X

להורים: עשרה טיפים לשמירה על החוסן הרגשי והנפשי של הילדים בעת מלחמה

להורים יש תפקידים רבים בימים קשים אלו, אחד התפקידים המשמעותיים ביותר הוא שמירה על הילדים, על הביטחון שלהם ובטח על החוסן הנפשי-הרגשי אצלם. הייתם דגים, קלינאי תקשורת במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות נותן עם עשרה טיפים להתמודדות עם הילדים בעת מלחמה
בספרו האני והסתם (פרויד, תשכ"ח [1923]) כתב פרויד כי האני הוא בראש ובראשונה אני-גוף, והצביע על תהליכים גופניים כמקור של האנרגיה הנפשית (הפסיכית); בו-בזמן טען שהתהליכים הגופניים עצמם נתונים להשפעתם של התהליכים הנפשיים ונשלטים על ידם.

כהורים יש לנו תפקידים רבים בימים קשים  אלו, אחד התפקידים המשמעותיים ביותר הוא שמירה על הילדים שלנו, על הביטחון שלהם ובטח על החוסן הנפשי\הרגשי אצלם. אחת הבעיות שיכולות להשפיע על הילד שלנו היא חרדה\פחד\קושי בעת מלחמה, שתשפיע על הנפש והגוף. כיום הוכח מעבר לכל ספק שמתח וחרדה משפיעים על כל מערכות הגוף, כולל מערכת העצבים, הנשימה, הלב וכלי הדם, המערכת האנדוקרינית, העיכול, השלד והשרירים ובטח על מערכת הדיבור.


שמירה על הילדים. צילום אילוסטרציה: גטיאימאג'ס

שמירה על הילדים. צילום אילוסטרציה: גטיאימאג'ס


טיפים להורים להתמודדות מול הילדים בעת מלחמה  :

  • הקשבה- הקשיבו יותר לילדכם: נסו להעניק לילדכם יותר תשומת לב כשהוא מפנה אליכם את דבריו. אל תפריעו לילדכם בזמן שהוא מדבר. הקשיבו יותר לילדכם. הנחה לכל בני המשפחה(מבוגרים) להקשיב יותר לילד.
  • לא להעמיס מידע מיותר- צמצמו את מספר השאלות המופנות לילד: במקום לשאול שאלות רבות, שעלולות להעמיס על הילד ולהגביר את המתח שלו, תנו הערה על דבריו או תשובותיו והמתינו.
  • רוגע והפחתת לחץ- האט את מהירות הדיבור בעת שיחה עם הילד שלך: דבר אל ילדך בקצב איטי ועצור יותר מפעם אחת במהלך השיחה. המתן מעט לאחר שילדך יסיים לדבר, אל תענה לו ישירות נסה לדבר עם הילד שלך בסביבה רגועה וטון נמוך . סביבה רגועה יכולה להוות כסביבה בטוחה לילד וזה מה שהוא מחפש (להרגיש בטוח ומוגן).
  • משפחה- הקצו לילדכם זמן יומי לבילוי משותף: הקדישו חלק מהיום שלכם לילדכם בו תוכלו לשחק יחד או לעסוק בפעילות ספציפית. תנו לילדכם לבחור את הפעילות או המשחק שהוא מעדיף. תוך כדי תרגול פעילות זו, יש צורך לדבר עם הילד בקצב איטי, להפסיק לדבר הרבה ולתת לו יותר הזדמנות להביע את עצמו.
  • סבלנות- אנו ההורים צריכים לנסות ולהיות סבלניים יותר. להיות סבלניים לבכיות, לשאלות וגם למריבות שבניהם. כאשר אנו סבלנים כלפיהם, אנו עוזרים להם להיות סבלנים ורגועים בעצמם. הרוגע שלנו, מרגיע אותם. ואילו הלחץ וחוסר הסבלנות שלנו, מגביר את המתח שלהם. כך שגם אם הילד מרבה בשאלות, או הילדה מציקה בלי הרף, כדאי לנשום עמוק.
  • משחק- משחקים בבית , משחקים בממ"ד משחקי קופסא כיפיים שהילדים יוכלו להביע את הרגשות שלהם תוך כדי משחק . במהלך משחק רגשי הילד יכול לבטא מגוון רגשות, גם תוקפניים, חרדות או קשיים פנימיים, ובכך לשמור על איזון רגשי.

משחקים מומלצים (משימות מ הלב , מה עובר עליך ?, משחק הבעת רגשות ,דומינו רגשות…..).

לא להסס לפנות לאנשי מקצוע. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

לא להסס לפנות לאנשי מקצוע. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

  • סיפור- ביטוי רגשות אצל ילדים דרך סיפור : ביטוי רגשות עוזר לילד להתחבר עם רגשותיו, עוזר להם להתמודד עם קשיים ומצוקות, מפתח בילד הבנה לרגשות הזולת וממילא משפר את התקשורת הבין-אישית אצלו . קראו סיפורים לילדים שלכם. הקריאה תהיה משותפת ופעילה (גם אם הילד אינו קורא עדיין). (ספרי ילדים טובים ישנם בשפע) – כדאי לבחור ספרי תמונות ולשוחח עם הילדים על מה שקורה בתמונות.
  • פינתי הקסומה- פינת רוגע לילדים, חשוב לתווך לילד את הפעילות של הקמת פינת רוגע ,כשילד חש בהלה, תסכול או דאגה, נוכל לעזור לו להתכנס בפינה משלו, לעסוק בפעילות שמרגיעה אותו כנ"ל (משחק קופסא, סיפור).
  • פעילות גופנית משפיעה על הגוף והנפש- הקפיד על פעילות גופנית אירובית קבועה עם הילדים בימים אלה, מדענים הוכיחו ביעילותה להפחתת רמות המתח הכוללות, במקביל לשיפור וייצוב מצב הרוח ושיפור השינה. אפילו חמש דקות של פעילות אירובית יכולה להשקיט תופעות של סטרס שעולה בעקבות מצב ספציפי, נקודתי.

מה זו פעילות אירובית? מדובר בפעילות גופנית כמו (הליכה, ריצה, אופניים, שחייה).

  • אנשי מקצוע – אם נתקלתם בקושי עם הילדים שלכם בימים מאתגרים אלו, לא להסס לפנות לאנשי מקצוע שיכולים לסייע לכם (פסיכולוג קלינה מטפל\ת רגשה קלינאית תקשורת).

הכותב: הייתם דגים, קלינאי תקשורת מוסמך במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות
<