X

האתגרים שניצבים בפני ההורים בתקופה ביטחונית מתוחה. כך תעזרו לילדים שלכם

ימים מאתגרים אלה מעלים אצל כולנו לחץ, חרדה ודאגה גם אצל ילדינו. לעיתים אנחנו לא מספיק ערים מה וכמה הילדים שלנו קולטים מהמידע ששומעים בבית ומחוצה לו וכיצד הם מפרשים אותו. אז איך בכל את נצלח את התקופה הקשה?
מאת: קרן זמיר עובדת סוציאלית ראשית בקופת חולים מאוחדת

ימים מאתגרים אלה מעלים אצל כולנו לחץ, חרדה ודאגה, גם אצל ילדינו, לעיתים אנחנו לא מספיק ערים מה וכמה הילדים שלנו קולטים מהמידע ששומעים בבית ומחוצה לו וכיצד הם מפרשים אותו.


ילדים שומעים הכל, גם אם לא מגיבים בצורה הנראית לעין הם קולטים מעבר למילים, את טון הדיבור, את שפת הגוף, את הדאגה והלחץ בו נמצאים ההורים ומבינים שיש מצב חירומי גם אם לא בהכרח מבינים אותו לעומקו. אז מה עושים?


דמות ההורים כמקור לחיקוי והשפעה –

כמו בשגרה, כך גם במצב חירום, להתנהגות ולתגובות של הורים בכל זמן יש השפעה גדולה מאוד על ילדיהם. הם צופים בהוריהם ורואים בהם דמות משמעותית, עוגן של בטחון ויציבות. חשוב שתהוו עבור ילדיכם דמויות מרגיעות, יציבות ובעלי שליטה במצב.

כשאנו כשהורים מרגישים חוסר אונים ובהלה, אין אנו מסוגלים לספק לילדינו את הביטחון הדרוש להם ואפילו עלולים להחריף את החרדה בה הם מצויים. חשוב שנעביר מסר שמולם עומד מבוגר אחראי ואכפתי שיכול לשמש כתובת עבורם להתייעצות, הרגעה וסיוע.

חיזוק יכולות התמודדות טבעיות של הילד

לילדים באופן טבעי יכולות התמודדות. סקרנות, צורך במשחק, דמיון וצורך להזדהות עם גיבורים, במובן מסויים, "לקחת חלק במלחמה"…. למרבית הילדים במיוחד לצעירים שבהם, גם אין זיכרונות טראומטיים שעלולים להפחיד אותם ולשתק אותם מפעילות והתמודדות עם המצב הנוכחי. לכן יש לגייסם, להפעילם ולשתפם, לתת להם תפקידים ומשימות בבית בהתאם לגילם וליכולותיהם.

עזרה לילדים בתקופת מלחמה. צילום באדיבות מאוחדת

חשיפה מבוקרת לאמצעי התקשורת

ערוצי הטלוויזיה, תחנות הרדיו ואתרי האינטרנט מספקים לנו אינפורמציה מיידית וחשובה. יחד עם זאת רצוי למגן ולאזן את צריכת המידע, לדוגמה, באמצעות צפייה בתכניות המיועדות לילדים ומפיגות מתח. יש להקטין את החשיפה של ילדים בעיקר צעירים למראות קשים המשודרים בתקשורת.

שימור השגרה

ככל שנוכל לסייע לילדים לשמור על שיגרה רגילה, כך נחזק את יכולת הילד לגייס כוחות התמודדות. יש לנסות במידת האפשר ליצור הזדמנויות לילדיכם להיפגש, לשחק ולדבר עם חבריהם ובביתכם צרו אווירה נעימה, המעיטו את הצפייה בחדשות והרבו במשחקים משותפים.

הכרה בצורות שונות של התמודדות

אנשים שונים מגיבים בצורות שונות בשעת חירום. חשוב להכיר את אופן ההתמודדות של כל אחד ואחת ולשאוף להרחיב את מגוון התגובות. שימוש באופנים שונים של התמודדות כגון:

לדבר על המצב, לצייר מה מרגישים, להתעלם ולהתנהג "כרגיל" להיות עם חברים, לבכות, לעסוק בפעילות גופנית ועוד) תורם ליכולת ההתמודדות.

שנו את הפרשנות

צבע אדום הוא הגנה ולא סכנה. הבנה זו אמנם לא מונעת את הבהלה לרעש האזעקה, אבל היא יכולה לעזור להירגע מהר יותר. הסבירו לילדיכם כי צבע אדום/אזעקה שומרים מפני פגיעה כפי שרמזור אדום מונע תאונה.

תרגלו נשימות עם ילדיכם

תרגול נשימות עמוקות היא שיטה מוכרת ומוכחת של הרפיה עבור ילדים ומבוגרים. תרגלו עם הילדים שאיפות ונשיפות בקצב איטי כפי שמתואר מטה ושמשו דוגמא אישית.

נשימה איטית הינה נשימה נינוחה ונעימה אך איטית יותר מאשר קצב הנשימה הרגיל שלנו. קצב נשימה רגיל נע בין 12-18 נשימות בדקה. בתרגיל זה ננסה לנשום בקצב של 6-8 נשימות בדקה:

–        קחו לכם ולילדיכם קשית.

–        החזיקו את הקשית בפה, הכניסו אוויר דרך האף והוציאו אותו דרך הקשית. הכנסת אוויר לא מאומצת והוצאת אוויר איטית ורציפה.

–        פשוט תנו לאוויר להיכנס בעזרת נשימה מעט עמוקה יותר מהרגיל.

–        הניחו שתי ידיים על הבטן, ושימו לב כי בזמן הכנסת האוויר הבטן מתרוממת ולא בית החזה.

–        הוציאו את האוויר באיטיות, משך זמן הוצאת האוויר יהיה בערך כפול ממשך הכנסת האוויר.

–        תרגלו יחד נשימה זו כחמש דקות. בתום התרגול שימו לב לתחושות בגוף. האם אתם יותר נינוחים? יותר רגועים? שתפו את בני משפחתכם בתחושותיכם.

חיוך, ליטוף, חיבוק, מילה טובה מרגיעים ומקנים לילדים תחושת שייכות, דווקא במצבי דחק, חשוב לצחוק וליהנות יחד. כוחנו באחדותנו, המשאב המשפחתי – חברתי הינו זמין ויעיל לרווחת כל בני המשפחה. הקפידו על ארוחות משותפות, משחקי חברה שונים. העניקו חום ורוגע לילידכם אך אל תזלזלו בתחושותיהם. חשוב שהמסר יהיה אנו כהורים התגברנו על מצבים כאלה בעבר וגם עכשיו ביחד נתגבר.

שימו לב כי ילדים מבטאים את תחושותיהם בצורות שונות. יש לקבל שוני זה ולדעת לנהוג בהתאם. תחושות ותגובות אלה הן לרוב בריאות ונורמליות למציאות הלא נורמלית.

יחד עם זאת לעיתים ילדים מראים תגובות חריגות מתמשכות וקיצוניות, במקרים כאלה מומלץ לשקול פניה לסיוע של אנשי מקצוע.

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות