X

מלחמת חרבות ברזל: הפוליטיקאים בעמדת המתנה ובדילמות שאין להן פתרון חד משמעי. מי ירוויח ומי יפסיד?

היום היה הציבור החיפאי לדעת מי יבוא בשערי העירייה ויתיישב על כסא ראש העירייה או מי מתמודדים לסיבוב השני. אולם כמעט כל המתמודדים לא מנצלים את שלושת החודשים הנוספים שקיבלו בהגברת החשיפה. הבחירות לא מעניינות את הציבור

שלשום היו אמורות להתקיים הבחירות המקומיות בהן היינו אמורים לבחור בראש עיריית חיפה ובחברי מועצת העיר והיום (חמישי) היו תושבי חיפה כבר אמורים לדעת כמעט סופית אם יש ראש עיריית חדש או שמתכוננים לסיבוב שני. הבחירות עקב המלחמה נדחו לפחות בשלושה חודשים. המועמדים קיבלו תקופה שבה הבחירות לא מעניינות את הציבור ועיסוק בבחירות המוניציפליות נחשב לעיסוק מגונה. כל הכסף שנשפך על חשיפת מועמדים עד כה, כמעט וירד לטמיון. כשתסתיים המלחמה יצטרכו כל המועמדים להתחיל שוב בקמפיין הבחירות כמעט מההתחלה. כל החשיפה בתקופה שקדמה למלחמה, ירדה לטמיון.

"להערכתי, דחיית הבחירות עתידה להשפיע על התוצאות", אומר רועי קליין, בעליו של עמוד הפייסבוק "חיפאים משפיעים – בחירות 2024". "לאנשים אין כל כך ראש להתעסק בבחירות, המלחמה מושכת את עיקר תשומת הלב. בנוסף, בחורף לדעתי יורד מספר המשתתפים בבחירות. הירידה במספר המצביעים מעלה את השפעתם של קבוצה כמו הבוחרים הדתיים".


"אם פוליטיקאי כמו מיכי אלפר יחליט לתמוך במועמדות של עינת קליש, אז למספר המצביעים הדתיים תהיה השפעה גדולה יותר. לכאורה, ראש העיר מנהלת את האירוע. יש עליה פחות ביקורת. המועמדים האחרים פחות תוקפים אותה".


"דחיית הבחירות יכולה לסייע לקליש". רועי קליין
צילום: אלבום פרטי

"התקופה הזו היא הזדמנות בה יכולה ראש העיר להרוויח מהמצב, אבל היא חסרת יכולות", אומרת דמות פוליטית המבקשת לשמור על עילום שם, "יש לה מקום לגיטימי בכלי התקשורת, אבל אנחנו לא מרגישים בכך. היא לא מצליחה להביא אור ותקווה לתושבים, שזה מה שהם מחפשים בימים אלה"

"ראש העיר הקודם יונה יהב היה יכול לכאורה לנצל את התקופה ולתת לציבור את מה שהוא מחפש  לאור העובדה שקליש לא נותנת מענה וקולה אינו נשמע כלל. אבל התוצאות בשטח מראות שהוא לא מרוויח כלום מכל דחייה בבחירות. כמו שאר המועמדים, גם הוא נעלם".

"המלחמה גם מראה את רמת הפעילות באמת של המועמדים. דוד עציוני מקבל חשיפה פופוליסטית. הוא מציג מטה שמסייע לתושבי הדרום. חלוקת דגלים בצמתים אינה נותנת חשיפה לציבור. הוא הוציא מיליוני שקלים על שלטי ענק והכסף ירד לטמיון".

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: דוברות עיריית חיפה

"בורובסקי מרוויח עוד זמן לקמפיין. זה יכול להביא לו חשיפה. נראה שמידת ההתנגדות כלפי המועמדים גדולה, כך שהזמן לא יכול להוסיף להם נקודות".

"שרית גולן ניצלה את הזמן לחשיפה והקימה מטה לטובת תושבי הדרום. הבית שלה הפך לחמ"ל ממנו יוצא מדי יום אוכל חם לחיילים. סיוון שוורץ, מספר 3 ברשימה, הקימה מטה שמסייע לילדי החינוך המיוחד. היא סייעה ל-50 משפחות של ילדי החינוך המיוחד".

אביהו האן
צילום: דורון גולן

"קשה לדעת מי מרוויח ומי מפסיד מהמצב", אומר המועמד לראשות העיר אביהו האן, "קליש כבר הוכיחה את חוסר היכולת שלה לאורך חמש שנים. זה כבר התקבע בדעת הקהל. כל בר דעת מבין היום שקליש אינה מתאימה לשמש כראש עיריית חיפה. אין לה כישורים, יכולות וגישה נכונה לתושבים. זה יכול להשפיע כהוא זה על הסיכויים שלה להבחר לראשות עיריית חיפה".

"יכולת הניהול האזרחי של העיר לוקה בחסר. כשתפתח לנו בצפון זירה נוספת, לא רואה אותה מנהלת את העיר".

"אנחנו והפעילים שלנו יוצאים לדרום לבצע קטיף. דרשתי לכנס את הוועדה המקומית והיא תתכנס מחר כדי לאשר ממ"דים שלא אושרו בשנה האחרונה. אנחנו מסייעים למפונים במציאת מקום מגורים. במציאת פתרונות למקלטים. אנחנו פועלים בכל המישורים".

צביקה ברבי. צילום: מאיה שפירר

"התקופה בה נדחו הבחירות מסייעת למי שיש לו סדר יום ברור", אומר צביקה ברבי המתמודד לראשות העיר, "אנחנו בתנועה ממשיכים לפעול. מסדרים מקלטים לדיירים, פועלים בכל רחבי העיר. דואגים להמשיך ולמצוא מקומות פרנסה למי שזקוק".

"ב- 15.10 אישרתי לפי בקשת ראש העיר 10 מיליון שקל לצורכי חירום עד היום לא קיבלתי שום פירוט לאן הלך הכסף. חסר מיגוניות בבתי הספר, אבטחה לגני ילדים, יש מקלטים שלא שופצו, ולא ברור מה נעשה עם הכסף, והאם הוא הושקע לצורכי ביטחון. דרשתי מראש העיר להעביר פירוט על השימוש בכסף ולהסביר מה נעשה איתו עד היום".

כעת ניצבים המועדמים בפני דילמה קשה. במידה וימשיכו בקמפיינים הפוליטיים הם עלולים להצטייר באור רע מול הציבור כמי שמתנותקים מהמתרחש, ומצד שני, ככל שחולף הזמן הם יורדים מהתודעה הציבורית והמאגרים הכלכליים, המתנדבים והפעילים ממשיכים להתדלדל. מה יעשו הפוליטיקאים? התשובה תגיע רק בסיומה של המלחמה.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי