מי אמר שחומוס אסור בדיאטה?

למה חלבונים הם עדיפים בדיאטה על פני שאר אבות המזון, ומה היתרון שיש בחלבונים מהצומח? והאם הדיאטה מואצת אם אוכלים הרבה חלבון? בשומרי משקל עונים על כך
 

בשומרי משקל מעודדים צריכת חלבונים בכמות גדולה. ממחקרים עולה כי צריכה גבוהה של חלבון במקום אכילה גדולה של פחמימות, גורמת לירידה מהירה יותר במשקל, לתחושת שובע והנאה ולאפשרות להמשיך בתהליך ההרזיה לאורך זמן.
מבחינה פיזיולוגית, החלבונים הם המקור להתחדשות הגוף, הם אבני הבניין המאפשרים לגוף להתחדש ולבנות את עצמו מדי יום במהלך החיים.
חלבון הינו אב מזון שאת חלקו הגוף לא יודע לייצר ולכן צריך לקבלו מהמזון. החלבון בגוף חשוב לביצוע מגוון רחב של תהליכים כמו בניית שרירים, בניית מערכת החיסון ופעילות יומיומית בתוך הגוף המאפשרת ביצוע מהיר של תהליכים פיזיולוגיים ( העברה של חומרים ממקום למקום ועוד).
החלבון מורכב מאבני בסיס הנקראות חומצות אמינו. צרוף של חומצות אמינו בונות חלבון.
יש 20 חומצות אמינו הבונות את החלבונים. את חלקן מסוגל הגוף ליצר בעצמו. מתוכם 8 חומצות אמיניות הנקראות חומצות אמינו חיוניות, אותן חייבים לקבל מהמזון משום שאין ביכולתו של גוף האדם ליצר.
כל סוגי החלבון מן החי מכיל את כל 8 חומצות האמינו האלה שהגוף זקוק במלואן, ולכן חלבון מן החי נחשב חלבון מלא.
להבדיל מחלבון מן החי, חלבון מן הצומח אינו מכיל את כל 8 חומצות האמינו שהגוף זקוק ולכן יש לעשות שילובים בין סוגים שונים של חלבונים מן הצומח כדי לקבל חלבון מלא המאפשר לגוף לקבל את כל חומצות האמינו להם הוא זקוק לתפקוד אופטימאלי.

דוגמא לשילובים כאלה הם שילוב של דגן וקטניות:

מג'דרה – אורז ( דגן )+ עדשים ( קטניות )
מרק שעועית לבנה ( קטניות) + גריסי פנינה ( דגן )
חומוס( קטניות ) + בפיתה מחיטה מלאה( דגן ) חשוב לזכור שהיחסים בבישול של הדגנים והקטניות צריכים להיות יחס של 1:1 או לטובת הקטניות!

1סויה ומוצריה וקינואה הינם מקורות חלבון מן הצומח שהם חלבון מלא ואין צורך לשלבם עם מזון אחר. הם מהווים מקור מצוין לחלבון ולפחמימה מורכבת. חשוב לזכור שתזונה צמחונית וטבעונית מבוססות ברובן על מזונות פחמימתיים ולכן חשוב להקפיד על גודל המנה.
חלבון מן הצומח אינו נחלת הצמחונים והטבעונים בלבד, מזונות שונים ומגוונים מן הצומח, עשירים בחלבון ומעניקים לנו תחושה של אכילה משמעותית.
הקטניות והדגנים עשירים בסיבים תזונתיים התורמים לתחושת השובע . בקטניות יש תכולת סידן וברזל גבוהה ולכן חשובה אכילת קטניות בעיקר עבור הצמחונים והטבעונים. לשיפור ספיגת הברזל מומלץ לשלב מזונות עשירים בויטמין C


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות