X

מועצת העיר חיפה התעדכנה על המוכנות למלחמה. חברי מועצה יצאו מודאגים

מועצת העיר חיפה התכנסה וחבריה קיבלו עידכון על מצב של העיר והיערכותה בזמן המלחמה. חברי המועצה מספרים שלא התקיים דיון רציני בנושא מוכנות העיר. הם מספרים כיצד יצאו מודאגים ובתחושה שהעיר אינה ערוכה כראוי

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, נתנה אמש (חמישי) סקירה לחברי מועצת העיר, לגבי מוכנות העיר למלחמה, הן מבחינת בתי הספר והמיקלוט הקיים בהם, כמות החומרים המסוכנים בעיר ונושאים נוספים הקשורים למלחמה. חברי המועצה יצאו בתחושה  לא טובה, כשלטענתם, הם לא שותפים אמיתיים למצב ולמעשה, לא התקיים דיון אמיתי על מצב העיר. הישיבה הייתה סגורה לציבור.

ברגישות ובנחישות עינת קליש מנהלת את המשבר החמור ביותר שידעה ישראל.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה


"אני מתפללת לאלוהים שלא תפתח מלחמה בגזרה הזאת", אומרת חברת המועצה שרית גולן שטיינברג המשמשת יו"ר ארגון ערים לאיכות הסביבה, "כמות החומרים המסוכנים שצומצמה בחיפה זה לעג לרש. כמות החומרים המסוכנים במפרץ חיפה היא סכנה של ממש. אנחנו עושים הכל באיגוד ערים חיפה כדי לצמצם את החומרים. כפי שציינתי כמה פעמים בשנים האחרונות, לא נערך במפרץ חיפה סקר סיכונים בזמן מלחמה, שיעניק לנו תמונת מצב של המפרץ".


חברת המועצה, שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן

"שאף אחד לא ירגיע אותנו שהכל בסדר, או לספר לנו שהכמויות הופחתו. הנהלת העיר ופיקוד העורף ניסו להרגיע אותנו. הדרך היחידה להרגיע אותנו בזמן מלחמה, היא לרוקן לחלוטין את כמו החומרים שהמפעלים חייבים, בכדי להמשיך ולפעול. חייבים להכריח את הממשלה לרוקן את החומרים מהמפרץ. למדינת ישראל אין חלופות שיכולות להבטיח שבמפרץ חיפה יש אפשרות להמשיך ולתפקד. אין לנו חלופות שיכולות להבטיח בטחון אנרגטי".

"אני ביקשתי מקליש שיעדכנו אותנו במלוא המידע בישיבות הערכת מצב. קליש מסרבת להזמין את מנכ"לית האיגוד לישיבות אלה, או מי מטעמה. למרות החשיבות של האיגוד בצבי שגרה או בחירום".

"היא ממשיכה לפעול מתוך שיקולים פוליטיים צרים. קטנוניים. למרות שההתנהלות הזו עלולה לסכנן את התושבים. אנחנו עובדים מול המשרד להגנת הסביבה וכוחות הכיבוי. לעירייה אין אנשי מקצוע שמבינים בחומרים מסוכנים. היא אמורה לקבל את השירות מאנשי איגוד ערים. אני קיוויתי שמצב החירום יגרום לקליש לנהוג אחרת. אבל ההתנהגות שאפיינה אותה לאורך כל הקדנציה לא השתנתה".

"התקיים דיון מקיף בנושא החזרה ללימודים. דרשתי שידרגו לילדים מכיתות הגן עד כיתות א'. אמרו לנו שהדרישה שלנו תיבחן וגם מחכים לתוצאות סקר שהעירייה עשתה. לא יצאתי שקטה מהישיבה. לא מבחינת החומרים המסוכנים. ולא מבחינת מערכת החינוך".

"הדבר היחיד שהרגיע אותי, היה מנכ"ל העירייה ניר מריאש שהיה קשוב מאוד. גם ההתנהגות של יאיר זילברמן, מנהל אגף הביטחון היתה בסדר גמור. ביקשנו גם שיהיו אחראים לפתיחת המקלטים בשכונות עצמן ושלא יחכו עד שעובדי עירייה יבואו לפתוח. הבטיחו לבדוק את האפשרות".

"ביקשתי גם מהמנכ"ל לבדוק את האפשרות של החזרת פעילות בתי נספר לאחר שעות הלימודים. מדובר ממילא בקבוצות מצומצמות שיפעלו ליד מקלט".

חבר המועצה יוסי שלום
תמונה: יח"צ

"הכרחנו את ראש העיר לתת לנו סקירה", אומר חבר המועצה יוסי שלום, "העירייה הוציאה להורים סקר. אמרתי להם, 'תוציאו את התיכונים'. הילדים הקטנים זה הסיפור. ילד גדול יכול להשאר בבית. הם אמרו שיחשבו על זה. אמרתי לקליש, 'יש לך פה 30 מפקדים בחינם. כל חברי המועצה מתאימים. לא באתי לדבר על פוליטיקה. פוליטיקה כלל לא מעניינת אותי.  אבל התחושה היתה שאין עם מי לדבר".

חבר המועצה יצחק בלס. צילום: יח"צ

חבר המועצה יצחק בלס, "יש הוראת שעה של המדינה המחייבת רשויות לאשר בניית ממ"דים", אמר, "בחיפה הנושא הזה התעכב. כמו סלילת הדרכים לשכונות הכלואות. במקרה של שריפה אין לאן לברוח ברכס הכרמל. כל בקשה לבניית ממ"ד מצריכה בחיפה בניית תיק שימור ותיק תיעוד. ככה מעכבים אנשים במשך שנים ומקשים עליהם את החיים. בכדי לבנות ממ"ד בחיפה, צריך 20 אלף שקל רק בשביל להכין תיק תיעוד".

"כל בניין שנבנה לפני שנת 80 חייב את התיק שימור. למה להקשות על חיי התושבים? בשריפה הגדולה המליצו על פתיחת דרכים נוספות מרכס הכרמל. מדוע זה לא נעשה? משרד התחבורה היה אמור לממן את זה. הכסף הזה הועבר לעכו יחד עם המטרונית".

קיריל קארטניק. צילום: מיכה בריקמן

חבר המועצה קיריל קארטניק. צילום: מיכה בריקמן

חבר המועצה קיריל קארטניק: "מפקד משטרת חיפה סיפר לנו על כתות כוננות. מפקד העורף סיפר לנו שחיפה בטוחה. ראש העיר כרגיל רבה עם שרית גולן שטיינברג. זה היה דיון סתם. אמרתי להם שזה הזמן להתאחד בדיוק כמו הממשלה, אבל לא היה עם מי לדבר. כל אחד מאיתנו מייצג פלח אוכלוסייה, אבל קליש מנסה לטפל בכל האירוע לבד. בתור מנהיגה היא צריכה לדעת איך לחלק את העבודה. למה למנוע זאת מהם?"

 

חבר המועצה יואב רמתי. צילום: דורון גולן

חבר המועצה יואב רמתי, רב עם שהירה שלבי. "שלא תמכור לנו סיפורים שהיא באה להרגיע", אמר, "מספרים סיפורים, שלא יבואו הימין להתגרות בהם. מי שמפגין בעד האויב בשעת מלחמה הוא האויב. אמרתי למפקד המשטרה, 'אין להכיל בשעה כזו'. כל הכבוד לכם שאתם לא מכילים כאלה הפגנות. הציבור לא מוכן להכיל את האירוע. מה אני? אכיל את האויב? לא מוכן שמישהו פה יצודד בעד האוייב".

"אמרתי לקליש לפני הישיבה שאי אפשר לקיים דיון כזה מבלי לבדוק את רמת הסיווג של כל משתתפי הישיבה. לא כל אחד צריך לשמוע כמה ניידות וכמה כוחות יש לנו בחיפה. זה לא מתאים".

"חיפה לא מוכנה. הבינוי לא מאפשר זאת. בבתי הספר אין מקלטים שיכולים להכיל את התלמידים. יש בתי ספר שלמים בלי ממ"דים. בלי מקלט. אין יכולת. אני זעקתי את זה במועצה. רובם של בתי הספר לא בנויים לכך. אם יש 12 כיתות, אז רק 2 כיתות יכולות למגן עצמם במקלט".

"פונה אלי תושב של העיר ומחפש מקלט, בדקתי ואין דבר כזה. יש רק רשימות. אין מפה של מקלטי העיר. תתקשר למוקד 106 ותגלה שאין דבר כזה. דברים מאוד בסיסיים לא קיימים בעיר. זה לא רק בגלל קליש. זה בעייה של עשרות שנים".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות