בסקר שביעות רצון של מטופלים מחדרי המיון בבתי החולים, "כרמל" ו-"בני ציון" מככבים לטובה, רמב"ם משתרך מאחור

סקר משרד הבריאות שנערך בין מטופלים, שהגיעו לחדרי המיון השונים בכל בתי החולים בארץ, לגבי שביעות רצונם מהיחס והטיפול, מציב את בתי החולים "כרמל" ו-"בני ציון" בצמרת בתי החולים בגודל בינוני. הבשורה הפחות משמחת – רמב"ם במקום הלפני אחרון בין בתי החולים הגדולים
משרד הבריאות קיים במאי אוגוסט 2015 סקר לאומי לבחינת חווית המטופל במחלקות לרפואה דחופה, כלומר חדרי המיון, ב-26 בתי חולים כלליים. הסקר הינו חלק מסדרת סקרי חווית מטופל לאומיים שעורך משרד הבריאות ויבוצע מעתה אחת לשנתיים.
שאלון הסקר נבנה על ידי ועדת היגוי רחבה שכללה נציגים ממערכת הבריאות ונציגי מטופלים. מבין הנושאים שנבדקו בשאלון: שביעות רצון כללית, נכונות להמליץ על המחלקה לרפואה דחופה, יחס הצוותים המטפלים, מתן מידע ובהירות ההסברים, זמני המתנה, רצף הטיפול בתחנות השונות, אופן התנהלות המיון, סביבה ותנאים פיזיים.
אוכלוסיית המחקר כללה מטופלים שביקרו במחלקות לרפואה דחופה והשתחררו או התאשפזו. נדגמו מטופלים מכל סוגי מחלקות המיון. הסקר נערך עם מטופלים שכבר השתחררו מבית החולים באמצעות ראיון טלפוני בין החודשים מאי אוגוסט. הראיון בוצע עם המטופלים עצמם, עם הורים לקטינים ומלווים של קשישים מעל גיל 76, בשפה המועדפת על המטופל. רואיינו 79,750 מטופלים ב-26 בתי חולים.
בהשוואה בין מטופלים שאושפזו למטופלים ששוחררו נמצאו הבדלים זניחים בתוצאות הסקר. שתי קבוצות הגיל עם שביעות הרצון הנמוכה ביותר לשאר קבוצות הגיל הינן צעירים בין הגילאים 18-34 וקשישים מבוגרים מעל גיל 85.
בהשוואה בין ימי השבוע נמצא שבימי ראשון המטופלים הכי פחות מרוצים ובסופי השבוע המטופלים יותר מרוצים. היקפי הפעילות בימי א' גבוהים מהיקפי הפעילות בשאר ימי השבוע.

 

"הנהלת רמב"ם הציבה השנה את שיפור חווית הטיפול במיון  בראש סדר העדיפויות". צילום: דוברות רמבם

"הנהלת רמב"ם הציבה השנה את שיפור חווית הטיפול במיון בראש סדר העדיפויות". צילום: דוברות רמבם

כרמל ובני ציון בצמרת בתי החולים בגודל בינוני

 

אם להתייחס לצד החיובי יותר עבור תושבי נפת חיפה, הרי שניתן לציין לשבח את בית חולים "כרמל" שנמצא בדירוג הסקר במקום הראשון בין 12 בתי החולים בגודל בינוני ברחבי הארץ.
גם "בני ציון" מצטיינים בקטגוריה זו ודורגו במקום השלישי בצמרת הדירוג של בתי החולים בגודל בינוני.
על השאלה "שביעות רצון כללית מהמיון" כרמל דורג במקום הראשון עם יותר מ-66 אחוז ואילו בני ציון במקום השני עם מעל ל-64 אחוז.
"בני ציון" מוביל בדירוג בקטגוריה "האחיות במיון התייחסו לילדך באכפתיות ורגישות" עם דירוג כמעט מושלם של 95.5 אחוז.
בקטגוריה: "במשרד הקבלה למיון התייחסו אליך באדיבות ובכבוד" (בקרב מי שלא הגיע עם אמבולנס), בית חולים "כרמל" רושם כמעט את תוצאת השיא ומקבל 99 אחוז!
"אני מודה בשם עובדי ביה"ח לציבור על האמון וההערכה שלהם לעובדי ביה"ח. אני מבקש להודות כמובן לעובדי ביה"ח שעושים ימים כלילות למען המטופלים", אמר השבוע מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציוןף ד"ר אמנון רופא, עם היוודע תוצאות הסקר שערך משרד הבריאות והוסיף, "אנחנו שמים דגש על השירות הניתן למטופלים ולמאושפזים במחלקות השונות בביה"ח, דבר שקיבל ביטוי מוחשי נוסף גם בתוצאות הסקר המאששות את המוטו המלווה את בית החולים, "בני ציון – להרגיש בבית גם כשחולים".
רמב"ם מקום לפני אחרון בין הגדולים

 

בצד הפחות טוב עומד בית החולים "רמב"ם" בחיפה במקום הלפני אחרון מבין ששת בתי החולים הגדולים בארץ.
רמב"ם נמצא הרחק בתחתית הטבלה ובמקום האחרון בקטגוריות שונות, כמו למשל בקטגוריית: "הרגשת במהלך הטיפול שאתה או ילדך מטופלים בידיים טובות?". רמב"ם הוצב הרחק במקום האחרון עם 62ץ8 אחוז.
ב"יחס וכבוד למטופל" רמב"ם מתייצב במקום הלפני אחרון עם 72.8 אחוז.
ברמב"ם אמרו היום בתגובה על תוצאות הסקר שלא מחמיאות לחדר המיון של בית החולים, כך:
"הנהלת רמב"ם הציבה השנה את שיפור חווית הטיפול במיון בראש סדר העדיפויות – כולל מינוי מנהל חדש שהגיע מבית חולים הדסה עם ניסיון רב, תגבור כוח האדם במיון, הקמת מנהלת אשפוז בה חברים נציגי הנהלה בכירים, שת"פ עם חברת אינטל לאימוץ סטנדרטים של ענף ההיי טק לשיפור שיתוף פעולה בין הצוותים ועוד. הנהלת רמב"ם מאמינה שבשנה הבאה המאמצים האלה יבואו לידי ביטוי בשיפור ניכר בכל מדדי שביעות הרצון, כפי שהם באים לידי ביטוי במיון ילדים שלנו שניצב במקום ראשון בכל סקרי שביעות הרצון הארציים.
"יחד עם זאת, חשוב להבין שרמב"ם הוא מרכז העל הרפואי היחיד בצפון, בשטח שבין מטולה לחדרה, וככזה משרת שני מיליון תושבים הזקוקים לטיפול במקרים המסובכים והקשים ביותר. עובדה זו יוצרת אתגרים לא פשוטים בכל הקשור להשפעתם על המיון: אנו קולטים פי שניים וחצי יותר מקרי "טראומה קשה" מכל בית חולים אחר בישראל, עובדה שמוסיפה לעומס על צוותי המיון, ומתמודדים עם חוסר קשה באזור חיפה של מיטות אשפוז לקשישים עם מחלות כרוניות, עובדה שגורמת לעומס רב במחלקות הפנימיות, מה שמקשה על פינוי מהיר של חולים מהמיון".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות