X

יום הכיפורים בחיפה: הציבור הליברלי נגד הפרדה מגדרית, חבורת אופנועים בלב השכונה ופצועים מתאונות אופניים

הציבור החילוני-ליברלי מנע תפילה בהפרדה במרחב הציבורי. חבורת אופנועים בני מיעוטים נסעה ברעש מחריש אוזניים בתוך נווה שאנן תוך התגרות בתושבים. מד"א פינה רוכב אופניים שנפצע קשה בראשו בדרך פרויד. גינויים מהקשת הפוליטית

המחלוקות בחברה הישראלית באות לידי ביטוי גם ביום הקדוש ביותר ליהודים. במרכז חורב הוצב ערב החג אוהל שמיועד לתפילה בהפרדה בין גברים ונשים. אולם, בדיוק כמו בתל אביב, הציבור הליברלי לא קיבל זאת בזרועות פתוחות ועד מהרה התפתחו במקום חילופי דברים קשים אשר הובילו לכך שהתפילה בהפרדה מגדרית בוטלה ובמקומה נערכה במקום תפילה משותפת לגברים  ונשים.

רובו של האוהל הוקצה לגברים וחלקו הקטן לנשים. קבוצה של סטודנטים ממחאת הסטודנטים הציבו במקום שלט "בחיפה אין הפרדה מגדרית במרחב הציבורי".הציבור הליברלי מונע תפילה בהפרדה בחיפה. צילום: מחאת העם חיפה


מ"מחאת העם חיפה" נמסר: "אתמול (ראשון) בצהריים הוקם אוהל תפילה של חב"ד בהפרדה מגדרית במרכז צומת חורב, צומת הדמוקרטיה. מעולם לא הוקם אוהל כזה לפני כן. אתמול גם התקיימה שם תפילה בהפרדה, מיותר לציין שאין לקיים הפרדה במרחב הציבורי מה גם שפסיקת בית המשפט מהשבוע האחרון הורתה כך".

"הבוקר (שני) הגיעו כמה מוחים להוריד את מחיצת ההפרדה, לתלות שלט לפיו אין הפרדה מגדרית במרחב הציבורי בחיפה, ודגל גאווה כי חשוב לנו שכולם וכולן ירגישו רצויים בכל מקום במרכחב הציבורי בעיר".

"בערב (שני) ניסו שוב לקיים באוהל תפילה בהפרדה ומוחים רבים לא איפשרו זאת, במקום זאת קיימנו תפילה אלטרנטיבית בהובלת סיוון שוורץ ממובילות החזית הוורודה בחיפה, כמובן ללא הפרדות ומחיצות".

"אין לנו דבר נגד היהדות ולא נגד אנשים דתיים. אנו מכבדים אותם ומתחשבים ברגשותיהם, רק מבקשים להזכיר: גם לנו יש רגשות וערכים, לא ניתן לקיים הפרדה והדרת נשים במרחב הציבורי, לא ניתן יד לאמירות להטבופוביות אותן אנו שומעים לאחרונה מעוד ועוד מנהיגים בציבור הדתי, לא ניתן יד להפיכה המשטרית שבחסותה מועברים סכומי עתק לחינוך חרדי ללא ליבה על חשבון החינוך הממלכתי של ילדינו, ולא נקבל בהבנה את חוק ההשתמטות שמבדיל דם מדם. חירות ושוויון הם ערכי היסוד שלנו, לא נתפשר עליהם ואנו מצפים מכולם לכבד אותנו ואת רגשותינו וערכינו, כפי שעשינו אנו 75 שנים מאז קום המדינה".

חבורת אופנועים בלב השכונה. צילום רשתות חברתיות שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בליל יום כיפור הגיעה לשכונת נווה שאנן קבוצה של כעשרים רוכבי אופנוע, בני מיעוטים, כפי שמספר אחד התושבים בדף הפייסבוק: "בדרכי לכיכר ניסימבוים כשתוך כדי הליכה אני שומעת מאחוריי שיירה של כ-20 אופנוענים נוסעים אחד אחרי השני ומצפצפים, מנסים להפגין כוח, עוינות כזאת, משהו שבחיים לא ראיתי בכל השנים שאני גרה בחיפה. לאחר שהם עברו אותי אני ממשיכה ללכת לכיוון אליו הם נסעו לכיכר ומתחילה להתפתח שם איתם קטטה איומים וקללות, אחד האופנוענים ריסס גז פלפל על אחד האנשים , בכיכר השנייה ליד השופרסל בנתיב חן הגיע רכב ודרס(בכוונה) בן אדם , אני אומרת לעצמי מה קורה פה? הזעיקו אמבולנסים כל אחד קיבל את הטיפול הראוי לו".

יצויין כי על פי החוק אין איסור על נסיעה ביום כיפורים, אולם מדובר במוסכמה חברתית שהשתרשה בחברה זה עשרות שנים. יוזכר כי לפני כמה שנים, רכב עם נהג ערבי שנכנס לשכונה של יהודים בעכו הוביל להתפרעויות עקובות מדם ונזק כבד שנמשכו כמה ימים.

במהלך יום כיפור פונו לרמב"ם שלושה רוכבי אופניים מתאונות עצמיות  שנזקקו  לאשפוז, אף אחד מהם לא הוגדר קשה: בן 18 ובן 12 עם חבלת ראש, בן 9 עם חבלה של חדירת ידית כידון אופניים לבטנו. ברמת חבלות קלות – שריטות, שברים קלים וכדומה שלא הצריכו אשפוז, כתוצאה מנפילות מאופניים וקורקינטים  טופלו במהלך כל החג קרוב ל 100 ילדים במיון ילדים של בית החולים רות לילדים ברמב"ם.  60 מתוכם מכניסת החג עד היום (שני) בשבע בבוקר.

כמדי שנה, צוותי מגן דוד אדום היו עמוסי עבודה ביום הכיפורים. החובשים והפאראמדיקים של מד"א הוזנקו להעניק טיפול רפואי ל- 3,025 בני אדם ברחבי הארץ, מתוכם 2,069 בני אדם פונו להמשך טיפול בבתי החולים, מהם: 295 התעלפו, התייבשו וחשו ברע עקב הצום.

307 בני אדם נפגעו ונזקקו לטיפול רפואי עקב פציעה מרכיבה על אופניים, גלגיליות, קורקינטים וסקייטבורד, מהם אחד קשה, גבר בן 68 שנפצע בראשו בדרך פרויד בחיפה כשהחליק מהאופניים, חמישה בינוני ו- 301 קל. פראמדיקית מד"א יוליה מלמוד סיפרה: "רוכב האופניים שכב על הכביש כשהוא בהכרה מעורפלת וסובל מחבלת ראש קשה לאחר שהחליק מהאופניים במהלך נסיעה בירידה. הענקנו לו טיפול רפואי שכלל עצירת דימומים, חבישות וקיבועים ופינינו אותו לבי"ח כשמצבו קשה. הקסדה שהוא חבש הצילה את חייו, הפציעה הזו הייתה יכולה להסתיים בטרגדיה".

יונה יהב. צילום: אלעד מלכה

בתגובה לאירועים בחיפה מסר יונה יהב: הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי היא רעה והיא לא תהייה במשמרת שלי". דברים אלה אמר עם צאת החג על רקע הניסיונות לקיים בחיפה תפילות בהפרדה מגדרית במרחב הציבורי.

יהב: "במשמרת שלי חיפה תהייה סמל, אות ומופת לכבוד הדדי, בסימן ואהבת לרעך גם אם לא כמוך". "היהדות צריכה להיות מכילה ומקרבת, דרך ארץ של רגישות וכבוד הדדי", הוסיף יהב. "גישה אשר מפלה באמצע רחוב בין נשים לגברים – שלא הייתה בעבר בחיפה – מרחיקה את מרבית עם ישראל מיהדותו. זה חבל כי לה פנים רבות וטובות ליהדות".

יהב התייחס גם לדיווחים לפיהם אופנעים נהוגים על ידי תושבי חוץ זרקו נפצים במהלך החג בואדי ובנווה שאנן בכדי להפר את השלווה בחיפה והשלום בין הדתות. "כעת נדרשת ממני לאסוף ולהביא את כל יכולתי בכדי להשיב לחיפה את אופייה הנח והטוב. אעשה זאת מכל הלב כפי שראוי לה לחיפה שלנו", אמר יהב. "כאשר אשוב לתפקיד ראש העיר בקרוב, אגיע בעצמי למקומות בהם יתקיים ניסיון להדיר נשים מהמרחב הציבורי, ולהפריע את מנוחת הימים הקדושים. באחריות, נחישות ורגישות נבהיר שבחיפה ישמרו חיים של שלום, וכבוד הדדי".

אביהו האן. צילום: אלעד מלכה

אביהו האן, שמתמודד לראשות העיר: "גם ביום הקדוש הזה אין שקט מנסיעה פרועה ומרעישה. עשרות אופנוענים, בלהכעיס, חלקם רעולי פנים, עם אגזוזים מרעישים מפרים את השלווה של ערב יום הכיפורים".

"משטרת ישראל שבעבר עבדה בשיתוף פעולה עם עיריית חיפה, הורידה משמעותית את הנוכחות שלה בעיר וזאת התוצאה. בכל ימי השבוע אנחנו סובלים מבריונים שנוסעים ברכבים משופרים, ואפילו ביום הכיפורים אין מכך שקט".

"להבדיל מאתגרים גדולים באמת שיש לעיר, זאת בעיה שניתנת לפתרון יחסית בקלות. זה מה שאני אעשה כאשר אבחר: – אגדיר את הבעיה הזאת כדחופה וחשובה שפוגעת באיכות החיים של התושבים. אתקין מצלמות שיישלחו דוחות לכל מי שנוסע בצורה פרועה ומסכנת. בשיתוף עם המשטרה אדאג למארבי שוטרים שיורידו רכבים מהכביש. נחזיר את הניידות שאיבדנו בתקופת קליש, ונפעיל שיטור עירוני משולב, וזהו. חיפה תחזור להיות העיר הנעימה והטובה לכולם הייתה מאז ולתמיד".

יניב בן שושן. צילום: מיכה בריקמן

יניב בן שושן ראש רשימת הליכוד למועצת העיר חיפה: ״הרמיסה ברגל גסה את יום הכיפורים היום הקדוש ביותר ליהודים, על ידי קבוצת עבריינים בני מיעוטים לא תתקבל בסלחנות ובהבנה. מי שדורש כבוד אבל לא יודע לכבד את שכניו היהודים שלא יתפלא שהם לא יכבדו אותו במועדים הקדושים לו".

"רשימת הליכוד בראשותי לאחר שתיבחר למועצת העיר חיפה, תפעל להחיל צביון יהודי וציוני בכל רחבי חיפה בדיוק כפי שהיה כאן בימים עברו. אנו נדאג שבכל כניסה לעיר ובכל שכונה יהיו סממנים יהודיים וציוניים שלא יותירו לאוייבנו מקום לדמיון. אנו נפעל גם נגד ניסיונות האנרכיסטים מהשמאל לחלל את יום הכיפורים ולפגוע בחופש הדת והפולחן שלנו. מי שפגע כך בקודשי עם ישראל צריך לשלם על מעשיו".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות