימוע בפני המשיבה, כעולה מפרוטוקול הישיבה, כאשר העותר חוזר על כל טיעוניו כמפורט בפרוטוקול הדיון, כאשר המשיבה שכחה שהיא נתנה חופש הצבעה לחברי סיעה עפ"י מצפונם ודעתם, ולראייה בעבר היו הצבעות בעניין מהתקציב שהעותר התנגד לעמדת הסיעה, וזאת  בנוסף לעובדה שהעותר מעולם לא הוזמן לישיבת הסיעה בעניין התקציב.

"נתנה חופש הצבעה לחברי הסיעה". ראש העיר, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

בנימוקי העתירה טוען שובר כי תפקיד המשיבה בעניין השימוע הוא מעין שיפוטי, כך שחלה עליה החובה לפעול עפ"י כללי הצדק הטבעי, ובמקרה זה עקב מעורבותה האישית בעניין, פעלה בניגוד עניינים מובנה ומשוא פנים והייתה חייבת להעביר השימוע לגורם בלתי תלוי דבר שלא נעשה על ידה, כאשר כב' בית המשפט כבר פסק במקרה דומה שעסקינן בניגוד עניינים.

"לא יעלה על הדעת כי המשיבה המתמודדת על ראשות העיר מול העותר תפעל חודשיים לפני הבחירות בניסיון להדיחו ולסלקו מהמערכת עקב שיקולים זרים ופסולים תוך פגיעה בכללי הצדק", הוא טוען, "ההחלטה נתנה באיחור,  החוק קובע כי סמכות ראש העירייה לקבוע את דבר פרישתו של חבר מועצה מסיעה מותנת בכך שהבקשה הוגשה בתוך שבעה ימים ממעשה הפרישה לפי סעיף 125 ב(א) לפקודת העיריות, בשל כך אם לצורך מניין הימים יש לראות ביום ההצבעה  כיום "מעשה הפרישה" , עד יום השימוע הבקשה איחרה את מועדה, אולם עיקר העיקרים הוא כי דבר פרישתו של העותר מהסיעה כבר הובהר בהודעתו בחודש יוני ולפיכך ברור כי מניין הימים עבר שעה שלא הוגשה בקשה תוך 7 ימים ממועד הפרישה.

"הייתה חובה על המשיבה להאציל את סמכותה לחבר מועצה ו/או לחלופין לגורם אחר בלתי תלוי, בכדי שידון בעניין". בעתירה מועלות סיבות שונות לביטול ההחלטה בשל חוסר סמכות, פגיעה בכללי הצדק הטבעי ועוד. ההצבעה על התקציב שהוצעה כביכול ע"י המשיבה, הינן, למראית עין בלבד, נוכח הבחירות הקבועות לעוד חודשיים וברור שהתקציב יקבע ע"י המועצה החדשה. שתבחר בנוסף לעובדה שעסקינן במראית עין נוכח יחסי הכוחות במועצה שאינן מאפשרות למשיבה כל סיכוי להעברת החלטה מטעמה.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי