X

התחשמלה למוות כשהתכוננה לטקס שבע ברכות. המחזיק בדירה הורשע בגרימת מותה

שני ברדיצ'בסקי התחשמלה למוות בעת שהייתה במקלחת של דירה שבה היו בעיות חשמל שטופלו ברשלנות. בית המשפט קבע כי גם המחזיק בדירה אחראי לגרימת מותה
הטרגדיה אירעה באוגוסט 2017, כשבוע אחרי חתונתם של שני ודני ברדיצ'בסקי, שעברו להתגורר בדירה השכורה בטירת כרמל רק שבועיים לפני כן. שני בת ה-24 נכנסה למקלחת, פתחה את זרם המים, ספגה מכת חשמל, התמוטטה ואיבדה את הכרתה. בעלה דני שחזר מבית הכנסת הבחין באשתו ללא הכרה והתקשר למד"א – אך כל מאמצי צוות ניידת טיפול נמרץ להצילה לא הועילו.

עם כניסתם נתקלו בני הזוג בקפיצות חשמל חוזרות ונישנות. בתגובה פנה בעלה של המנוחה לבעל הדירה, והלה הזמין חשמלאי מטעמו לתיקון התקלה. פרקליטות מחוז חיפה הגישה כתב אישום לבית משפט השלום בעיר נגד אליהו יחיא (66) מטירת כרמל, נהג משאית במקצועו ששימש כאיש תחזוקה בדירה מטעם משכיר הדירה.הפרקליטות טענה כי יחיא ביצע עבודות חשמל רשלניות מבלי שהייתה לו הכשרה מתאימה ומבלי שהחזיק ברישיון חשמלאי, ואלה הובילו לאסון ולמותה של שני. יחיא הורשע על פי הודאתו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. הוא הביע צער על מעשיו והסביר כי פעל בחוסר זהירות ומבלי שהקדיש חשיבה מספקת להשלכות מעשיו. הוא נידון לתשעה חודשי עבודות שירות.


שני ברדיצ'בסקי ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

במסגרת ההליך הפלילי שמתנהל בבית משפט השלום בחיפה, ניתנה הכרעת הדין בעניינו של נדב לוי, שמשמש כאחראי ומחזיק בדירה מטעמו של סבו. בכתב האישום נטען כי הוא היה מודע לקיומם של ליקויי חשמל בדירה, לא נתן סיוע מיידי לבעיות אלה, ולא פעל לתיקונן, חרף הסכנות הכרוכות בהן לשלומם של הדיירים, זאת על אף תלונות חוזרות ונשנות שנשמעו מהדיירים שהתגוררו בה. הפרקליטות מייחסת לו אחריות לגרימת מותה של המנוחה ברשלנות.

לוי בחר שלא להעיד להגנתו, לפי זכותו, לאחר שהוסברה לו תוצאת הימנעותו מלהעיד, ועל כך אמר השופט שלמה בנג'ו: "מעבר לכך, ממשכיר דירה שהיה מעורב באסון כזה, וטוען שעשה כל אשר לאל ידו לקדם פני סיכון, היית מצפה שיבוא ויתמודד עם הטענות שהועלו נגדו, ויסביר מה ואיך פעל, אלא שכאמור הנאשם בחר לסכור את פיו במשפט".

"שני ברדיצ'בסקי ז"ל, כלה צעירה וטרייה, נספתה בדמי ימיה, כשהתחשמלה למוות, בעודה מתקלחת לקראת טכס שבע ברכות שעמדה לחגוג יחד עם בעלה הטרי בדירה הנדונה" כתב השופט בהכרעת הדין. "מצבור הראיות שנסקר לעיל, לצד הוראות החוק והדין, לימדו כי לנאשם כמשכיר הדירה, אחריות לגרימת מותה, מאחר ולא העמיד לרשותה, טרם ההשכרה, ותוך כדי השכרת הדירה והשימוש בה, דירה בטוחה החפה מסיכונים למשתמשים במערכת החשמל שבה. הוא הגדיל לעשות, ושכר את אליהו יחיא שאינו חשמלאי מוסמך, לתקן תקלות חשמל בדירה, ולהחליף מפסק פחת בלוח החשמל, ואישר לו לנתק את הדירה ממפסק הפחת, תוך שאיפשר לבני הזוג, המשך שימוש בה מספר ימים ללא כל הגנה, ומבלי שהוא מתריע ומזהיר אותם, מפני סכנת המוות שיש בכך. במחדליו אלה גרם הנאשם למותה של המנוחה ברשלנותו כי רבה היא". גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט