X

האם גם העיר שלכם חשמלית?

כדי שתהיה תחבורה חשמלית, כל עיר צריכה להיערך לכך בהתאם מבחינת תשתיות ומשאבים ואם תשימו לב, תראו שגם לידכם השינוי הזה קורה, לעיתים בבניין ממול

ענף התחבורה העולמי עובר שינוי גדול בשנים האחרונות וגם בישראל הדבר מורגש. מדובר על מעבר לרכב חשמלי וגם אם השוק בישראל עדיין קטן, הרי שהוא מתפתח בקצב מהיר. כדי שתהיה תחבורה חשמלית, כל עיר צריכה להיערך לכך בהתאם מבחינת תשתיות ומשאבים ואם תשימו לב, תראו שגם לידכם השינוי הזה קורה, לעיתים בבניין ממול.

רכב חשמלי הוא כלי תחבורה שאינו מזהם וגורם לפחות רעש מהרגיל. זאת אחת הסיבות שהוא הפך לפופולרי ברחבי העולם, אך עצם היותו גם רכב עוצמתי, טכנולוגי ומאובזר היטב, רק מוסיף לרצון של הקונה הגלובלי לרכוש אותו. תוסיפו לזה עלות תחזוקה זולה יותר וקיבלתם הוצאה משתלמת ומתחשבת מכמה בחינות.


רכב חשמלי צורך חשמל ואת זה הוא מקבל מעמדות טעינה ייעודיות לכך. העמדות הללו יכולות להיות ביתיות או ציבוריות ואפשר להתקין אותן כמעט בכל מקום אפשרי מאחר שמדובר על מתקן קטן ופשוט. רוב העמדות בישראל הן ציבוריות ופרושות ברחבי הארץ ובמקומות שונים כמו מרכזי קניות, חניונים, מרכזי עסקים וכבישים ארוכים. ישנן גם עמדות טעינה פרטיות, כולל בבנייני מגורים משותפים ולאחרונה אף עודכנה החקיקה כך שיהיה אפשר להקל על האישורים לכך וההתקנה עצמה.

משרד האנרגיה החל בשנתיים האחרונות תהליך להתקנה של עמדות נוספות, גם מהירות ולשם כך תיקצב את הפרויקט במיליוני שקלים. חוץ ממשרד האנרגיה, ישנן גם חברות פרטיות אשר מקימות ומתחזקות עמדות טעינה. רוב הסיכויים שליד מקום המגורים שלכם ישנה תשתית טעינה או מתוכננת אחת כזו מאחר שערים רבות בישראל מתכוננות לעידן של התחבורה החשמלית, הכול בהתאם למגמה העולמית.

בתל אביב, הוקמו תשתיות טעינה במקומות שונים בעיר כמו חניון עזריאלי, שבו יש גם תשתית של חברת טסלה. עד כה, הקימה העירייה כשבעים עמדות טעינה בחניוני אחוזות החוף, עמדות שחלקן יהיו מהירות כדי לחסוך בזמן הטעינה של הרכבים. בהמשך השנה מתוכננות לקום עוד כשמונים עמדות חדשות.

בירושלים, מתוכננות לפעול בשלב הראשון כמאה עמדות טעינה בחניונים וברחבי העיר. לאחר מכן ובהתאם לביקוש, יוקמו עמדות נוספות. חוץ מהיוזמה הזאת, חברת טסלה מקימה בעיר עמדות מהירות משלה כדי לקדם את השימוש ברכבים חשמליים. בנוסף, ברחבי ירושלים החלו לפעול עשרות אוטובוסים חשמליים כחלק מהמערך העתידי שבו כל האוטובוסים יהיו מהסוג הזה. האוטובוסים נטענים בחשמל במשך כחמש שעות עד להשגת סוללה מלאה לנסיעה.

בראשון לציון הוכנסו רכבים חשמליים לצי התפעולי של העירייה ובשנים הקרובות מתוכננות לקום כחמש מאות עמדות טעינה חשמליות ברחבי העיר. העמדות יוקמו בהדרגה ויוצבו בחניונים עירוניים, קניונים ומרכזי עסקים כשחלק מהעמדות יהיו מהירות ויציעו טעינה של כמה דקות כדי לאפשר נסיעה ארוכה.

ברעננה החלו להקים עמדות טעינה לטובת רכבים חשמליים. על פי התוכנית, בעשר השנים הקרובות, יוקמו כארבע מאות עמדות טעינה כאלה בעיר, כשהפרויקט מתבצע בשיתוף חברת סונול. מדובר על הקמה, תפעול וניהול של העמדות הללו במטרה לעודד את השימוש בתחבורה חשמלית בעיר.

יש ערים נוספות בישראל שהחלו מהלכים דומים כשהתכנון הוא שהן יהיו חשמליות כמה שיותר. מדובר על מהלך שיפחית את זיהום האוויר והרעש בעיר ויעניק איכות חיים טובה יותר לתושבים. מהצד הפיננסי, עיריות רבות רואות גם את היתרונות הכלכליים של החזקת רכב חשמלי בצי התפעולי שלהן. מדובר בהוצאות תחזוקה זולות יותר מאלה של רכב המונע על ידי דלק ובחיסכון לקופת העירייה.

אין ספק שככל שיהיו תשתיות רבות יותר בפרישה נרחבת בכל עיר, כך יגדלו גם מספר הרכבים החשמליים על חשבון הרכבים המזהמים. הערים יהיו נקיות יותר, שקטות יותר ובעיריות ההוצאות התפעוליות יקטנו. בכל העולם עושים את זה בהדרגה וגם אצלנו המהלך כבר החל. זה גם הסימן שבשנים הקרובות זאת תהיה המציאות התחבורתית וכולנו נהיה חלק ממנה, למען עתיד איכותי ונקי יותר.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים


<